Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Andy Warhol: komplic i kritik konzumu

  16:06aktualizováno  16:06
Byl posedlý touhou po slávě a bohatství. Chodil ve stříbrné paruce, ze své fascinace nejpovrchnějšími věcmi populární americké kultury vytvořil umělecký program.

Andy Warhol - Hans Christian Andersen - Tisk z roku 1987 | foto: ANDY WARHOL MUSEUM OF MODERN ART, MEDZILABORCE

Dodnes se mu říká král popu. Andy Warhol se narodil 6. srpna 1928 v Pittsburghu rusínským rodičům (Varcholovým), kteří přišli do USA ze slovenské vesnice Miková.

Andy Warhol - Na dně mé zahradyK 80. výročí jeho narození měla být ve středu otevřena výstava neznámých serigrafií, které přednedávnem díky soukromým sběratelům získalo Slovenské muzeum moderního umění v Medzilaborcích. Jenže východ Slovenska postihly ničivé záplavy, takže výstava začne podle slov hlavního kurátora Michala Bycka až na podzim. Zúčastnit se jí má i umělcův bratr John Warhol.

Ať žije banalita
Andy Warhol změnil vnímání umělce ve společnosti, a ač nebyl první, kdo všední věci povýšil na umění a umění zbanalizoval, stal se jedním z nejvýraznějších představitelů pop-artu. Jeho bonmoty, stejně slavné jako jeho život a dílo, odhalují pravdu a neskrývají banalitu, se kterou Andy Warhol ke svému životu i dílu přistupoval.

. Warholovy Marilyn v česku

Nejslavnější serigrafie světoznámého amerického malíře, grafika a filmaře Andyho Warhola jsou k vidění do 14. září v Plzni.

"Na Americe je skvělé, že začala s tradicí, kdy nejbohatší konzumenti kupují v podstatě stejné věci jako ti nejchudší. Prezident pije colu, Liz Taylorová pije colu a vy si ji můžete dát taky. A za žádné peníze nedostanete lepší, než jakou zrovna pije nějaký vandrák na rohu," vysvětlil svou fascinaci americkou konzumní společností ve své knize Od A k B a zase zpět americký umělec s rusínskými kořeny.

Andy Warhol - Dámy a Pánové

Warhol je považován za legendu umění druhé poloviny 20. století zejména proto, že zareagoval na podněty doby. Nové mýty a ikony masové postindustriální společnosti fetišizoval a používal jako motivy svých obrazů a filmů. Inspiraci nacházel v supermarketech a v médiích. Když se zřítilo letadlo, Warhol měl námět pro novou sérii sítotisků.

Andy Warhol: Campbell's Soups (1968)Mezi jeho nejslavnější díla, která vznikala od počátku 60. let, patří obrazy komiksových hrdinů, Coca- Coly, Campbellových polévkových konzerv, dolarových bankovek, zářivě barevné portréty celebrit či obrazy elektrických křesel smrti. Tím, jak přistupoval k umění, smazal hranice mezi mediálním a uměleckým světem.

"Jsem komerční umělec," prohlašoval. Podle jeho slov záleželo pouze na povrchu. Rozervaného umělce, který se ve sklepním ateliéru trápí v depresích a přemýšlí nad hloubkou života a nekonečností vesmíru, nahradil excentrický malíř, který nechal za sebe pracovat týmy pomocníků, chtěl slávu a peníze.

Král pop-artu natočil i sedmdesát experimentální filmů, které přispěly k rozvoji americké nezávislé kinematografie. Snímek Sleep zaznamenal šestihodinový spánek muže. Blow Job zachytil tvář muže, jemuž se dostává orálního sexu. Platnost jeho slavného bonmotu o tom, že každý může zažít svých patnáct minut slávy, si neustále ověřujeme i v dnešní době masmediální kultury, zduřelého individualismu a voyeurismu.

V roláku a s parukou
Andy Warhol - Self-portrait II.Život grafika, malíře, filmaře, producenta Andyho Warhola je stejně známý jako jeho dílo. Warholovi patnáct minut slávy rozhodně nestačilo – vždyť měl ambice být slavný jako britská královna. Od roku 1963 si zřídil v New Yorku na 47. ulici ateliér, který pokřtil Factory (Továrna).

Začal tvořit reprodukční metodou sítotisku, obklopovat se umělci, celebritami i lidmi z okraje společnosti. Přes den byla Factory živnou půdou pro experimentální umění, v noci se pořádaly nekonečné amfetaminové večírky, odkud se Warhol vracel ke své matce. S matkou a sedmadvaceti perskými kočkami bydlel až do její smrti v roce 1972.

Zlom ve Warholově životě nastal 3. června 1968, kdy ho z bezprostřední blízkosti v ateliéru postřelila radikální feministka. Warhol přežil jen zázrakem a po uzdravení se ještě více uzavřel do sebe. Extravaganci u něj nahradila paranoia a strach ze smrti.

Andy Warhol: Mick Jagger

Zrušil Factory, přestal režírovat a v roce 1969 spoluzaložil časopis Interview, který dodnes formou rozhovorů přináší zprávy o celebritách ze světa filmu, módy, umění a hudby. Život Andyho Warhola plný paradoxů skončil ve stejném duchu. Ač přežil vážná zranění způsobená atentátem, nakonec zemřel po banální operaci žlučníku 22. února 1987.

Andy Warhol: MarilynJeho úmrtní list má ve sbírce Slovenské muzeum moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborcích, které vzniklo čtyři roky po umělcově smrti, jako první na světě a dosud jediné v Evropě. Muzeum, které iniciovali Warholovi příbuzní z Mikové, má dnes druhou největší sbírku Warholových děl – tu největší vlastní Muzeum Andyho Warhola v americkém Pittsburghu.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Najdete na iDNES.cz