Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alois Nebel se na festivalu animovaných filmů utká s Rabínovým kocourem

  14:30aktualizováno  14:30
Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm Třeboň 2012 už zná snímky, které se utkají o přízeň poroty. Letos se jihočeský festival chlubí bohatým zastoupením celovečerních děl.

V kategorii celovečerních filmů pro dospělé bude soutěžit celkem pět snímků. Jedním z nich je adaptace úspěšné stejnojmenné komiksové trilogie o mlčenlivém nádražákovi Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka. Pro zachování výtvarného stylu předlohy autoři zvolili technologii rotoscopingu, kombinující hraný a animovavný film.

Podle komiksové předlohy vznikl také snímek francouzského režiséra Antoina Delesvauxe Rabínův kocour. Děj se odehrává ve 20. letech minulého století v Alžíru, kde žije židovský duchovní Safír se svou dcerou, hlučným papouškem a darebáckým kocourem. Kromě toho se bude promítat rumunsko-polský animovaný dokument Crulic – cesta na onen svět nebo animovaná satira Ježek Jiří, pod kterou je podepsán polský režisér Wojtek Wawszczyk. Japonskou tvorbu bude reprezentovat film Tatsumi režiséra Erica Khooa.

Z fimu Crulic

Z fimu Crulic

Z filmu Příběhy noci

Z filmu Příběhy noci

Pět filmů bude soutěžit také v kategorii pro děti. Do opuštěného kina plného kouzel vezme dětské diváky režisér filmu Příběhy noci, Michel Ocelot. O synovi krále bohů Ódina vypráví islandský snímek Thór – Legendy z Valhaly. Školou povinní milovníci pohyblivých obrázků se v soutěži celovečerních snímků mohou těšit také na dánský film Velký medvěd, který líčí prázdninové dobrodružství dvou sourozenců a vypráví o tom, co se přihodí, když malému Jonatánovi ukradne sestru Sofii obrovský medvěd.

Soutěžit budou letos rovněž krátké animované filmy a vlastní kategorii budou mít také práce českých a slovenských studentů. Pozvání letos přijal režisér a producent Jan Svěrák, který do Třeboně přijede spolu s výtvarníkem Jakubem Dvorským popsat vznik výroby filmu Kuky se vrací. Novinky z oblasti herního průmyslu budou prezentovány v programu Game day, jehož součástí je také vyhlášení nejlepší hry v hned několika kategoriích.

plakát Anifilm Třeboň 2012

plakát Anifilm Třeboň 2012

Doprovodný program zahrnuje výstavy, koncerty a loutková představení pro děti. Kromě přehlídky estonské kreslené animované tvorby představí festival také ukázky plakátů k animovaným filmům. V tříčlenné porotě zasedne dánská producentka Sarita Christensenová, kanadský režisér a výtvarník Theodore Ushev a český znalec animované tvorby Edgar Dutka.

Anifilm Třeboň 2012 se bude konat ve dnech 3.–8. května.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Najdete na iDNES.cz