Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americký režisér věstí Rodenovi slávu

  1:46aktualizováno  1:46
Festival zažil v noci na úterý nevídanou věc: americký thriller, ve kterém se zlý Karel Roden pustil do hodného Roberta De Nira a když s ním byl hotov, slavný hollywoodský herec zalitý krví z plátna na zbytek filmu zmizel. Předpremiéra snímku Patnáct minut se pak vzrušeně přetřásala a jeho režisér John Herzfeld žertem sliboval, že příště to zkusí obráceně – zlosyn De Niro přijede do Prahy a podá si dobráka Rodena.

 „Proč ne? Já nevěřím na stereotypy, neptám se, odkud jsi a v co věříš. Ostatně po pádu železné opony se Západ vydal na Východ nejen poznávat a pomáhat, ale i zneužívat. Třeba kupovat starožitnosti za babku,“ říká Herzfeld.

Ale ve vašem snímku je tomu obráceně – Čech a Rus zjistí slabost americké společnosti a sílu médií, která i vrahům může za pomoci cynických právníků opatřit beztrestnost. To už konstatujete skutečný stav, nebo zatím jen varujete?
Přesně tak. Opravdu by se ten příběh mohl stát, ale doufám, že je to satira. Já vím, že novináři to mají těžké, musí ukazovat svět bez obalu, jaký je, ale otázka je, kam až mohou dojít, aby v publiku nepodněcovali lačnost po násilných příbězích a neoslavovali zločince jako hrdiny.

Dobrá, chápu, že tuhle skulinu v západním systému snáze prohlédnou a zneužijí spíše lidé z postkomunistických zemí, ale proč zrovna Čech a Rus?
V tom jsem měl jasno od počátku. Už před lety jsem projel východní Evropu, mimo jiné Prahu, Karlovy Vary, Tatry, a zjistil jsem, že Češi jsou velice chytří, vzrušující a složití lidé. A taky jsem chtěl světu, kde se objevují herci němečtí, holandští či francouzští, předvést nového herce – českého!

A proč je z dvojice zločinců právě Čech tím věcným, chytrým, vůdčím typem kombinátora, a Rus řekněme typem podřízeným, citovým, uměleckým?
Protože jsem to tak napsal. A třebaže mladí američtí diváci, kteří o někdejší sovětské okupaci vaší země mnoho nevědí, to tak asi nebudou vnímat, je v tom kus ironie – totiž v tom, že Čech tu rozkazuje Rusovi.

Nebál jste se příběhu, v jehož půli zmizí hlavní hvězda De Niro z plátna? Byl jste si jist, že dva neznámí herci z Česka a Ruska téměř sami celé finále utáhnou?
To je výborná otázka, čekal jsem, kdo mi ji položí, a ještě nikoho to nepadlo, ani ve Státech, ani v Japonsku, jste první. A musím odpovědět ano, hodně jsem o tom uvažoval. Proto jsem taky dlouho zkoušel, věděl jsem, že pokud by Roden nebyl tak skvělý herec a Oleg Taktarov tak silná osobnost, film by skončil s De Nirovou postavou. Jenže oni to dokázali.

Myslíte, že Karla Rodena čeká mezinárodní kariéra? Pomůžete mu v ní?
Já už se o to snažím, radím mu a skutečně jsem přesvědčen, že se mu otevírá velmi slibná brána do světa. Spíš bych se měl zeptat já vás, jestli mu Česko bude úspěch přát.

Když už jste Rodenovým rádcem, nemohl byste mu vysvětlit, že součástí hvězdné dráhy jsou i věci, které on nemá moc rád – rozhovory, fotografování, autogramy, úsměvy…
Já vím, Karel z toho není zrovna nadšen, ale už mu pohrozil, že pokud nebude s médii spolupracovat, řeknu Olegovi, ať ho v pokoji zmlátí a vyhodí z hotelového okna do horkých pramenů. A viděla jste Olega – to je pořádný silák. To by mělo zabrat.

Americký režisér John Herzfeld přijel na 36. MFF Karlovy Vary představit svůj film 15 minut.

Americký režisér John Herzfeld přijel na 36. MFF Karlovy Vary představit svůj film 15 minut.

Americký režisér John Herzfeld vidí v Karlu Rodenovi budoucí hollywoodskou hvězdu.

Režisér filmu 15 minut John Herzfeld.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Najdete na iDNES.cz