Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Angelina Jolie je zpět. S pistolí v akčním komiksu

  13:44aktualizováno  13:44
Před rokem přilákala Angelina Jolie do Česka zástupy reportérů. Točila tu akční komiks Wanted, který nyní přichází do kin.

Z filmu Wanted | foto: Bontonfilm

Za čtyři roky udělal Timur Bekmambetov nevídanou kariéru. V roce 2004 měla premiéru jeho Noční hlídka, již natočil za necelé dva miliony dolarů; jen v Rusku vydělala desetinásobek.

Následující Denní hlídka tržby ještě zdvojnásobila. A současně producenti v Hollywoodu, kteří měli na stole první vydání komiksu Wanted, pro nezvyklou látku hledali nového, zajímavého režiséra. Tak se rodák z Kazachstánu dostal ke svému prvnímu filmu v angličtině - a rovnou s Angelinou Jolie v jedné z hlavních rolí.

Hrdina? Spíš uzlíček nervů
"V hlavě se mi naráz honí sto různých nápadů a všechny chtějí ven. Nakonec z toho je nový styl, pravděpodobně ho předtím nikdo nedělal. Chci, aby diváci žili s hrdinou a ocitli se uvnitř děje, ne aby jen sledovali plátno," říká Bekmambetov. Spolupracovníci ho opravují v jediném detailu: těch nápadů prý se mu honí hlavou tisíc, ne sto, a jeden je lepší než druhý.

Z filmu WantedDrsná akční pohádka pro tři hvězdy - Jamese McAvoye, Angelinu Jolie a Morgana Freemana - začíná přehlídkou nejvšednější nudy. Alespoň tak McAvoyův hrdina, pětadvacetiletý flink a neurotik, vnímá svůj dosavadní život.

V zaměstnání ho zvesela ztrapňuje šéf, v soukromí přítelkyně, která neodmítne ani jeho nejlepší kamarády, takže mladík střídá vegetariánské sendviče s prášky proti záchvatům paniky v koňských dávkách. Prostě si připadá předurčen pro život v mizerii - než na něj zčistajasna namíří zbraň žena snů alias Jolie a ukáže mu úplně jiný svět.

Sdělí mu totiž, že hrdinův dávno zmizelý otec zemřel při práci pro Společenství - tajnou ligu špičkových zabijáků, kteří slouží spravedlnosti pod heslem Zabij jednoho, zachráníš tisíce. Dívka, která k organizaci patří stejně jako Freemanova postava, navrhne mladíkovi, aby v otcově poslání pokračoval - a při tréninku brzy vyjde najevo, že ani synovi talent nechybí.

Někdejší povaleč si nemůže nové řemeslo vynachválit, neboť co se naučí, používá ke sladké pomstě na svých minulých trýznitelích. Jenže pak zjistí, že ušlechtilé pohnutky Společenství mohou mít trhliny.

Komiks z Křivoklátu
Hlavní kouzlo snímku Wanted spočívá v naprosto antihrdinském rekovi. Ostatně McAvoy prý roli přijal proto, že si sám věčně stěžuje na "vymakané dvoumetrové nadsamce" v rolích supermanů. Jenže herec proslulý výrokem "Raději bych snědl psí výkal, než bych šel do posilovny" musel za dva měsíce ke svým 62 kilogramům přidat dalších dvanáct kilo pevných svalů.

"Někdy byl trenér tak tvrdý, že jsem se modlil, aby se mi udělalo špatně. Musel jsem jíst příšerné jídlo v příšernou dobu, ale asi to zabralo," směje se. "Takových příležitostí už třeba moc nebude. Na první pohled nevypadám jako typický hrdina, ale přesně to producenti chtěli: člověka, kterému přerod z ovce ve vlka uvěříte," říká McAvoy.

Trailer k filmu Wanted

Také Freeman uvítal, že si mohl vybrat práci hodně neobvyklou: "Scénář Wanted je hodně přesvědčivý a režisér velmi zajímavý." Angelina Jolie zase měla slabost pro svou hrdinku: "Líbí se mi, že nepodléhá emocím. Prostě věří, že to, co dělá, je správné," říká herečka známá svou zálibou v tetování. Také její filmová postava má na paži vytetováno v několika jazycích "Nezapomeň na svá práva" a citát Winstona Churchilla "Pot a slzy".

S filmem Wanted strávil štáb loni na jaře v Česku skoro dvanáct týdnů. Děj se odehrává v Chicagu, ale hlavním místem natáčení se stala Praha a efekty se dodělávaly v Moskvě. Budovu pro sídlo Společenství našli filmaři ve starém cukrovaru, zahrály si také stadion na Strahově či hrad Křivoklát. Pouze akční scéna, v níž vykolejí vlak a auto se zřítí do rokle, vznikla v Rumunsku.

Bekmambetov v Praze točil už podruhé, s dalším projektem se však těžko vrátí. Za rok má totiž uzavřít trilogii "Hlídek", sice už také v angličtině a za americké peníze, ale děj patří do Moskvy.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Najdete na iDNES.cz