Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ambiciózní muzikál Peklo se zhroutil do přepjatosti

  9:53aktualizováno  9:53
Nový muzikál Peklo libretisty Stanislava Moši a skladatele Zdenka Merty je dosud nejopulentnější titul této autorské dvojice. A také nejambicióznější a nejproblematičtější kus. Nemám na mysli délku, ale sdělení tříhodinové inscenace.

Z muzikálu Peklo | foto: Městské divadlo Brno

Autoři rozehrávají příběh dvou sester, jejichž životy ve společenském postavení velmi kontrastují. Ve spletité story na sebe tvůrci vrší motivy dvojnictví a dvojjedinosti. Ke slovu přijde i příběh Pygmaliona, sochaře, který se tak zamiloval do svého díla, až ožilo.

Druhá půle Pekla se navíc zlomí do přízračného a filozofujícího hororu. To aby se ukázalo, že se tady hraje (ale bohužel hlavně mluví) o lásce, imaginaci či fantazii - tedy našich představách. Tvůrci se navrch rozhodli materializovat peklo, které může každý zažít vnitřně, ať už jde o tvůrčí muka, ztrátu milované bytosti či mučivě osudovou lásku.

Peklu chybí důvěryhodnost
Muzikál bývá spojován s jistou nenáročností a čirou zábavou. Mošův scénář je však v syžetu zašmodrchaný a myšlenkově překombinovaný. Půdorys příběhu autor namíchal z dramaticky dráždivých substancí, jako jsou ufetované děti ulice v kontrastu s nóbl společností. Scenáristická přepjatost však dílo okrádá o důvěryhodnost. Psychologická nepřesvědčivost vztahů (hlavní hrdina je necitelný, protože mu otec v mládí týral psa) a figur (homosexuální sochař naráz vzplane láskou k ženě) mají na této vratkosti a plytkosti lví podíl.

Složitá dějová konstrukce kontrastuje s jednoduchými písničkami. Není nouze o rýmy typu "jednoduše do duše". Snaha o velké myšlenkové přesahy tady vyšla naprázdno možná kvůli dramaturgické neujasněnosti mnoha motivů a metafor.

Moša-režisér přitom stojí o několik stupňů nad Mošou-autorem. Umí efektně překupovat dění na jevišti, daří se mu práce se sborovými čísly. Režijně nelze hře tolik vytknout. Autor hudby Zdenek Merta nabídl roztodivnou všehochuť. Zazní zde názvuky cajdáků jako ze slavných amerických muzikálů, místy šanson, ke slovu přijde ohlas lidové písně nebo Requiem.

Mnohost a rozdílnost hudebních inspirací také přispívá k roztřepenému vjemu z celé inscenace. Hlavní chybou v této "osudové komedii", jak s ironickou hořkostí Moša a Merta svůj muzikál nazvali, je přemrštěnost, sebevážnost sdělení a možná i totální absence humoru. Celé toto balábile končí konstatováním, že "větší než Bůh a podstatnější než láska" je sen a fantazie.

A zazní finále hrdinů, že se za nic nevzdají lásky... Jevištní zhmotňování imaginace je úkol pekelně těžký, ač nebesky záslužný. Důležité je, aby obrazotvornost srozumitelně a bez falešných kliček proudila k divákům a nezůstala jen v hlavách tvůrců. Bude čestné přiznat, že tentokrát to nevyšlo.

ZDENEK MERTA, STANISLAV MOŠA - Peklo
Městské divadlo Brno, režie Stanislav Moša, délka představení 185 minut.
Hodnocení: 30 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Najdete na iDNES.cz