Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alternativu zahájí legendární rockoví opozičníci

  14:05aktualizováno  14:05
Sdružení Unijazz pořádá ve dnech 1. - 9. prosince na třech pražských scénách již čtrnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Alternativa.

Univers Zero | foto: Unijazz

Alternativa je jedním z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších evropských festivalů zaměřených na alternativní hudební žánry. Jedinečnost jeho dramaturgie spočívá ve snaze prezentovat českému publiku nové tendence v okrajových hudebních žánrech bez stylového omezení a tedy nabídnout ucelený pohled na vývoj moderní hudby.

V programu festivalu dostává prostor jazz, world music, alternativní rock, experimentální elektronika, soudobá vážná hudba, hip-hop a nejrůznější typy hudebních fúzí, přičemž ve výběru účinkujících souborů či projektů je kladen důraz především na osobitost jejich uměleckého vyjádření.

V minulých letech Alternativa nabídla vystoupení saxofonisty Johna Zorna, zakladatele skupiny Pere Ubu Davida Thomase, britských Test Dept., slovinských Laibach, francouzských Art Zoyd či kultovní skupiny Magma.

Letošní ročník přivítá umělce ze čtyř světadílů. Hned první večer se v divadle Archa představí legendární skupina z hnutí Rock In Opposition, belgičtí Univers Zero.

I přesto, že skupina Univers Zero vznikla na přelomu 70. a 80. let, stále zůstává špičkovou kapelou, která má posluchačům co nabídnout. Jak pro její originální propojení precizních komorních partů s ostrou a výraznou rockovou rytmikou, tak i díky tomu, že se stále dokáže vyhnout zavedeným klišé a laciným pompézním prvkům.

Druhý den se v divadle Archa představí francouzská skupina Soixante Étages, která byla začátkem 90. let americkou kritikou považována za významnou noisovou skupinu a francouzskou kritikou zase za zakladatele post-rocku.

Trio Pateras/Baxter/Brown z Austrálie hraje objevnou akustickou hudbu, přičemž využívá různé kompoziční postupy k vytvoření plynulé a dynamické struktury a zvuku.

Trio se zformovalo v roce 2002 v Melbourne pod vedením Anthonyho Paterase (preparované piano, elektronika). Inspiruje je společná touha probádat krajní možnosti a způsoby hry na obvyklé akustické nástroje v kontextu improvizace. Dalšími členy jsou Sean Baxter (bicí) a David Brown (preparovaná kytara, elektronika).

A na závěr sobotního programu vystoupí originální zpěvačka přirovnávaná k Tomu Waitsovi, Američanka Sandy Dillon, která zde bude prezentovat svou poslední desku Pull The Strings.

V neděli 3. prosince uslyšíme průnik křehké akustické hudby v podání Ireny a Vojtěcha Havlových do světa experimentální elektroniky projektu Kora et le Mechanix. Tento společný projekt je připraven speciálně pro festival Alternativa 2006.

Dále zde vystoupí světově známý hráč na jeden z prvních elektronických nástrojů teremin, Američan Eric Ross. The New York Times nazval jeho hudbu „unikátní směsí klasické vážné hudby, jazzu, serialismu a avantgardy“.

V pondělí se festival přesune do Paláce Akropolis, kde 4. prosince vystoupí představitelé japonské alternativní scény. Yoshimitsu Ichiraku ve svém sólovém projektu Doravideo zkombinuje živou hru na bicí a video art.

Rabování video materiálů bez jakéhokoliv přihlédnutí k autorským zákonům a jeho pirátství v japonské pop kultuře je nesmírně osvěžujícím přístupem ve světě paranoie ze samplování a nelegálního stahování všeho možného.

Dále budeme svědky recyklování hudebních materiálů, které, ač jsou typické pro zcela jiné hudební světy, přepracovává Satoru Wono do svých vlastních děl. Ačkoliv jeho nakládání se zvukem je naprosto precizní a exaktní, z jeho děl čiší nápaditost a kreativita.

A nakonec zde vystoupí Chikanari Shukuka, jako křehká tanečnice, která se snaží vyvolat démony a  zaměňuje obvyklé formy současných choreografických postupů za mystický trans.

S použitím neobvyklé techniky a preparace změní běžné nástroje ve svých rukou Charlotta Hug a Frédéric Blondy v úterý 5. prosince. Piano a viola ztratí své obvyklé role a vytvoří neuvěřitelně bohatý svět zvuků.

Ve středu se festival přesune do břevnovského Kaštanu. Zde v dalších dnech vystoupí skupiny Dřevěné pytlí v jutových uhlích, Vítrholc,  Urbsounds, Pink Big Pik, představí se začínající hudebníci v rámci soutěže Malá Alternativa a nezávislé vydavatelství tu oslaví své páté narozeniny.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

Najdete na iDNES.cz