Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anděla přišel předat i prezident Havel

  14:10aktualizováno  14:10
Od osmé hodiny patřil sobotní večer v pražském Veletržním paláci Cenám Akademie populární hudby. Vítězové hlavních kategorií převzali ocenění v podobě zlatých sošek andělů z rukou tuzemských i zahraničních osobností, mezi kterými byl i prezident republiky Václav Havel.
Monkey Business

Monkey Business | foto: MAFA - Robert Zlatohlávek

Ten nakonec patřil, i přes účast několika zahraničních hvězd a originálního pojetí scény, k největšímu překvapení večera. Havel dorazil po deváté hodině a o půl hodiny později uvedl do Síně slávy nedávno zesnulého zpěváka Mejlu Hlavsu.

Během vyhlašování kategorie Skupina roku došlo k technickým problémům na hlasovacím zařízení. Akademici museli volbu opakovat, protože v prvním případě došlo k chybě hlasovacího systému. Rozdílný výsledek prvního a druhého hlasování vzbudil pochybnosti, ale moderátor večera Pavel Anděl ujistil přítomné, že šlo pouze o technickou závadu.

Celý slavnostní večer již tradičně otevřela píseň Petra Hapky a Michala Horáčka Individualita. Hned po jejím doznění přišel na pódium Jaroslav Dušek, překvapivě namísto avizovaného Pavla Anděla. Samozřejmě šlo ale o žert a moderátor celého zbytku večera ho brzy vystřídal. Během moderování naplňoval předsevzetí, kdy se podle svých slov chtěl stát "takovým kormidelníkem", který nesmí vadit lidem a nebude na sebe zbytečně strhávat pozornost.

Za Andělovými zády budila velkou pozornost realizace jeviště, jejíž autoři Šimon a Michal Cabanovi umístili do jeho středu šikmou plochu, po které stékala voda. Jako první přišla na řadu prestižní kategorie Zpěvák roku. Zvítězil v ní Dan Bárta, který loni vydal album Illustratosphere a který současně patřil k největším favoritům večera. Cenu mu předala zpěvačka roku 1999 Anna K a Bárta pak v krátkém proslovu poděkoval hlavně svým spolupracovníkům. Zpěvák se ovšem na pódiu objevili vzápětí, když Akademie vybrala jako album roku právě jeho Illustratosphere. Mezi dalšími předávajícími byli vedle zmíněných i Zděněk Svěrák nebo hokejista Jiří Hrdina.


Během sobotního dne se na pódiu Veletržního paláce vystřídaly, mimo jiné, i všechy zahraniční hvězdy večera. Jako první v sobotu dorazili členové britské skupiny Manic Street Preachers, kteří si vyzkoušeli hned tři písničky, včetně hitu If You Tolerate This Your Children Will Be Next. Všichni členové byli v dobré náladě a ochotně odpovídali novinářům. Opakem byl Ital Eros Ramazzotti, který nejprve svoji zkoušku ve Veletržním paláci úplně odřekl. Nakonec přeci jen dorazil, na jevišti "zazpíval" dvě skladby na plný playback a novináře odkázal do svého hotelového apartmá. V největší pohodě se ukázalo britské trio Morcheeba, jak při zkouškách, tak v zákulisí. Na ceremoniálu potom britové zahráli jako první, konkrétně skladbu Rome Wasn't Built In A Day.

Sobotní odpoledne
Přípravy na večer vrcholí. Po skupině Manic Street Preachers a zpěvákovi Ramazzottim dokončila svou zkoušku i britská skupina Morcheeba. Co všechno je přichystáno k slavnostnímu vyhlášení výročních hudebních cen? Moderátor Pavel Anděl se musí spolehnout na svou pohotovost, aby ukormidloval večerní ceremoniál. Umělci přemýšlejí, jaký bonmot řeknou za mikrofonem, získají-li cenu. Členové hudební akademie si ujasňují, komu z nominovaných dají hlas, aby měli čisté svědomí. Hosté z ciziny možná jen zazpívají a okamžitě odjedou domů, anebo přijedou na závěrečný večírek do zákulisí, jako to udělali členové skupiny R.E.M. před dvěma lety.

Pátek
Pražský Veletržní palác žil v pátek přípravami na sobotní předávání výročních cen Akademie populární hudby. Chuchvalce umělého dýmu se převalovaly po pódiu, do toho zkoušely kapely, technici dolaďovali světla i aparaturu.

Na scéně s dominující šikmou plochou hráli pánové nohejbal. Nebyla to oddychová pauza producenta Filipa Sirotka a jeho týmu, ale nácvik jevištní parafráze klipu k písni Piece On My Life.Touto skladbou by se měla prezentovat skupina Monkey Business, pokud se stane objevem roku. V této kategorii byl nominován ještě Martin Maxa a skupina Tata Bojs, která v pátek zkoušela společně se zpěvačkou Klárou Nemravovou.

Přítomný byl i průvodce večera Pavel Anděl, který se rozhodl, že bude konferovat bez papíru. Zkoušet měli i někteří předávající: třeba scenárista Zdeněk Svěrák, který vtiskne sošku vítězi v kategorii píseň roku, nebo hokejista Jiří Hrdina. Ten obdaruje zlatým andělem vítěznou kapelu.

Mezitím výtvarníci, bratři Michal a Šimon Cabanovi, dolaďovali detaily. Na šikmé ploše totiž budou také tančit baletky a v závěru ceremoniálu poteče po této části pódia voda. Pod plochou je ukrytý bazén a nahoru vodu dopraví výkonná čerpadla. Pro Cabany je voda výtvarným prvkem, který prý oslní až v součinnosti se světelným parkem. "Postavili jsme nejprve maketu asi o poloviční šířce, na které jsme si své nápady nacvičili," říkal Michal Caban.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Langerová o politice: Máme možnost volby a všichni by ji měli využít

Anděl 2009 - Aneta Langerová

Aneta Langerová, která v sobotu večer získala sošku za Skladbu roku, vyzvala přítomné, diváky i své fanoušky, aby...

Žánroví Andělé dolétli k Žambochům, cenu mají i Květy a Jaromír Honzák

Jaromír Honzák

Vítězi žánrových kategorií výročních cen Akademie populární hudby Anděl za loňský rok se stali Květy, Green Smatroll,...

Pořadatel Andělů Wronka rozhodl: Nohavica nezahraje živě, cenu nezíská

Jaromír Nohavica

Za svou živou desku V Lucerně měl podle členů Akademie populární hudby Jaromír Nohavica šanci získat cenu Anděl. O tu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz