Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anglický král se dočkal lhostejné obsluhy

  15:32aktualizováno  15:32
Jiří Menzel si zfilmováním knihy Obsluhoval jsem anglického krále naplnil sen. Otázkou je, zda-li z něj nebude mít noční můry.

Obsluhoval jsem anglického krále - Snímek z natáčení filmu Obsluhoval jsem anglického krále | foto: © AQS - Martin Špelda

Vrcholné dílo Bohumila Hrabala sleduje kariéru pikolíka Jana Dítěte, který se z prodavače párků na nádraží vypracuje až na milionáře. Bohužel až ve chvíli, kdy mu jeho majetek přijdou zabavit zástupci nastupující dělnické třídy a pošlou ho do vězení.

Jak se pomilovat s Árijkou
Menzel vždy platil za odborníka na Hrabala, zejména díky citlivé nadsázce, se kterou sledoval osudy Hrabalových figurek. To ostatně potvrzují i jeho starší filmy Slavnosti sněženek, Skřivánci na niti či oscarové Ostře sledované vlaky.

U Anglického krále mu ale ona nadsázka protéká mezi prsty. Pointy situačních gagů působí nedotaženě a po několika minutách vyšumí z hlavy, nebo až křečovitě. To platí například o scéně, ve které Dítě plodí potomka s árijskou fanatičkou, která se během aktu nábožně dívá na portrét Hitlera a na chvíli se v něj i promění.

Největší sílu Menzel prokazuje úsměvnými scénami, z nichž ovšem mrazí. Takové je vyšetřování kvality spermatu za poslechu rozhlasu hlásícího jména popravených či během závěrečné scény v kriminále, kdy bývalí milionáři nepustí hrdinu mezi sebe, byť jsou si v tu chvíli všichni rovni.
 
Uherák nechte těm chudým
O hlavní roli se podělil Ivan Barnev, který hraje mladého Dítěte, se "starým" Oldřichem Kaiserem. A jako by bulharský herec byl jen loutkou ve vzpomínkách zkušeného českého barda.

Barnevův naivní pohled se zpočátku zdá roztomilý, ale ve chvíli, kdy pochopíte, že vás už ničím nepřekvapí, začnete ho vnímat jako komiksovou figuru, která se celé dvě hodiny drží jedné předepsané škatulky.

Kaiser ve filmu sice plní jen roli vypravěče, ale i na tak malém prostoru dokáže svůj herecký um prodat, jako například při tokání s prostitutkou potrestanou za své řemeslo prací v lese.

Hereckých hodů se pak divák dočká při sledování epizodních postav, kterých je v Anglickém králi požehnaně. Marián Labuda coby obchodník Walden si scény s Barnevem s přehledem krade pro sebe, ať rovná bankovky na koberec nebo prohlásí: "Uherák nechte těm chudým."
 
Hodnocení výtečný pak platí i pro Martina Hubu (vrchní číšník Skřivánek), Milana Lasicu (profesor, který za trest hledá stromy s hudbou uvnitř) či dvojici hoteliérů Josefa Abrháma a Jiřího Lábuse.

Nahá pastva pro oči
Z ženských rolí dostává větší prostor jen Julia Jentschová v roli Dítětovy vyvolené árijky Lízy. Její posedlost führerem je (ne)uvěřitelná, stejně jako láska k muži, který s ní může zplodit malého tvůrce nové Evropy.

V Anglickém králi hraje velkou roli erotika, k níž Menzel přistoupil velmi poutavě a přitom citlivě. Navíc se až skoro nechce věřit, kolik nádherných žen režisér dokáže přesvědčit, aby se svlékly před kamerou.

Menzel také nezapírá, že je ze staré školy. V záplavě digitálních a trikových orgií na filmových plátnech točí postaru, tedy bez efektů (až na tři výjimky), obrazově s citlivě zvolenou scénickou hudbou a s důrazem na herce.

K dobru lze Menzelovi připočítat i to, že divák neznalý Hrabalovy předlohy se bude v ději skvěle orientovat. Ale i tak zřejmě odejde ze sálu s lhostejným výrazem ve tváři.

Obsluhoval jsem anglického krále
hořká komedie, ČR 2006, 120 minut, nevhodný do 12 let, Bioscop
scénář a režie: Jiří Menzel
hrají: Ivan Barnev, Oldřich Kaiser, Julia Jentschová, Milan Lasica, Marián Labuda, Martin Huba, Josef Abrhám, Jiří Lábus

Hodnocení iDNES.cz: 60%
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

Najdete na iDNES.cz