Američtí režiséři se brání zásahům do svých děl

Organizaci amerických režisérů nazvané The Director Guild of America došla trpělivost. Podala žalobu na firmy, které z filmů vystřihávají scény obsahující kriminalitu, sex a vulgarity. Filmaři tvrdí, že postup těchto firem je v rozporu s federálním zákonem o autorském právu.

"Jde o přímý a frontální útok na všechny aspekty vlastnictví a tvůrčí svobody," říká ředitel režisérského cechu Jay Roth. V žalobě podané před federálním soudem v Denveru unie požaduje pozastavení působnosti třinácti Pumám, které prodávají nebo půjčují nestřihané filmy či prodávají software umožňující zásahy do děl přes počítače nebo přehrávače DVD.

Žaloba podaná minulý pátek byla však odpovědí na jinou žalobu. Tu minulý měsíc podala coloradská firma Clean Flicks, která patří do řetězce půjčoven řízených z Utahu. Clean Flicks požádala soud, aby naopak potvrdil, že zásahy do děl jsou legální.

Zástupkyně režisérského sdružení Martha Coolidgeová se ptá: "Změnit film tak, aby odpovídal něčím radikálním pohledům, z toho pak finančně profitovat, a přitom současně tvrdit, že jde stále o dílo dotyčného režiséra? To je správné?"

Firma Clean Flicks argumentuje tím, že pro Evropany je to možná těžko pochopitelné, ale' americké právní prostředí je v mnoha ohledech jiné. Autorská práva neporušujeme, konstatují autoři zásahů, neboť než vystříhneme nemorální scény, koupíme nové kopie dotyčných děl. A kdo si novou kopii koupí, ten je, fakticky vzato, jejím majitelem. Kromě toho námi upravené verze nesou upozornění, že jsme do nich zasáhli.

Jedním z největších bojovníků za I práva umělců v USA je Miloš Forman. V rozhovoru pořízeném v roce 1997, kdy dostal cenu Johna Ilustona jako výraz uznání v boji za autorská práva ve Spojených státech i v zahraničí, řekl: "Problém v Americe je, že řada autorských zákonů pochází ještě z dob, kdy film byl pouťovou atrakcí. Podle těchto zákonů je majitelem fámu z pětadevadesáti procent finančník. Lidově řečeno, autorem filmu Občan Kane není Orson Welles, režisér, ani Herman Vankowitz, jeho scenárista, nýbrž společnost RKO. Z toho pramení všechny problémy.

Když si například pan Turner v CNN usmyslí jen proto, že je majitelem práv archivu stadia MGM, že si s těmi filmy může dělat, co se mu zlíbí, tak s nimi prostě nakládá jako jejich autor. A to je vrchol. Podle tohoto principu by si dnes, s nástupem nových technologií, kdekdo mohl říct, že Clark Gable už dnes není dostatečně známý, takže ho vyměníme za Toma Cruise," domýšlel stávající systém slavný režisér.

Barvit a tónovat kopie či měnit filmový děj sestřihem umožnil nástup digitálních technologií. Spolu s Nadací za práva umělců a režisérskou unií se Miloš Forman snaží, aby americký Kongres stávající zákony změnil. A to tak, aby ve Spojených státech byla uznána morální práva autorů, jak to vyžaduje bernská dohoda.