Sopranistka Renée Flemingová  se chce do Česka vrátit.

Sopranistka Renée Flemingová se chce do Česka vrátit. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Americká sopranistka s českými kořeny zpívala Havlovi i Obamovi

  • 1
Hvězdy současného operního nebe nejsou v Česku vždy známé tak, jak by si zasloužily. Jednou z výjimek je americká sopranistka Renée Flemingová.

Roku 1996 vystupovala v Nelahozevsi, v dalších letech koncertovala i v Praze. V sobotu ji poprvé viděl Český Krumlov, kde svým recitálem ozdobila tamní hudební festival. Ještě před odjezdem do jižních Čech ale zavítala do metropole, kde se setkala se zástupci médií.

Elegantní a šarmantní padesátiletá dáma má k našemu prostředí osobní vztah. Její předci totiž před sto lety přišli do Ameriky z Čech. "Byla jsem tak v kontaktu s českou kulturou i s českým jídlem. Bohužel se ale nemohu dopátrat svých příbuzných v Česku. Po smrti prababičky totiž babička spálila všechny dopisy, a navíc v rodině nepodporovala český jazyk, takže já už česky vůbec neumím," říká Flemingová.

Václav Havel na koncertě Renée Flemingové v Krumlově

Dvořákovu Rusalku se tedy musela jako každý jiný zahraniční zpěvák naučit mechanicky zpaměti. "Těžké je zvláště vaše ř. Ještě před deseti patnácti lety se v češtině nehrálo, všechno se překládalo. Ale čeština je krásný jazyk, který se krásně zpívá," zdůrazňuje.

Rusalku už dělala v newyorské Metropolitní opeře (MET), kde je inscenace tradičně pohádková, i v Paříži, kde Rusalku naopak pojali moderně. "Obě inscenace se mi líbí, obě jsou specifické. Mám ráda zvláště závěr v Metropolitní, kdy Rusalka kráčí po vodě," vysvětluje.

Zatím naposledy se tato opera v New Yorku hrála letos na jaře, pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. K lítosti českých diváků ji ale MET nezařadila mezi přímé přenosy, které během sezony vysílá do světových kinosálů, včetně řady českých. Také Flemingovou to mrzelo. "Byla bych ráda, aby se příště Rusalka dostala do kin a aby vyšla i na DVD," zdůraznila.

Hvězda v kinech

Na plátnech kin však diváci o Flemingovou nepřišli. Nadchla je svým ztvárněním hlavní role v Massenetově opeře Thais. Mimo to průběžně přebírá i "úlohu" moderátorky jednotlivých přenosů. "Je to velká výzva, něco, co běžně nedělám. Je skvělé zpívat v newyorské Metropolitní opeře, ale ještě skvělejší je, když vím, že představení jde do stovek kinosálů po celém světě," podotýká.

Renée Flemingová v Krumlově

 V příští sezoně se v kinech objeví jako Maršálka ve Straussově Růžovém kavalírovi a jako Armida v Rossiniho stejnojmenné opeře. "Armida je úžasný kus, plný energické hudby. V této opeře vystupuje šest tenoristů a jedna žena. Jako jediná tedy budu mít krásné šaty," těší se.

Rusalka zůstává jedinou českou úlohou Renée Flemingové. "Mám ráda Janáčka, dívala jsme se na Káťu Kabanovou a Jenůfu, ale třeba také na Smetanova Dalibora. Zatím jsem ale konkrétně o ničem neuvažovala," přiznává.

Vrátí se v listopadu

Letos v lednu Flemingová účinkovala i na inauguraci nového prezidenta Baracka Obamy. Přednesla píseň You'll Never Walk Alone. "Bylo to trochu hektické, protože jsem zkoušela v Baden-Badenu a byla jsem uvolněna pouze na čtyřiadvacet hodin. Zážitek to však byl úžasný, osm set tisíc lidí vytvořilo neuvěřitelnou atmosféru," vzpomíná.

Renée FlemingováFlemingová se na světové špici drží od počátku devadesátých let. Tajemství její kondice částečně poodhaluje příhoda z roku 1996, kdy zpívala na wagnerovském festivalu v Bayreuthu Evu v Mistrech pěvcích norimberských. Zjistila, že part jí "nesedí", a smlouvu s Bayreuthem zrušila, bez ohledu na renomé této přehlídky. Chtělo to velkou odvahu?

 "Ani ne, protože mým jediným zájmem v té době bylo chránit si hlas. Ale trochu odvahy to přece jen chtělo, zvláště u mladé zpěvačky," dodává.

Po sobotním krumlovském koncertě se s Českem neloučí nadlouho. "Václav Havel mne pozval, abych v listopadu vystoupila v Praze na koncertě k dvacátému výročí revoluce," prozrazuje.