Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anglické jahody přivážejí okupační tanky a libozvučnou ruštinu

  15:11aktualizováno  15:11
Nezvykle dlouho se po pracovní projekci Anglických jahod v úterý zůstalo sedět v sále, během celých titulků s tísnivou písní Tomáše Kluse Málčik moj. A pak si zapálili i ti, kdo už dávno nekouří.

Z natáčení filmu Anglické jahody | foto: David PortMF DNES

Anglické jahody - z natáčení filmu"Tady žádné reklamní triky neplatí. Jen jediný: Nelhat. Neprodávat něco jiného než to, co Anglické jahody zosobňují," prohlásil Jan Bradáč z Falconu, který příběh z 21. srpna 1968 uvádí do kin.

"Je otázka, nakolik bude mít divák chuť se vracet, ale protože na pozadí dobových událostí se odehrávají osudy mladých, film má přitažlivost i pro novou generaci. Ostatně ani na plakát jsme nedali známé tváře českých herců, nýbrž dvojportrét ruského dezertéra. Tady nejde o hvězdy, ale o příběh. A to je dobře," shrnul Bradáč.

Tajné informace?
Přesto herecké osobnosti na plátně nechybějí. Pobaví sebeironie Vladimíra Brabce, představitele majora Zemana, zde v roličce estébáka, hlavně však jiskří ústřední rodinné trio: matka, otec a babička hlavního hrdiny alias Pavla Tomicová, Viktor Preiss a Nina Divíšková.

"Já ruštinu miluju, je to krásný klasický jazyk dramatických a literárních děl, s jejichž autory je čest se setkat. Ale potkat ruské tanky pod pražským rozhlasem, to je samozřejmě hrůza," říká Divíšková.

Anglické jahody na cestách

I film už vyráží na cesty. Sérii předpremiér zahájí ve středu, do kin vejde po pražské premiéře 12. listopadu. Ukrajinská premiéra se chystá na únor, slovenská na březen a film si předběžně vyžádaly i dva prestižní festivaly: Sundance a Berlín.

Scenáristu Martina Šafránka a režiséra Vladimíra Drhu nicméně ocenila za způsob, jak vidí ruské vojáky: "Byli to kluci, kteří za nic nemohli, jen plnili rozkazy."

Anglické jahody - z natáčení filmuFilm dostal název podle brigády, kam mířil filmový vnuk Divíškové v podání Ivana Luptáka. "Motorku, kterou ho otec veze na nádraží, si vymyslel sám Preiss a radoval se z ní jako dítě - prý takovou kdysi měl," směje se Drha.

Jenže syn už do Anglie neodjede; místo toho zamíří se svou dívkou v podání Marie Štípkové na chatu, kde potkají ruského vojáka na útěku do vysněného Německa. Hraje ho objev filmu, v Rusku již slavný Alexej Bardukov.

"Báli jsme se hvězdy, která bude chtít vlastní karavan, ale Bardukov měl naopak jedinou prosbu: ať z něj neděláme hvězdu. Navíc přijel připravený, s knihou Jeseninových básní, jež v roli cituje, a o srpnu 1968 toho věděl snad víc než my. Třeba měl nějaké tajné informace," žertuje Drha.

Zato další hrdinové Anglických jahod, dva žáci deváté třídy, tvrdí: "Ještě jsme se to ve škole neučili." Podle Štípkové jsou školní výklady navíc nepřesné. Jen Vladimír Škultéty, jenž ve filmu vedle menší role působil jako pomocný režisér, dostal účinnou lekci z dějepisu: "Procházel jsem v rozhlase nahrávky z 21. srpna - a to byl teda nářez!"

Anglické jahody - z natáčení filmuRuštinu už neumí nikdo z mladých. Nejlépe jí vládla Štípková, jíž pomohla znalost polštiny, kdežto písničkář Klus, jenž dík svému vzoru Karlu Krylovi ví o srpnové invazi dost, potřeboval na ruský refrén pomocnici.

"Ale ruština se mi líbí, a protože nechci expandovat na Západ, třeba to zkusím na Východ," smál se herec, autor a interpret filmových písní - mimo jiné skladby Navěky, která vznikla původně pro film. Vycházejí na soundtracku, na němž zazní se svolením vdovy po Karlu Krylovi i slavný Bratříček. Vyjde také Šafránkova knižní podoba příběhu.

Nina Divíšková a srpen 1968

Herečka Nina DivíškováNa rozdíl od svých kolegů z Anglických jahod, nynějších studentů třetího ročníku DAMU, kteří okupaci na vlastní kůži nezažili, má herečka Nina Divíšková svůj 21. srpen 1968 stále v paměti.
"Točila jsem tehdy na Slovensku film Slavnost v botanické zahradě, který režíroval Elo Havetta," začíná své vyprávění. "V pět hodin ráno mi Havetta i s manželkou bušili na dveře se zprávou, že je Československo obsazené. Zároveň v Bratislavě tenkrát natáčela režisérská dvojice Ján Kadár - Elmar Klos; obě produkce daly okamžitě povel k rozchodu, ať každý rychle jede, kam potřebuje."
Divíšková stála tehdy na počátku své kariéry, v červenci 1968 oslavila dvaatřicáté narozeniny a měla ještě malé děti. "Manžel se zrovna nacházel v Norsku, bál se o nás, a děti byly v Jeseníku," vzpomíná herečka.
"Chtěla jsem se co nejrychleji dostat za nimi, jenže vycestovat ze Slovenska vůbec nebylo snadné. Všude kolem už stály závory a zátarasy, lidi si houfně vybírali své peníze a utíkali do Vídně."
Nakonec Divíšková projela díky triku. "Pomohla mi jedna paní: vtrhla do obchodu, získala tam bílý plášť, oblékla si ho a tvrdila, že jsem nemocná a že prý se o mě musí postarat. Tak mě propašovali z Bratislavy. I další cesta na Moravu byla ještě dost dobrodružná, ale nakonec jsem přece jen šťastně dorazila za dětmi. A pak už jsme seděli nekonečné hodiny u rádia; tak jako všichni v té době," připomíná herečka.




Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...



Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

Hudební kritik Josef Vlček v diskusním pořadu Rozstřel (20. září 2018)

„Pár lidí, kteří se rozhodli Slavíka zničit, jej zničili. Je to problém sociálních sítí,” řekl hudební kritik Josef...

Další z rubriky

GLOSA: Soumrak cen. Nobelovka, TýTý a teď Slavík. Kdo zapláče?

Lucie Bílá na udílení cen Český slavík 2017 (Praha, 25. listopadu 2017)

Dočasně, prý na jeden rok, si dává pauzu anketa Český slavík. O dočasnosti něco víme, dočasný pobyt vojsk se protáhl na...

DO KINA: Po čem touží čeští muži a jak začínali zdejší skejťáci

Táňa Pauhofová ve filmu Po čem muži touží

Ze čtyř novinek týdne jsou hned tři české, romantickou komedii Po čem muži touží doplňují dva domácí dokumenty....

RECENZE: Sex ve městě bez sexu. Po čem kino touží? Po Anně Polívkové

Z filmu Po čem muži touží

Romantická komedie Po čem muži touží je okatá kopie hollywoodského hitu Po čem ženy touží, opsaná od podstaty zápletky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz