Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani Radoslav Brzobohatý slovenský Návrat čápů nespasil

  0:17aktualizováno  0:17
Tematická epidemie "hledání kořenů" ve slovenském filmu trvá, ale Návrat čápů k ní přidal evropské motivy, tudíž i finance. Takže se malicherná milenecká roztržka dvou mladých Němců řeší až na slovenské vsi, kam dívka ujede za babičkou a jejím druhem alias Radoslavem Brzobohatým, zatímco mladík ji hledá s romským průvodcem.

Z filmu Návrat čápů | foto: Larry Horricks

Na hrdinku pomrkává místní převaděč běženců, čímž do hry vstoupí uprchlíci z Tádžikistánu a ruská mafie; okrajově pak arabští přistěhovalci a polský instalatér, dále hroby německých vojáků z druhé světové války, vzpomínky na poválečné tragédie, skinheadi i romská osada s tanci a zpěvy.

Zkrátka Návrat čápů působí, jako by jej vyrobila bruselská komise pro euroregiony. Technicky vcelku zručně odvedený příběh spadá přesně do rodiny filmů, na něž přispějí veškeré evropské fondy, ale diváci je zahlédnou spíše po čase náhodou v televizi.

Pro autenticitu v něm zní několik jazyků, jež si hrdinové občas navzájem tlumočí, čímž se beztak volné tempo vyprávění ještě víc zpomaluje; hlavně však ona národnostní pestrost, v realitě už přirozeně samozřejmá, se tu zdůrazňuje příliš okatě až naučně.

TRAILER K FILMU NÁVRAT ČÁPŮ

K morálním proslovům v nejisté slovenštině byl při svém návratu do kin odsouzen hlavně Radoslav Brzobohatý, jenž se ujímá uprchlíků s vysvětlivkami typu "Kdo jim pomůže, když ne my?!" Nicméně jako vzor "pravého chlapa" bez ohledu na věk je pořád ve formě.

Navíc naštěstí pro Brzobohatého - a naneštěstí pro film - má herecký euroguláš Návratu čápů mnohem slabší články, především v Německu. Statná hlavní hrdinka s tuctovým výrazem prochází dějem jako domácím videem z dovolené a představitele jejího snoubence a babičky spojuje pečlivě pěstěná nezajímavá úhlednost.

Vypravěčsky film kombinuje metody "popocházecí" a "svlékací". Buď hrdinka kráčí po letišti, po hřbitově či po lese, nebo se věnuje koupeli a sexu. Nahoty je na plátně celkem dost, ale nemá zdaleka tak malebný ani vzrušující charakter jako krajina, s níž umí kamera Mira Gábora dělat zázraky.

Obrazová velkorysost patří k bodům, jež jinak unylé historce zvyšují skóre; dalšími jsou hravě světská postava snědého "taxikáře", převaděčova zhrzená milenka a dramatické finále na hranici, která si uchovává něco z dávné pašerácké romantiky.

Ovšem vypjaté drama přijde ke slovu až v poslední čtvrthodině, což je dost na pováženou, jestliže má divák už dávno jasno, kdo z milostného trojúhelníku vypadne. A pospolitý čardášový folklor říznutý sentimentální čapí lyrikou jako pointa, to už je vážně klišé, pro něž ani ve vlně "hledání kořenů" neexistuje omluva.

Návrat čápů
SR, Německo, režie M. Repka, hrají K. Lorenzová, F. Stetter, R. Brzobohatý, L. Latinák, slovensky a titulky, 100 minut.
Hodnocení: 40 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz