Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Angelina Jolie: Při první scéně jsem si rozsekla čelo, šrám do filmu zapadl

Doporučujeme   12:02aktualizováno  12:02
Americká herečka Angelina Jolie kdysi žertovala, že by si ráda zahrála Jamese Bonda. Nesplnilo se jí to, ale v novém filmu Salt, který přichází tento týden do českých kin, představuje mnohem většího drsňáka.

Hlavní roli v akčním filmu Salt měl hrát původně Tom Cruise. Nedohodl se však s producenty. Tak ji nabídli Angelině Jolie. Držitelka Oscara za snímek Narušení souhlasila, ač se musela brzy po porodu dvojčat vrátit před kameru. Otřepaně to komentovala, že to pro ni byla výzva, naučila se však bojovat ve stylu agenta Jasona Bournea.

Je pravda, že měl vaši roli hrát původně Cruise, tedy muž, a kvůli vám z něj udělali ženu?
Máte pravdu. I proto to pro mě bylo lákavější. Když někdo píše od začátku roli v akčním filmu pro ženu, nejde většinou o klasickou postavu žánru. Bývá v ní vždy něco zábavného a lákavého, ale nevychází obvykle z tak drsných a reálných základů. Při psaní Salt však scenáristé nepřemýšleli o tom, co by asi v takové situaci udělala žena, ale o tom, co by udělal agent CIA. I proto se jednalo o jednu z lepších nabídek, které se mi dostaly do ruky.

Udělat ve scénáři z agenta agentku asi nebylo jednoduché.
Přepsat scénář pro ženu bylo složitější, než jsme si původně mysleli. Agentka tajné služby totiž nemusí na určitou situaci reagovat stejně jako muž. Původní hrdina, který měl ženu a dítě, na konci filmu zjistil, že je schopen najít v sobě lásku. Ale v případě ženy to není žádné šokující překvapení, čeká se to od ní. A pak jsme museli uzpůsobit i bojový styl. Ale zvládli jsme to.

Z filmu SaltZ filmu Salt

Kdo má rád Angelinu Jolie tmavovlasou, s filmem Salt bude spokonený. Na své si přijdou ale i ti, kdo dávají přednost blondýnkám.

Nedávno jste trochu v legraci prohlásila, že byste si ráda zahrála Jamese Bonda. Je Salt tak trochu agentem 007?
Ve finále je to možná spíš Jason Bourne. Bavila jsem se o Bondovi s Amy Pascalovou (zástupkyně předsedy představenstva Sony Pictures Entertainment, pozn. red.). Volala mi ohledně snímku Casino Royale, abych si zahrála bondgirl, ale byla jsem v tu dobu těhotná se Shiloh. Jen jsem jí v žertu stihla říct, že bych si někdy ráda zahrála přímo agenta 007. Původního Bonda jsem měla moc ráda.

Myslíte filmy se Seanem Connerym?
Líbilo se mi, že v nich byl Bond trochu drzejší. Ale Salt je něco docela jiného než tyhle snímky.

AgentKa Salt v čističce

Při natáčení filmu se Angelina Jolie podívala do metra, botanické zahrady v Bronxu, newyorské veřejné knihovny, železárner na Staten Islandu a do prostor čističky odpadních vod v Brooklynu.

Ale vždyť také hrajete tajnou agentku. Ostatně vy se přece můžete na rozdíl od Cruise spoléhat na klasické ženské zbraně...
Tomu jsme se chtěli vyhnout. Ona je prostě jen Salt. Nezneužívá svou sexualitu k tomu, aby něco získala. Když si vybavím své filmy, tak v tomhle vypadám vlastně nejdrsněji. Protože když bojujete, tak to není nic pěkného, a když vám někdo přerazí nos, není to úchvatný pohled.

To musí být bojové scény opravdu ostré. Měli jste před sebou nějaký filmový vzor?
Bourne má úžasný způsob boje, stejně jako Bond, ale my chtěli pro Salt něco nového. A tak jsme vsadili na něco, co byste u ženy asi očekávali ze všeho nejméně, že je zákeřná a drsná. Nebojuje okázale, nepodobá se to gymnastice, nevypadá při tom rafinovaně, ona je prostě hodně drsná. V minulosti, když jsem natáčela bojové scény, tak působily více elegantně, tak trochu líbivě, až sexy.

Z filmu Salt

Herečka natáčela jen krátce po narození dvojčat.

Takže jste se musela naučit nový styl boje.
Takřka pouliční styl. Když se musím ve filmu prát, dělám to vzpřímeně, někdy při tom působím možná trochu baletně. Tentokrát jsem se toho potřebovala zbavit. Trénovala jsem se závažím, takže jsem nestála vzpřímeně a elegantně, spíš jsem se předkláněla, hrbila a mávala kolem sebe rukama.

Využívala jste při tom i lokty a kolena?
Ano, šlo o realističtější styl, museli jsme bojovat rychle a efektivně. Pokud chcete někoho dostat hodně rychle, nemůžete se předvádět okázalými dlouhými kopy, protože by si toho ten druhý všiml.

Jak dlouho jste se na bojové scény připravovala?
Přála bych si, abychom měli více času. Před natáčením jsme zkoušeli celé týdny a potom o víkendech, ale protože je ve filmu i tolik herecky náročných scén, tak se velká část tréninku odehrávala v průběhu dvacetiminutových přestávek mezi zkoušením klasických scén. Uspěchané natáčení však působilo ve výsledku na plátně mnohem agresivněji a snímku prospělo.

Z filmu Salt

Angelina Jolie se motorce objevila už coby Lara Croft.

Kdo vás trénoval?
Choreografem soubojů byl Simon Crane, který se mnou natáčel oba Tomb Raidery i Mr. a Mrs. Smith. Rád s vámi nacvičuje souboje stylem, abyste měli opravdu pocit, že ho zažíváte. Děláme si z něj legraci, protože jeho motto je "utrpení". Celou řadu akčních scén jsem se musela opravdu naučit a od začátku až do konce bojovat beze zbraně, aby je bylo možné natočit v jednom záběru.

Neunavuje vás tak náročná příprava akčních scén?
Ne. V tělocvičně totiž navážete kontakt s jakýmsi svým zvířecím já a pomáhá vám to v soustředění. Když mi kvůli roli Salt volali poprvé, měla jsem právě po porodu, byla jsem doma v ložnici v noční košili a cítila se něžně a mateřsky. Později, když jsem si listovala scénářem a četla o soubojích a fyzicky náročných scénách, říkala jsem si, že pokud bych se do toho pustila, že by to byla zajímavá protiváha. Výzvy mám ráda.

Nechali vás točit všechny kaskadérské kousky?
Točila jsem skoro všechno, tedy cokoliv, co mi dovolili.

Angelina Jolie ukázala vystouplé žíly na rukouAngelina Jolie na japonské premiéře filmu Salt

Po japonské premiéře filmu Salt novináře zaujla hereččiny výkony i její vystouplé žíly na rukou.

Máte při natáčení náročných scén strach?
Simon už mě zná natolik dobře, že když vymýšlí kaskadérskou scénu, má jasnou představu, čeho jsem schopná, a dokáže mi ji ušít doslova na tělo. Když film sledujete, narazíte na mnoho záběrů, které mají co do činění s výškami nebo rychlým pohybem, a to jsou dvě věci, se kterými nemám problém. Proto mi vymýšlejí scény jako šplhání po římse nebo skákání z mostu.

Jolie matkou i agentem

Když mi kvůli roli Salt volali poprvé, měla jsem právě po porodu, byla jsem doma v ložnici v noční košili a cítila se něžně a mateřsky. Později, když jsem si listovala scénářem a četla o soubojích a fyzicky náročných scénách, říkala jsem si, že pokud bych se do toho pustila, že by to byla zajímavá protiváha. Výzvy mám ráda.

Angelina Jolie

Nedlouho před natáčením jste porodila dvojčata. Opravdu jste byla při natáčení v dobré kondici?
Začínali jsme, když byly děti ještě hodně malé. Byla jsem v takové kondici, do jaké jsem se dokázala dostat, tedy v poměrně slušné. Horší byl však návrat do rytmu samotného natáčení. Najednou jsem pobíhala po ulici s pistolí v ruce, všichni mě pronásledovali a já skákala z mostů a říkala si: Co to sakra dělám? Co mě to napadlo? Nejsem akční hvězda, jsem něčí matka... Ale za pár dní si zvyknete.

Co říkají vaše děti na to, že mají doma akční hrdinku?
Každé je jiné, ale těm starším se to líbí. Chodily na natáčení a prohlížely si techniku. Vyzkoušely si i kaskadérské vybavení, upoutali jsme je do popruhů a ukázali jim, jak se ve filmech létá. Hrály si s falešnou krví a maskéři jim dělali falešné odřeniny a modřiny.

Takže to na natáčení vypadlo trochu jako doma.
To víte, když máte děti, nestíháte se nudit a každou chvíli se smějete a jsou středem vašeho světa. A tak by to mělo být.

Zpět k filmu. Prý jste si při natáčení jedné scény ublížila.
Bylo dopoledne, točili jsme první scénu. Skočila jsem dovnitř budovy a hlavou narazila na asi třicet centimetrů vysoký schod. Trefila jsem se přesně mezi oči a rozsekla si čelo. Po základním ošetření mě odvezli na prohlídku do nemocnice, ale bylo to v pořádku. Šrám mi přelepili náplastí, ani ho nemuseli maskovat, dokonale zapadl do filmu.

Z filmu Salt

V thrilleru si Angelina Jolie užila akční scény až na kost. V jedné z prvních natáčených si rozrazila čelo.

Setkala jste se se skutečnými agenty CIA?
Se dvěma ženami. Byly menšího vzrůstu, s modrýma očima a blonďatými vlasy, a vypadaly jako prodavačky nebo třeba učitelky z Ohia, ale byly velmi houževnaté. Jakmile jste si s nimi začal povídat, okamžitě jste pochopil, že se pohybují v nebezpečném světě. Vyprávěly mi, že jako ženy mají obrovské problémy ve vztazích, nejtěžší je prý pro ně dělat práci, o které si nemohou povídat se svým manželem.

S režisérem Phillipem Noycem jste už spolupracovala na filmu Sběratel kostí. Rozuměli jste si i tentokrát?
Spolupracovali jsme spolu před deseti lety. Od té doby jsme oba dospěli a změnili se. Jakmile jsme však začali pracovat na scénáři, začali se bavit o kaskadérských scénách a postavách, okamžitě jsme si zase porozuměli. Phillip chápe akci, ale současně rozumí i dramatu. Je jedním z režisérů, kteří instinktivně dokážou mezi zmíněnými věcmi najít rovnováhu.

Úspěšné snímky hollywoodské krásky

Angelina Jolie ve filmu Narušení Narušení (1999)
Příběh z psychiatrické léčebny herečce vynesl před deseti lety Oscara za výkon ve vedlejší roli. Angelina Jolie tu hrála jednu z pacientek, které se ujmou nové kolegyně.Angelina Jolie ve filmu Lara Croft - Tomb RaiderLara Croft - Tomb Raider (2001)
Ženská verze Indiany Jonese z roku 2001 sice šetřila humorem, nikoli však hereččinými půvaby v akci. Za dva roky vzniklo pokračování Kolébka života, které už však propadlo.Pan a paní SmithoviMr. a Mrs. Smith (2005)
Akční komedie, ve které se před pěti lety zrodil hereččin vztah s Bradem Pittem, učinila z hvězd zábavný manželský pár zabijáků, kteří to však o sobě navzájem netuší.Angelina Jolie ve filmu VýměnaVýměna (2008)
Za hlavní roli zoufalé matky, jíž se místo zmizelého syna snaží policie podstrčit jiné dítě, získala herečka nominaci na Oscara. Film podle skutečných událostí natočil Clint Eastwood.Wanted (2008)
Z filmu WantedSnímek, jímž se herečka vrátila na půdu akčních příběhů o tajné skupině nájemných vrahů, se před třemi lety natáčel také v České republice. A protože s Angelinou Jolie přijel i Brad Pitt, do Prahy se za nimi vypravili novináři z celého světa. Za zvuk k filmu byl na Oscara nominovaný i český tvůrce Petr Forejt.

A co vaši herečtí kolegové Chiwetel Ejiofor nebo Liev Schreiber?
Chiwetel Ejiofor zahraje cokoliv. Jako Angličan přesvědčivě představuje drsného a neústupného muže, který pracuje pro americkou vládu. A Liev Schreiber je zase jedním z největších dříčů, co se týče postav a detailů. O svých rolích pořád přemýšlí, přistupuje k nim ohromně intelektuálně a všechny scény s ním jsou mnohem hlubší. To je skvělé, protože tím posledním, po čem toužíte, je, aby to všichni brali jako obyčejný letní film a přistupovali k němu uvolněně.

Viděla jste už vůbec film Salt na plátně v kině?
Jen hrubý sestřih a opravdu se mi líbil. Na své filmy se dívám nerada, takže když říkám, že se mi líbil, je to docela neobvyklé. Chvála patří všem, kteří se na filmu podíleli, protože nás nechali zkoušet věci, které se vymykaly tradičnímu schématu akčních filmů. A zabralo to.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Další z rubriky

VIDEO: I podruhé musí animovaní Úžasňákovi zachránit celý svět

Z filmu Úžasňákovi 2

Pokračování animovaného hitu společnosti Pixar, které do kin přijde 2. srpna 2018, zveřejnilo ukázku. Film Úžasňákovi 2...

VIDEO: Herečtí manželé Krasinski a Bluntová střeží Tiché místo

Nový trailer filmu Tiché místo (A Quiet Place)

Herec John Krasinski režíruje sebe a svou manželku Emily Bluntovou v psychologickém thrilleru Tiché místo, jehož...

VIDEO: Kalná rána v cizích pokojích s cizími lidmi slibuje Špindl

Trailer k filmu Špindl

Zimní komedie Špindl, v níž tři sestry v čele s hrdinkou Anny Polívkové vyrazí do hor na dámskou jízdu, dorazí do kin...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.