Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americký režisér věstí Rodenovi slávu

  1:46aktualizováno  1:46
Festival zažil v noci na úterý nevídanou věc: americký thriller, ve kterém se zlý Karel Roden pustil do hodného Roberta De Nira a když s ním byl hotov, slavný hollywoodský herec zalitý krví z plátna na zbytek filmu zmizel. Předpremiéra snímku Patnáct minut se pak vzrušeně přetřásala a jeho režisér John Herzfeld žertem sliboval, že příště to zkusí obráceně – zlosyn De Niro přijede do Prahy a podá si dobráka Rodena.

 „Proč ne? Já nevěřím na stereotypy, neptám se, odkud jsi a v co věříš. Ostatně po pádu železné opony se Západ vydal na Východ nejen poznávat a pomáhat, ale i zneužívat. Třeba kupovat starožitnosti za babku,“ říká Herzfeld.

Ale ve vašem snímku je tomu obráceně – Čech a Rus zjistí slabost americké společnosti a sílu médií, která i vrahům může za pomoci cynických právníků opatřit beztrestnost. To už konstatujete skutečný stav, nebo zatím jen varujete?
Přesně tak. Opravdu by se ten příběh mohl stát, ale doufám, že je to satira. Já vím, že novináři to mají těžké, musí ukazovat svět bez obalu, jaký je, ale otázka je, kam až mohou dojít, aby v publiku nepodněcovali lačnost po násilných příbězích a neoslavovali zločince jako hrdiny.

Dobrá, chápu, že tuhle skulinu v západním systému snáze prohlédnou a zneužijí spíše lidé z postkomunistických zemí, ale proč zrovna Čech a Rus?
V tom jsem měl jasno od počátku. Už před lety jsem projel východní Evropu, mimo jiné Prahu, Karlovy Vary, Tatry, a zjistil jsem, že Češi jsou velice chytří, vzrušující a složití lidé. A taky jsem chtěl světu, kde se objevují herci němečtí, holandští či francouzští, předvést nového herce – českého!

A proč je z dvojice zločinců právě Čech tím věcným, chytrým, vůdčím typem kombinátora, a Rus řekněme typem podřízeným, citovým, uměleckým?
Protože jsem to tak napsal. A třebaže mladí američtí diváci, kteří o někdejší sovětské okupaci vaší země mnoho nevědí, to tak asi nebudou vnímat, je v tom kus ironie – totiž v tom, že Čech tu rozkazuje Rusovi.

Nebál jste se příběhu, v jehož půli zmizí hlavní hvězda De Niro z plátna? Byl jste si jist, že dva neznámí herci z Česka a Ruska téměř sami celé finále utáhnou?
To je výborná otázka, čekal jsem, kdo mi ji položí, a ještě nikoho to nepadlo, ani ve Státech, ani v Japonsku, jste první. A musím odpovědět ano, hodně jsem o tom uvažoval. Proto jsem taky dlouho zkoušel, věděl jsem, že pokud by Roden nebyl tak skvělý herec a Oleg Taktarov tak silná osobnost, film by skončil s De Nirovou postavou. Jenže oni to dokázali.

Myslíte, že Karla Rodena čeká mezinárodní kariéra? Pomůžete mu v ní?
Já už se o to snažím, radím mu a skutečně jsem přesvědčen, že se mu otevírá velmi slibná brána do světa. Spíš bych se měl zeptat já vás, jestli mu Česko bude úspěch přát.

Když už jste Rodenovým rádcem, nemohl byste mu vysvětlit, že součástí hvězdné dráhy jsou i věci, které on nemá moc rád – rozhovory, fotografování, autogramy, úsměvy…
Já vím, Karel z toho není zrovna nadšen, ale už mu pohrozil, že pokud nebude s médii spolupracovat, řeknu Olegovi, ať ho v pokoji zmlátí a vyhodí z hotelového okna do horkých pramenů. A viděla jste Olega – to je pořádný silák. To by mělo zabrat.

Americký režisér John Herzfeld přijel na 36. MFF Karlovy Vary představit svůj film 15 minut.

Americký režisér John Herzfeld přijel na 36. MFF Karlovy Vary představit svůj film 15 minut.

Americký režisér John Herzfeld vidí v Karlu Rodenovi budoucí hollywoodskou hvězdu.

Režisér filmu 15 minut John Herzfeld.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

Hanzlík, Pattinson, Levinson. Festival rozdal čestné ceny, uspělo i Česko

Tři ocenění. S cenou za přínos filmu pózují Robert Pattinson, Jaromír Hanzlík a...

Cenu za režii si na samém závěru 53. ročníku karlovarského festivalu odnesl Olmo Omerzu za český film Všechno bude....

Najdete na iDNES.cz