Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americká výtvarná kritika začala božským tyranem

aktualizováno 
Praha - Své legendární zakladatele, jejichž předjímavost a vliv svádějí následovníky k opakování i boření mýtů, má každá oblast kultury. Pro americkou výtvarnou kritiku, jejíž vliv na mezinárodní scénu spolu se zámořským uměním trvale roste od konce druhé světové války, se takovou opěrnou figurou stal Clement Greenberg, "objevitel" Jacksona Pollocka a autor jedné z nejcitovanějších modernistických proklamací nazvané Avantgarda a kýč. Napsal ji už v roce 1939.
Při sestavování antologie americké výtvarné teorie a kritiky, kterou pražské nakladatelství OSVU nazvalo Před obrazem, použil editor Tomáš Pospiszyl právě tohoto zákonodárce výtvarné moderny padesátých a šedesátých let coby klíč k čestnému kompromisu. Po nedávné antologii Vizuální teorie, již uspořádal Ladislav Kesner, tvoří nynější Pospiszylův výbor další pokus zmapovat rozsáhlý terén současného angloamerického myšlení o umění.
"Jako vždy se mě ústa zmocňují svou arogancí - masitá, plná zubů, agresivní - a jeho výroky, ačkoli pronesené v poněkud váhavém, klopýtavém protahování, jsou jako vždy neodvolatelně dané," sugeruje Rosalind E. Kraussová v jednom z textů antologie Před obrazem Greenbergovu osobnost a vliv. Po jedné jeho kritice se - jak v předmluvě knihy připomíná Pospiszyl - jeden z jeho žáků, kritik a teoretik Michael Fried, přestal systematicky zabývat současným uměním.
Karty jsou tedy v antologii rozdány - na počátku byl Greenberg a jeho teze o autonomii a plošnosti malby jako rozhodujících kritériích lineárně vnímaného "pokroku v umění". Jeho esej Modernistická malba sice pochází až z roku 1960, zato je dokonalou ukázkou "telegrafického" stylu, apodiktických soudů a snahy po komplexním uchopení problému malby včetně její historické dimenze. Na rozdíl od evropského pojetí avantgardy, jež - zcela hrubě řečeno - vyznává ideu odpoutání se od tradice, Greenberg, i kvůli kompenzaci a potvrzení amerických pozic jako vrcholu modernismu, tvrdí, že "nic není tak vzdáleno autentickému umění dneška jako myšlenka přerušené kontinuity".
Z greenbergovských pozic vychází také další důležitý text antologie, Friedův esej Umění a objektovost. Vznikl v roce 1967 a je specifickou kritikou minimalismu jako směru odklánějícího se v šedesátých letech od heroických výkonů "čisté malby".
Minimalismus pojímá Fried jako paradoxní "zradu" na ideálech modernismu prostředky vlastními divadlu. Friedovo kritické krédo jasně formuluje nárok amerického modernismu "greenbergovského typu" na absolutní povahu umění.
Naproti tomu kritické vyrovnávání se s Greenbergem představuje úryvek z pozoruhodné knihy Optické nevědomí. V roce 1993 ji vydala zmíněná Rosalind E. Kraussová. Spor o Pollocka jako prototyp amerického umělce-hrdiny, který prolomil ledy nezájmu velkých zámořských institucí o domácí umělce a vybojoval pro americké umění důležitou bitvu v Evropě, dodnes patří k oblíbeným tématům americké kritiky. Kraussová rekonstruuje to, proč Greenberg - záměrně? nepochopil "svého" autora.
Druhá vrstva textů Pospiszylovy antologie pak naznačuje cestu výtvarných kritiků za "jinými kritérii", jež ruší omezující a vylučující Greenbergův systém. Land artistu a esejistu Roberta Smithsona, kritiky Lea Steinberga, Petera Schjeldahla, Douglase Crimpa a Davea Hickeyho nespojuje ani metoda, vkus či oblast zájmů.
Přesto mají jeden společný opěrný bod: umění chápou jako otevřený prostor, do nějž mají přístup člověk a společnost ve všech svých podobách.
Jako každý kompromis, tak i Pospiszylova antologie pomíjí podstatné, řekněme přímo klíčové aspekty. Absenci kritiky spojené s minimalismem a konceptuálním uměním lze pochopit s ohledem na velkou antologii vydanou Jazzovou sekcí počátkem osmdesátých let - ale kdo dnes k ní má přístup? Reflexe pop-artu a Andy Warhola či nástupu postmoderny v osmdesátých letech, jenž stvrdil radikální proměnu institucionálního a provozního zázemí tvorby, však chybí jednoznačně. Ani úvod, ani vybrané texty pak neříkají, proč levicově orientovaní kritici, jako byl Greenberg, a jejich koncepce uspěli v době studené války i oficiálně. S tím souvisí i rezignace svazku na pozdější sociálně a politicky orientovanou kritiku - nenajdeme v ní ani Suzi Gablikovou, jejíž kniha Selhala moderna? vyšla před několika lety i česky, ani feministickou reflexi vizuálního umění
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz