Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za hranicemi vystaví Warhola, kromě Marilyn ukážou i jeho rodný list

  11:21aktualizováno  11:21
Bavorský Amberg cílí na české turisty. Jako první akci pro ně přichystal rozsáhlou výstavu věnovanou ikoně pop-artu Andymu Warholovi. Ta se bude konat od 30. července do 26. září a nabídne slavná díla i rané práce.

Andy Warhol: Marilyn | foto: archiv iDNES.cz

Expozice věnovaná Warholovi, jež se koná u příležitosti 25. výročí jeho úmrtí, nabídne přes 100 děl a předmětů. "Kromě raných prací bude osvětlen i jeho slovenský původ, přátelství s Johnem Lennonem, Beatles a život ve 'Factory'," uvedla Petra Stroblová z kongresového centra, kde se výstava bude konat.

Vstupné na výstavu Warhola

Vstupné na výstavu je pro dospělé šest eur (asi 160 Kč), rodinné 14 eur (asi 370 Kč), zlevněné a skupinové od 15 lidí pět eur (asi 130 Kč).

Nepřístupného umělce přiblíží i jeho osobní věci jako módní doplňky, rodný list, množství fotografií. Z nejslavnějších děl budou k vidění například Flowers, portrét Marilyn Monroe nebo Jackie Kennedy, ale také desetidílná série Židé.

Německé město s téměř 45 tisíci obyvateli se tak připojuje do skupiny bavorských měst a obcí, které intenzivně cílí na české kulturní turisty. "Výstava bude v kongresovém centru, pět minut chůze od historického městského jádra. Podobně velkou expozici pořádáme každé dva roky vždy v létě, tato je osmá v řadě, v minulosti to byl například Picasso, Dalí a další," dodala Stroblová.

Na české publikum cílí centrum poprvé. "Je to naše nová strategie. Jezdí k nám lidé 200 kilometrů z Mnichova, proč nepozvat Čechy, když je to 100 kilometrů," řekla Stroblová. Amberg leží u dálnice A6, s českou stranou je propojený dálnicí D5. "Balíčkové ceny včetně různých možností relaxace připravily po dobu výstavy i místní hotely," doplnila Sandra Hofmannová.

Andy Warhol: Autoportrét

Andy Warhol: Autoportrét

"Zájem německých obcí o propagaci jejich akcí na české straně nabírá na intenzitě. Řada institucí nabízí prohlídky v českém jazyce," řekl Václav Vrbík z česko-německého Centra Bavaria Bohemia, jež pomáhá s propagací akcí na obou stranách hranice.

Centrum Bavaria Bohemia připravilo pro zájemce jednodenní výlet za výstavou do Ambergu, na programu bude i prohlídka města a jeho muzea vzduchu. Uskuteční se 4. srpna, další informace jsou na webu centra.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Najdete na iDNES.cz