Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alternativa klasických magazínů pro mladé

  16:09aktualizováno  16:09
- Hudebně-společensko-filmový týdeník Paskvil je jedním z pořadů pro mladé, které má ve své produkci Česká televize. Zajímavý je nejen tím, že se mu podařilo přeměnit se z měsíčníku na týdeník, ale především svým obsahem. O všem, co s Paskvilem souvisí, jsme si povídali s jeho moderátorkou – Katkou Kozákovou. Přečtěte si nejen text, ale poslechněte si také živý záznam rozhovoru. iDNES pro vás dále chystá celkový profil Paskvilu.

Kolik lidí se vůbec na tvorbě Paskvilu podílí?

Kolik je to přesně lidí, jsem nikdy nepočítala, ale může to být tak osm, deset lidí. Jinak je to velký díl Jakuba Skalického, který je perfekcionista, i když ho za to někdy úplně nesnášíme, protože nás třeba něco nechá několikrát přestříhat a tak, ale nakonec vždycky zjistíme, že měl pravdu.

Divíš se faktu, že Česká televize dala Paskvilu  prostor a jaký má Paskvil vysílací čas?

Já se tomu divím dodneška, ale na druhou stranu se tomu zase vlastně až tak nedivím, protože když vidíš, čemu všemu se Česká televize věnuje, tak je to super, je to obdivuhodné. Spíš se divím, že nám dali takovou frekvenci a vysílací čas. Já pořád říkám: "Oni nás zruší, oni nás zruší." Ale to, že tam ten pořad vůbec je, je jedině dobře a nemyslím si, že by to bylo nějaké hrdinství od České televize. Ta je tu od toho, aby mapovala celé spektrum .

Jak bys ty sama Paskvil vymezila?

Já nevím, no. Já už nejsem zas tak mladý člověk, ale říkám, že se snažíme dělat pořad, který je pro mladé lidi, mladší než já, to rozhodně. Řekla bych, že se snažíme nabídnout jinou alternativu vůči takovým těm klasickým magazínům pro mladé, aby bylo vidět, že mladé lidi zajímá všechno možné. Prostě bych ráda, aby ta starší generace, která se na to dívá, zjistila, že ty jejich děti, které má doma, nejsou zase tak úplně debilní a že nepatří jen do polepšovny, že je prostě zajímá řada rozmanitých věcí. Důležité je také podle mě to, že se snažíme našim divákům dodávat odvahu. Chceme jim říct, že všechno, co tam v té televizi říkáme, můžou sami zkusit. Udělat si třeba vlastní party nebo, když vidí, že v Paskvilu recenzujeme nějakou počítačovou hru, která vznikla tady v Čechách ve skromných podmínkách, tak že to můžou dokázat i oni.

Můžeš srovnat Paskvil třeba s dalším hudebním pořadem – 60kou?

Já myslím, že ta 60ka byla hlavně jen hudební. Paskvil má záběr daleko širší. Já nevím, abych se přiznala, tak pro mě byla vždycky 60ka takový pořad, u kterého jsem nikdy nevěděla, co mě čeká, zvlášť ke konci, když to byl týdeník, tak tam bylo všechno možné. Připadalo mi to jako takové zmatení žánrů.

Hodně zajímavá je rubrika Nahorudolu, kde komentujete nejrůznější události. Někdy jsou ty komentáře dost ostré, například ten k demonstracím na 1. května, kdy jste se zabývali pochodem skinů skrz Prahu. Podléhají tyto komentáře cenzuře?

Komentáře píše většinou Rodriguez, který má takový ten vybroušený a drsný styl. Je to skutečně jedna z mála věcí, do které nám mluví. Ne, že bychom nemohli to a to udělat, ale musíme ten konkrétní text třeba zmírnit a tak.

Každý díl si do pořadu zvete buď nějakého Dj nebo živou kapelu, kteří po celou dobu vysílání při živých vstupech tvoří hudební podklad Paskvilu. Jaké to je moderovat, když za tebou někdo hraje, neruší to?

Když je tam tan Dj, tak je to v pohodě a někdy je to naopak strašně příjemné. Nejlepší byl asi díl, když jsem si do studia pozvali Dj Baltazara., který hraje přesně muziku, která mě baví, takový ten detektivní break beat. Co se přiznám, že je pro mě problém, když je ve studiu nějaký živý instrument, tak jsem z toho taková trošku nervózní, protože se špatně slyším. To si pak říkám, jestli nemluvím úplné nesmysly, protože nad tím vůbec nemám kontrolu.

Vzpomeneš si, který host nebo reportáž či rozhovor byl pro tebe nejpříjemnější?

Ve studiu byli hosti skoro vždycky super. Ale asi úplně nejlepší, to nevím, ale strašně super byl Courtney Pine, hrozně boží byli Aloof a letos, to jsem se tedy do nich úplně zamilovala, byli členové Afghan Whigs, protože je zajímalo třeba, jak se jmenuju. Ostatní kapely tě většinou berou tak, že propaguješ jejich muziku a ty je vůbec nezajímáš. A v tom studiu mi asi bylo nejlépe, ačkoli to byl první živý Paskvil, když jsme si pozvali kluky z Lighthouse.

Jaká je ve studiu při vysílání atmosféra?

Dobrá, protože většina z nás se mezi sebou známe. A ti, kteří přišli noví, byli zčásti vybraní tak, aby mezi nás sedli, takže při vysílání dost často probíhají nejrůznější fórky, které prolnou i do živého vstupu, což i chceme, aby lidé, co nás sledují věděli, že my ten čas trávíme stejně příjemně jako oni, tedy doufám.

Hrála jsi v Michálkově filmu Amerika. Je velký rozdíl mezi moderováním a hraním?

Určitě. Myslím, že se to nedá ani moc srovnávat, protože při moderování jsem to já, kdežto když jsem v Americe měla něco hrát, tak jsem se musela vžít do cizího charakteru. Hrát bych už asi nikdy nechtěla, protože to ani neumím. Tenkrát jsem byla hrozně ztrémovaná.

Co Paskvil chystá do budoucnosti?

Teď o prázdninách vysílat nebudeme, protože magazíny pro mládež v létě nevysílají. A po prázdninách zase začneme znovu, doufám.

Kateřina Kozáková - moderátorka Paskvilu

Kateřina Kozáková - moderátorka Paskvilu

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz