Nicolas Cage při natáčení filmu World Trade Center

Nicolas Cage při natáčení filmu World Trade Center | foto: Profimedia.cz

Amerika žije filmem o 11. září. Bude to hit?

  • 36
Pět let po útoku na Ameriku se znovu rozhořely vášně. Může za to film režiséra Olivera Stonea World Trade Center, jenž se vrací ke zkáze z 11. září 2001.

Do amerických kin vstupuje zítra, ale povyk se strhl už kolem předpremiér. Přitom nejde o první pokus filmařů zobrazit okamžiky, kdy se svět zastavil a změnil.

Dokumentárně působící Let číslo 93, který do Česka přijde za dva týdny, měl zámořskou premiéru na jaře a sklidil uznání za střídmost, s níž rekonstruuje události ve čtvrtém uneseném letadle, jež díky zásahu cestujících minulo cíl.

Vystřihněte to!
Jenže World Trade Center spadá do jiné rodiny příběhů. Vychází též ze skutečnosti, ale nevzdal se hvězd. Policisty Johna McLoughlina a Williama Jimena, kteří pomáhali lidem ven z mrakodrapů zasažených letadly a nakonec zůstali posledními, koho se z trosek podařilo vyprostit, hrají Nicolas Cage a Michael Pena.

Mimochodem – před Cagem připadali v úvahu Kevin Costner, Harrison Ford, Mel Gibson, George Clooney a jiní typičtí američtí hrdinové. Další známí herci v čele s Maggie Gyllenhaalovou, která za roli v Sherrybaby dostala letos cenu na karlovarském festivalu, představují manželky, děti a přátele mužů, kteří zůstali v rozvalinách dvaadvacet hodin.

A právě pozůstalí skutečných obětí se vůči filmu ohrazují. Vdova po Dominicku Pezzulovi dokonce žádala, aby scénu smrti jejího muže, kterého hraje Jay Hernandez, filmaři vystřihli.

Nejčastěji se ozývají dvě námitky: že je na film o newyorské zkáze ještě příliš brzy a že ze smutku jiných dělá Hollywood hit, tedy výnosný obchod.

"Rozumím výhradám, ale náš film je léčivý a očistný. Může oživit bolest, rozdírat, rozplakat, nicméně z kina vyjdou diváci uzdraveni a zbaveni strachu," slibuje Stone. Producenti zase po vzoru Letu číslo 93 věnují část výtěžku ze vstupného pozůstalým –  ale jen z prvních pěti dnů promítání.

Dva muži, dvě hodiny
Pochybnosti tedy zůstávají. Policisté a požárníci zasahující 11. září, pro něž Stone uspořádal soukromé promítání, byli prý filmem "až příliš traumatizováni". Jiní kritizují nabubřelou reklamu a slogany: "Toho dne spatřil svět zlo. Dva muži spatřili něco jiného."

Jisté rozpaky lze najít v recenzích. Oceňují sice věrnou náladu, zároveň však poukazují na zdlouhavost a pomalost vyprávění. Také fanoušci, kteří pronikli na uzavřené projekce, na internetu sdělují: "Nejde tady o teroristy ani oběti, ale o dva zasypané muže: zda je najdou včas. Bohužel to trvá dvě hodiny."

Ostatně na internet už unikl dvanáctiminutový film, který na motivy World Trade Center a se studenty herectví Yaleovy univerzity natočil mladý experimentální tvůrce Chris Moukarbel: podle mnohých je prý daleko působivější nežli upoutávka k Stoneově hrdinskému eposu.

Evropskou premiéru má World Trade Center 1. září na benátském festivalu, do Česka dorazí 28. září.

,