Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival vítá skotskou Popelku a fotbalovou fanynku Amy Macdonaldovou

  14:03aktualizováno  14:03
Křehká Amy Macdonaldová má netradiční záliby: jezdí v závodních autech a fandí fotbalu. Tvrdí, že si při tom báječně odpočine. Premiérové vystoupení v Česku ji čeká právě dnes, tedy v sobotu, na Open Air Festivalu v Panenském Týnci.

Amy Macdonaldová | foto: archiv OAF

Amy Macdonaldová přijíždí se svým už třetím albem Life in a Beautiful Light, které se na trhu objevilo letos v červnu. "Název mé nové desky (česky Život v krásném světle) stručně, ale výstižně charakterizuje to, co v poslední době prožívám," říká zpěvačka. "Jsem šťastná a konečně si umím vážit a užívat toho, čeho jsem už v kariéře dosáhla, což mi do nedávné doby moc nešlo. Zatím to byly spíš honičky, nervy a stres."

Open Air Festival 2012

Z letošního ročníku

ROZHOVOR: Fatboy Slim už není raubíř

STREAM: Přímé přenosy z areálu

Amy vydala debutové album This is the Life v roce 2007 poté, co poslala demo se svými nahrávkami v odpovědi na inzerát čerstvě založené produkční společnosti. Jejího spolumajitele Peta Wilkinsona nadchly její skladatelské schopnosti, především písnička This is the Life, která se posléze stala celosvětovým hitem, největším, jaký dodnes měla. Naše rádia ho koneckonců stále poměrně často přehrávají.

Pohádka a noční můra

"Já vím, vypadá to celé tak trochu jako pohádka o Popelce," komentuje své začátky Amy Macdonaldová. "Ale pohádka na rozdíl od mého života dál nepokračuje a kdo ví, jestli Popelka nakonec neskončila na antidepresivech," směje se písničkářka.

Sama k nim evidentně neměla daleko poté, co album možná až nečekaně uspělo (prodaly se tři miliony kusů) a ona strávila dlouhé měsíce na turné. "Všechno pro mě bylo nové: intenzivní koncertování, mediální povinnosti, neustálé cestování, žádné zázemí, pohodlí ani odpočinek, navíc mě okolnosti donutily napsat během turné další desku. Bylo mi dvacet a absolutně jsem nebyla připravená na takový zápřah. Vrátila jsem se z turné totálně vyšťavená a měla jsem sto chutí s muzikou praštit," vzpomíná.

Amy Macdonaldová

Není ani divu, že autorka, která normálně skládá písně okamžitě po odpozorování nějaké životní situace, hledala náměty na nové skladby ve svých starých zápisnících. "Jestli někdo dokáže najít inspiraci na celé album na ose pódium, autobus, hotel, já ji tam nenašla," říká lakonicky. "Byla jsem unavená, vystresovaná a nevyspalá, což se samozřejmě odrazilo nejen na podobě písniček, ale i na mém duševním stavu." Druhé album A Curious Thing (2010) se v prodeji ani kvalitě debutu nevyrovnalo, ale nešlo ani o propadák, což je zřejmě vzhledem k okolnostem jeho vzniku nutno považovat za úspěch. Amy po jeho vydání vyjela na značně skromnější turné a po něm si dala první zásadní pauzu v kariéře. A ta jí velmi prospěla.

Konečně vím, co chci

Odjela na dlouhou dovolenou, odpočinula si a po návratu byla připravená vrhnout se na nové písničky. "Bylo to úplně jiné skládání. Žádný režim, honičky ani stres, hodně jsem četla a spala, scházela se s kamarády a mezitím jsem psala. Byl to velmi příjemný proces. Na písničkách je to znát a odpovídají tomu i jejich témata. Jde o skutečné příběhy, které vidím kolem sebe a které mě inspirují. Moje rodina a přátelé se v textech občas poznají," podotýká se smíchem.

Album Life in a Beautiful Light je podle autorky a interpretky pozitivnější a zralejší než jeho předchůdci. "Cítím, že jsem dospělejší, vyrovnanější a zkušenější a obecně si myslím, že mé písničky odrážejí můj duševní stav. Když obojí dáte dohromady, budete mít představu, jaká je moje nová deska. Konečně vím, co chci, a myslím, že to je z nového repertoáru a vlastně i z živého vystupování patrné."

Amy Macdonaldová

Turné zná zatím termíny do konce roku a dál se uvidí, ale Amy to po minulých zkušenostech nechce s koncertováním zcela pochopitelně moc přehánět.

Být užitečná

Když křehká dívka Amy Macdonaldová neskládá a nezpívá, věnuje se poměrně překvapivým činnostem: jezdí v závodních autech a fandí fotbalu. "To jsou moje dva velké koníčky," přiznává. "Vím, že ani jeden není obecně považován za dámskou zábavu, ale mě oba baví odjakživa a báječně si při nich odpočinu."
Fanynka Glasgow Rangers byla koneckonců stylově zasnoubená s bývalým skotským fotbalistou Stevem Lovellem, ale letos v červnu se nenápadně rozešli.

Možná i kvůli odreagování se vrhla na charitu a zúčastnila se letního projektu STV Appeal. V jeho rámci odehrála pět koncertů po celém Skotsku během čtyřiadvaceti hodin, jejichž výtěžek směřoval k dětem a mladým lidem žijícím v chudobě. "Postupně jsem dospěla k přesvědčení, že bych měla být nějak užitečná," říká Amy Macdonaldová.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

Dua Lipa na festivalu Sziget 2018

Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků...

Najdete na iDNES.cz