Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Andy Warhol a Československo je téma zpracované pro celý svět

  17:00aktualizováno  17:00
Právě na 21. únor připadá den 25. výročí úmrtí Andyho Warhola. Pražské nakladatelství Arbor vitae nedávno vydalo knihu, která by neměla uniknout žádnému milovníkovi tohoto umělce, ale ani zájemci o kulturu 2. poloviny 20. století jako celku.

Andy Warhol a Československo | foto: Arbor Vitae

Kniha Andy Warhol a Československo je dílem fotografa Rudo Prekopa a výtvarníka Michala Cihláře. K nejužšímu kolektivu je třeba připočítat také autora unikátní grafické úpravy publikace Roberta V. Nováka.

Autoři na knize pracovali v podstatě od konce 80. let, kdy si Warholovo dílo zamilovali a začali sbírat veškeré materiály, které se jej týkaly. Postupem času se napojili na řadu osobností, které s objektem jejich zájmu měly alespoň něco společného, získávali od nich archiválie a pořizovali s nimi rozhovory. Stáli i za přípravami otevření Warholova muzea v Medzilaborcích.

Fotogalerie

Výsledkem probírky stohů materiálů je 450stránková publikace, kterou nelze považovat ani za klasickou uměleckou monografii, ani biografii, ani knihu rozhovorů či jiný běžný formát. Ze všeho nejvíc – a Novákova grafická úprava tento dojem ještě posiluje – připomíná koláž. Je knihou, která sama o sobě je artefaktem. Samotnému Warholovi by se jistě tato velmi "popartová" forma líbila.

První stránky knihy mapují rusínské, respektive československé kořeny Warholovy rodiny a přinášejí řadu mimořádně zajímavých rozhovorů s umělcovými příbuznými v čele se staršími bratry Johnem a Paulem Warholou, kteří nechají čtenáře proniknout poměrně hluboko do rodinného prostředí, ve kterém Andy Warhol vyrůstal.

Kniha Andy Warhol a Československo nakladatelství Arbor vitae

Podobně hluboko ke kořenům jdou i rozhovory se slovenskými žijícími příbuznými, dojemné jsou například přepisy korespondence mezi Warholovou matkou Julií a její sestrou. Následující kapitolu a sadu dalších dobových, ovšem výrazně mladších dokumentů, tvoří téma dosti divokého zrodu Warholova muzea v Medzilaborcích, na němž se začalo pracovat už za minulého režimu a bylo otevřeno roku 1991.

Poměrně dlouhý, na první pohled čtenářsky vděčný, ale ve skutečnosti vlastně nejméně podstatný oddíl knihy tvoří vzpomínky čtyřiceti českých osobností převážně z oblasti kultury, které se s Warholem osobně setkaly. Kromě většinou strohých postřehů o jeho způsobech chování a některých názorů na jeho umění tato vyprávění spíš jen jemně kolorují celkové ladění knihy.

Převážně úplně jiný "level" jsou výpovědi Warholových kolegů ze společenství kolem Factory (hlavně dva rozhovory s ústřední osobností Billym Namem) nebo další newyorské umělecké scény. A to včetně hudby – byť muzikanti z Velvet Underground či David Byrne potvrzují, že jejich doména je spíš hudba než mluvené slovo.

Kniha Andy Warhol a Československo nakladatelství Arbor vitae

Finále publikace je věnováno oddílu, který originálně zařazuje některá slavná Warholova díla do souvislostí, dobových konotací, ale také na ně nahlíží ze zcela originálních pohledů (viz rozbor entomologa nad obrazem Motýl ze série Ohrožené druhy).

Podle nakladatele kniha obsahuje víc než 1 200 reprodukcí, fotografií a dalšího obrazového materiálu, přičemž značná část je publikována poprvé a vychází zde díky ochotě správců Warholova odkazu, jeho bratrů Johna a Paula. Už to samo staví knihu na přední místo mezi stovkami warholovských publikací, které jsou ve světě k mání.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz