Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AniFest popluje od hororu k „Boží“ anekdotě

  10:08aktualizováno  10:08
AniFest každoročně dokládá, že svět animace obsahuje daleko více podob než večerníčky a Shreka. Mezinárodní festival se v Třeboni koná od 7. do 13. května a rozhodil sítě napříč žánry, počínaje celovečerními horory a konče "Boží" anekdotou. Co si vybrat?

Persepolis - Snímek z filmu Persepolis (2007) | foto: Artcam

Zabiják z Montmartru
Padesátiminutový francouzský film stvořil animovaného vraždícího psychopata. Nenávidí svou matku i práci a v jediném příteli, noži zděděném po otci, najde řešení. První ze série obětí je právě jeho matka, tou poslední možná sama Smrt.

Nocturna
Španělský příběh ze starého sirotčince patří rovněž k celovečerní kolekci. Vypráví o malém Timovi, jenž zahání stíny temnot odrazem hvězdného svitu. Když jeho oblíbená hvězda zmizí z oblohy, vydá se zjednat nápravu do noční říše zvané Nocturna.

Strach(y) ze tmy
Další francouzský dlouhometrážní film s prvky hororu spojil šest grafiků, kteří oživili své noční můry. Pavouk se dotýká kůže, děsivé zvuky doléhají do ložnice, v prázdném domě je vetřelec a jehla injekční stříkačky se neustále přibližuje.

Persepolis
Nevšední animovaný životopis o dětství a dospívání v Íránu prošel úspěšně kiny včetně českých a vedle dalších cen si vysloužil nominaci na Oscara. Okouzluje humorným odstupem, jímž Marjane Satrapi nahlíží svůj křest revolucí, Evropou či sexem.

Vynález zkázy
Slavný film Karla Zemana, jejž natočil s prvky knih Julese Verna i výtvarných předloh jejich ilustrátorů Riona a Benneta, letos slaví půlstoletí vzniku. Ale nikdy se neomrzí ani nezestárne; škoda, že už na festivalu nemůže soutěžit.

Daleko od Uralu
Od celovečerních projektů k těm "středním" převede půlhodinová česko-finská balada o válce a lásce. Jejím hrdinou je kyrgyzský sluha finského maršála; spolu se vracejí za samotářským údělem po krutých zážitcích z občanské války.

Robostrom
Necelou čtvrthodinku trvá snímek ve formátu 3D, v podstatě sci-fi báje s ekologickým podobenstvím. Robot a chlapec žijící v souladu s přírodou doplatí na energetickou válku, ale semínko vzešlé z jejich přátelství dává ještě jednu naději.

Lednice
Podobné téma v ještě kratší, sedmiminutové metafoře zvolila režisérka Lucie Štamfetová. Možné důsledky globálního oteplování předvádí na lednici plné jídla. Stačí nedovřít její dveře a tři bezstarostná kuřata najednou mají starosti.

Operator
O britském humoru se traduje, že je suchý, břitký, úsečný a nepotřebuje mnoho slov. Přesně jako britská anekdota, jež netrvá ani dvě minuty. Znuděný muž za deštivého nedělního odpoledne telefonuje – a žasne, neboť sluchátko zvedne On.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz