Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Andrej Balco je správným sluhou i pánem

  9:52aktualizováno  9:52
Na jaře obnovená Leica Gallery Prague zahájila činnost ve zrekonstruovaných prostorách ve Školské ulici výstavou Francouzky Sarah Moon, následoval Čech Jiří Turek a nyní se zde představuje Slovák Andrej Balco (1973).

Andrej Balco - Adriana, pes a Eduardo, z cyklu Domesticas | foto: Andrej Balco

Byl-li černobílý soubor fotografií i krátkometrážní film - oběma Monn dala název Circuss - velmi "francouzský" v dobrém i horším slova smyslu (propracovaná estetika i okázalý afekt i efekt), a strádala-li Turkova kolekce nedůsledným definováním si, co ze své tvorby by měl více představit, zda impresionistické městské krajiny nebo mondénní akty či konvečnější portréty, pak Balcova výstava Domesticas je z těch tří nejlépe definovaná a nejvíc fotografická.

Soubor autor loni exponoval v Brazílii díky stipendiu i(p+r)/n (International Photography Research Network) EU Culture 2000. S Domesticas poté uspěl v československé soutěži profesionálních uměleckých fotografů Frame, nynější pražská výstava se časově částečně kryla s prezentací téhož souboru na Slovensku, v Domě fotografie v Liptovském Mikuláši (www.domfoto.sk).

Balco v Brazílii oslovoval příslušníky střední a vyšší sociální vrstvy. Fotografoval je v jejich nadstandardních příbytcích spolu s jejich služebnictvem. Sluhy a služky však snímal i u nich doma. Nashromážděné záběry potom komponoval do triptychů i početnějších sestav; konfrontuje v nich podoby a prostředí, naznačuje vztahy mezi pány a kmány. Sociální rovina souboru je nepopiratelná, ve vyznění však nejde o přímočarou "sociálku".

Balco sice na první pohled fotografuje realisticky, ale ve skutečnosti se to podstatné nachází "nad" zobrazovací věrností - v konceptu, v psychologii a ve vizuálních kvalitách aranžovaných scén. Divák tu má věru co zkoumat. Smysl a hodnota Domesticas roste s vyšším počtem dvojic "pán a sluha"; dosavadní dílčí tuzemské prezentace (například v Domě umění Brno na přehlídce vítězných prací zmíněné soutěže Frame) nemohly předvést všechny nuance souboru.

Vzniká-li fotografický cyklus na druhé straně zeměkoule, kam se tvůrce nemá možnost běžně vrátit, musí pak naložit s tím, co se mu během limitovaného pobytu podařilo nasnímat. Ne u všech dvojic našel Balco tak výmluvné konstelace a vizuálně dokonalé aranžmá jako u producentky Adriany a jejího sluhy Eduarda (viz fotogalerie).

Stejně tak ne u všech svých "pánů a sluhů" fotograf dodržel stejné postupy a počty snímků, čímž se trochu rozpíjí striktnost konceptu, která u takových děl výsledek vesměs umocňuje, nikoliv svazuje. Nadto členité stěny v Leica Gallery Prague instalací narušily vzájemnou provázanost některých záběrů. Nicméně Domesticas jsou ukázkou skutečně (cíle)vědomé tvorby.

ANDREJ BALCO - Domesticas
Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1. Výstava trvá do 25. října, otevřeno úterý-sobota 11-21 hod. Plné vstupné 50, snížené 30 korun
Hodnocení: 60%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz