Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Amerika chystá festival romské kultury v ČR

  10:18aktualizováno  10:18
- Ve Washingtonu a v New Yorku se uskuteční od 11. do 18.května festival romské kultury v ČR, jehož jádrem budou vystoupení romské zpěvačky Věry Bílé a skupiny Kale, výstava fotografií o životě Romů a kresby romských amatérských malířů. Oznámilo to české velvyslanectví ve Washingtonu, které festival pořádá a také z větší části hostí.
Úvodní materiál připouští, že život Romů na okraji společnosti podnítil pocity nedůvěry mezi romskou menšinou a většinovou společností. Proto je cílem festivalu ukázat, jak napsal český velvyslanec ve Spojených státech Alexandr Vondra, že pro "hledání vzájemného pochopení není lepší cesty než naslouchat univerzálně přístupné řeči kultury".
Oficiální americká místa a specializované orgány amerického Kongresu kritizovaly v minulých letech pravidelně Českou republiku za politickou a sociální diskriminaci Romů. Terčem kritiky byl nesnadný přístup části Romů k českému státnímu občanství po rozpadu federace a bariéry a předsudky, na které Romové narážejí například při hledání zaměstnání.
Festival zahájí americkým debutem zpěvačka Věra Bílá, která je spolu se skupinou Kale považována za jednoho z nejlepších evropských představitelů romské lidové hudebnosti a zpěvnosti na rozdíl od silně komercializované a španělskými vlivy zasažené skupiny Gypsy Kings. Životu zpěvačky a skupiny a bude věnován dokumentární film "Bílá a černá v barvě".
Na programu je dále výstava kreseb romských malířů nazvaná "Svět romskýma očima", kterou na festival poskytlo Muzeum romské kultury z Brna. To ji provozuje jako putovní výstavu výtvarného projevů Romů z různých částí bývalého Československa od roku 1997. Kresby odrážejí motivy čerpající z tradičních hodnot romského života a navazující na stále přítomnou kontinuitu se starobylou orientální kulturou. Obrazem připomene romský život českoamerický fotograf Antonín Kratochvíl, který představí kolekci fotografií s romskými náměty.
Velvyslanectví v materiálech propagujících romský festival uvádí, že romská populace získala status etnické menšiny teprve po pádu komunistického režimu, který se pokoušel o asimilaci Romů. Romové žili dlouho bezprávně na okraji společnosti a to u nich vytvořilo pocit boje proti celému světu. Proto se podle materiálu hlásí k romské identitě oficiálně v ČR jen 30.000 osob, zatímco podle neoficiálních odhadů dosahuje počet Romů v ČR 250.000.
Autor:


Témata: Alexandr Vondra

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz