Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Válka a láska? Ať to vidí každý, nese se Bosnou o filmu Angeliny Jolie

  3:24aktualizováno  3:24
Angelina Jolie ještě před Vánoci stihla jednu velmi důležitou premiéru. Nezářila na ní jako hvězda z plátna, ale poprvé coby režisérka milostného dramatu In the Land of Blood and Honey. Jak píše server BBC, dočkala se smíšených reakcí.

Angelina Jolie na tiskové konferenci k jejímu režijnímu debutu In The Land Of Blood and Honey | foto: www.beyondhollywood.com

Jolie ve svém režijním debutu vypráví milostný příběh muslimské ženy a srbského muže, kteří se do sebe zamilují ve válkou zničené Bosně.

Plakát k filmu In The Lanf Of Blood And Honey, který režírovala Angelina Jolie.

Plakát k filmu In the Land of Blood and Honey

Danijel a Ajla se ale poznali ještě před vypuknutím konfliktu, znovu se potkávají ve chvíli, kdy se Ajla dostane do bosensko-srbského internačního tábora, který vede její láska. Přestože jí Danijel nejprve brání, je po krátké době odvelen a Ajla musí projít všemi hrůzami jako další ženy, s nimiž je uvězněna. Na plátně se tak objeví drsné scény znásilňování i poprav.

Část publika tvrdí, že je to skvěle promyšlený snímek, jiným ovšem připadá až přehnaně reálný na to, jaké hrůzy připomíná. "Nemám slov, je mi zle a chce se mi plakat. Za války jsem tu byla a vše se mi vybavilo. Myslím, že ten film je fantastický," řekla agentuře Reuters ve videoanketě Rukija Vrckalová.

"Jolie ukazuje sílu ve velmi autentickém pojetí a vyhýbá se očekávatelným klišé," zaznělo dále ve videu, natočeném po projekci. "Je to lekce pro budoucí generace. Každý obyvatel Bosny a Jugoslávie by to měl vidět," dodává Seid Karic pro BBC.

Hollywoodská hvězda musela ale při natáčení překročit řadu překážek. Zkraje roku média spekulovala o tom, že její příběh bude pojednávat o muslimce, kterou znásilní Srb, do nějž se hlavní hrdinka zamiluje. Proti kontroverznímu tématu se ale postavila Asociace ženských obětí války. Režisérka tak příšla o možnost natáčet přímo v zemi, a přestože se k povolení se zpožděním opět dostala, většinu filmu dokončila v Maďarsku.

Rade Serbedzija, Angelina Jolie, Vanesa Glodjo, Zana Marjanovic a Goran Kostic

Rade Serbedzija, Angelina Jolie, Vanesa Glodjo, Zana Marjanovic a Goran Kostic na losangeleské speciální projekci filmu In The Land Of Blood and Honey.

Jolie film exkluzivně uvádí týden pouze v Sarajevu, poté ho nabídnou kina v celé zemi. Do světové sítě se její milostné drama dostane až v únoru.

Že s ním partnerka Brada Pitta patrně uspěje v mezinárodních soutěžích, naznačuje fakt, že ho už teď producentská komise označila za výjimečný a na lednovém ceremoniálu mu udělí cenu Stanleyho Kramera. Zároveň se titul s názvem In the Land of Blood and Honey (V zemi krve a medu, překl. red. - český distribuční název zatím není k dispozici) může stát nejlepším zahraničním filmem pod hlavičkou Zlatých glóbů.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Najdete na iDNES.cz