Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alice Nellis spojila sestry Geislerovy, díky autorce Soukromých pastí

  14:51aktualizováno  14:51
Hned v prvních scénách prvního příběhu z cyklu Nevinné lži se poprvé potkaly před kamerou Aňa a Ester Geislerovy.

Aňa a Ester Geislerovy při natáčení Nevinných lží | foto:  Dan Materna, MAFRA

Domek v zapadlé ulici na okraji Prahy působí zabydleně. Všude se povalují hračky, pastelky, omalovánky, na žehlicím prkně čeká hromádka dětského prádla - a režisérka Alice Nellis v roli dočasné hostitelky zve dovnitř. "Uvidíte, co už dlouho nebylo k vidění: sestry v akci. I když dneska vlastně jen na kanapi," směje se.

Aňa a Ester Geislerovy zůstávají sestrami i v režisérčině scénáři, který nese pracovní název Moje malé tajemství a zahajuje výrobu celého cyklu televizních děl ze současnosti Nevinné lži. Za projektem stojí Tereza Vrabelová, která ještě s příjmením Kopáčová přivedla na svět Soukromé pasti - tehdy na Nově, nyní pro ČT.

Herecké sestry

Aňa Geislerová (1976)
Jedna z mála skutečných hvězd domácí filmové scény, nositelka pěti Českých lvů. První role jí už ve čtrnácti letech přinesly v roce 1990 snímky Pějme píseň dohola a Requiem pro panenku, od té doby natočila další padesátku titulů včetně několika zahraničních produkcí. V kinech je právě k vidění ve filmech Čtyři slunce a Vrásky z lásky, na obrazovku se vrátí ve třídílné Ztracené bráně.

Ester Geislerová (1984)
Nejmladší ze tří sester Geislerových studovala původně výtvarný obor, ale postupně si také vyzkoušela herectví. Ještě jako školačka se objevila v Králi Ubu, jehož režisér F. A. Brabec ji obsadil rovněž do Krysaře. Po sérii televizních rolí ji proslavili Snowboarďáci a posléze film i seriál Krev zmizelého, loni se objevila v ceněném dramatu Dům. Podle starší sestry spolu už kdysi účinkovaly v zakázkové pohádce, ale "to byla Ester tak malá, že se to nepočítá".

"Právě příběh Alice Nellis, v němž hrdinka tají před celou rodinou včetně manžela, že nechce mít dítě, a tajně bere antikoncepci, vtiskl téma celému cyklu. Tedy jak obří důsledky může mít malá, naoko neškodná lež," vysvětluje Vrabelová motiv, jenž propojí až deset sedmdesátiminutových epizod různých žánrů i tvůrců. Přičemž úvodní historka prý představuje "typickou Nellis - civilní, současně dojemný i vtipný příběh".

Kolářová v roli matky

Ester Geislerová se vzápětí provleče změtí kabelů na zápraží a vyvrací tvrzení režisérky, že se sestrou už společně nehrály dlouho. "My jsme spolu netočily dokonce nikdy! Kromě Kytice, ale tam jsem dělala Aně jen dubla," vzpomíná. Teď představuje naopak protipól sestřiny postavy. "Má hrdinka byla vždy černá ovce rodiny, brzy otěhotněla, zůstala u dětí, kdežto její vzorná sestra si našla dokonalého manžela, práci. Až teď se karty obracejí," objasňuje mladší z hereček následující scénu. V ní totiž starší sestře připomene, že nosila samé jedničky a velikost číslo 36, načež ji Aňa opraví - Ne, číslo 38. "Pracovat společně nás moc baví, snad to bude zajímavé i pro diváky," věří Ester Geislerová.

Alice Nellis točí Nevinné lži

Alice Nellis točí Nevinné lži

Její sestra Aňa je známější, starší, ale rady prý Ester neudílí. "Od toho je tu režisérka, která nás žene dopředu jako turbína," chválí hlavní aktérka Alici Nellis, s níž si dlouho přála natáčet. Dokonce ji předem brání před případnými otázkami, zda se nerodí "ženský" film. "Na jejím místě už bych na to neodpovídala. Co je na rodině a vztazích čistě ženského, copak děti nemají otce? A ptá se snad někdo režiséra westernu, proč točí o takzvaně klučičích věcech? To není fér," rozohňuje se Aňa Geislerová.

Proč vlastně její hrdinka nechce rodit děti? "Za vším hledej matku. Čili kvůli svému problémovému vztahu s vlastní maminkou si nepřipustí, že by také mohla plnit mateřskou roli. Navíc chce mít vše pod kontrolou, a když se jí pak život vymkne, výbuch stojí za to," líčí. Ve skutečnosti se Aňa Geislerová na svou filmovou matku těší, hraje ji totiž Daniela Kolářová.

Hledá se autor

Každý příběh z cyklu Nevinné lži má na svůj vznik nanejvýš čtrnáct dní, s premiérou se předběžně počítá na březen či duben 2013. "Jde to rychle, v ČT je s novým vedením znát čerstvý vítr, dokonce dlouholetí zaměstnanci jako by ožili, dávají najevo snahu i zájem," těší Vrabelovou.

Nevinné lži si zkusí Michal Suchánek či Marek Taclík

Cyklus o malých lžích, jež se vymstí, zahrne i jeden aktuální případ. Pod názvem Iris rebeluje se scenárista Jan Hlaváč a režisér Martin Dolenský vrátí k svému filmu Můj vysvlečenej deník. Dají za pravdu úvahám, že si sedmnáctiletou autorku "deníku" vymyslel novinář; navenek za ni nastrčí dívku, která se však do své role příliš vžívá. Novináře si zahraje, prý "navážno", Michal Suchánek. Pracovní titul Klukovina zase vypráví o třináctiletých kamarádech, kteří se chtějí zbavit přísného fyzikáře, takže jej obviní ze sexuálního obtěžování. Podvod se jim však vymkne z rukou a nejsou schopni zastavit vypjatou lavinu, již způsobili. Scénář napsala Tereza Dusová, režie se ujme Petr Zahrádka, na roli nařčeného učitele se chystá Marek Taclík a násilnického otce ztvární Pavel Liška.

Ovšem zázraky se nedějí a géniové z ulice nepřicházejí, takže některé scénáře se znovu a znovu přepisují, upravují či zadávají jiným tvůrcům. Třeba námět o muži, jenž si zvykl na vysoký post, a když o něj přišel, nedokázal to přiznat, stále hledá svého autora.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Najdete na iDNES.cz