Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani Radoslav Brzobohatý slovenský Návrat čápů nespasil

  0:17aktualizováno  0:17
Tematická epidemie "hledání kořenů" ve slovenském filmu trvá, ale Návrat čápů k ní přidal evropské motivy, tudíž i finance. Takže se malicherná milenecká roztržka dvou mladých Němců řeší až na slovenské vsi, kam dívka ujede za babičkou a jejím druhem alias Radoslavem Brzobohatým, zatímco mladík ji hledá s romským průvodcem.

Z filmu Návrat čápů | foto: Larry Horricks

Na hrdinku pomrkává místní převaděč běženců, čímž do hry vstoupí uprchlíci z Tádžikistánu a ruská mafie; okrajově pak arabští přistěhovalci a polský instalatér, dále hroby německých vojáků z druhé světové války, vzpomínky na poválečné tragédie, skinheadi i romská osada s tanci a zpěvy.

Zkrátka Návrat čápů působí, jako by jej vyrobila bruselská komise pro euroregiony. Technicky vcelku zručně odvedený příběh spadá přesně do rodiny filmů, na něž přispějí veškeré evropské fondy, ale diváci je zahlédnou spíše po čase náhodou v televizi.

Pro autenticitu v něm zní několik jazyků, jež si hrdinové občas navzájem tlumočí, čímž se beztak volné tempo vyprávění ještě víc zpomaluje; hlavně však ona národnostní pestrost, v realitě už přirozeně samozřejmá, se tu zdůrazňuje příliš okatě až naučně.

TRAILER K FILMU NÁVRAT ČÁPŮ

K morálním proslovům v nejisté slovenštině byl při svém návratu do kin odsouzen hlavně Radoslav Brzobohatý, jenž se ujímá uprchlíků s vysvětlivkami typu "Kdo jim pomůže, když ne my?!" Nicméně jako vzor "pravého chlapa" bez ohledu na věk je pořád ve formě.

Navíc naštěstí pro Brzobohatého - a naneštěstí pro film - má herecký euroguláš Návratu čápů mnohem slabší články, především v Německu. Statná hlavní hrdinka s tuctovým výrazem prochází dějem jako domácím videem z dovolené a představitele jejího snoubence a babičky spojuje pečlivě pěstěná nezajímavá úhlednost.

Vypravěčsky film kombinuje metody "popocházecí" a "svlékací". Buď hrdinka kráčí po letišti, po hřbitově či po lese, nebo se věnuje koupeli a sexu. Nahoty je na plátně celkem dost, ale nemá zdaleka tak malebný ani vzrušující charakter jako krajina, s níž umí kamera Mira Gábora dělat zázraky.

Obrazová velkorysost patří k bodům, jež jinak unylé historce zvyšují skóre; dalšími jsou hravě světská postava snědého "taxikáře", převaděčova zhrzená milenka a dramatické finále na hranici, která si uchovává něco z dávné pašerácké romantiky.

Ovšem vypjaté drama přijde ke slovu až v poslední čtvrthodině, což je dost na pováženou, jestliže má divák už dávno jasno, kdo z milostného trojúhelníku vypadne. A pospolitý čardášový folklor říznutý sentimentální čapí lyrikou jako pointa, to už je vážně klišé, pro něž ani ve vlně "hledání kořenů" neexistuje omluva.

Návrat čápů
SR, Německo, režie M. Repka, hrají K. Lorenzová, F. Stetter, R. Brzobohatý, L. Latinák, slovensky a titulky, 100 minut.
Hodnocení: 40 %
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz