Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alternativa klasických magazínů pro mladé

  16:09aktualizováno  16:09
- Hudebně-společensko-filmový týdeník Paskvil je jedním z pořadů pro mladé, které má ve své produkci Česká televize. Zajímavý je nejen tím, že se mu podařilo přeměnit se z měsíčníku na týdeník, ale především svým obsahem. O všem, co s Paskvilem souvisí, jsme si povídali s jeho moderátorkou – Katkou Kozákovou. Přečtěte si nejen text, ale poslechněte si také živý záznam rozhovoru. iDNES pro vás dále chystá celkový profil Paskvilu.

Kolik lidí se vůbec na tvorbě Paskvilu podílí?

Kolik je to přesně lidí, jsem nikdy nepočítala, ale může to být tak osm, deset lidí. Jinak je to velký díl Jakuba Skalického, který je perfekcionista, i když ho za to někdy úplně nesnášíme, protože nás třeba něco nechá několikrát přestříhat a tak, ale nakonec vždycky zjistíme, že měl pravdu.

Divíš se faktu, že Česká televize dala Paskvilu  prostor a jaký má Paskvil vysílací čas?

Já se tomu divím dodneška, ale na druhou stranu se tomu zase vlastně až tak nedivím, protože když vidíš, čemu všemu se Česká televize věnuje, tak je to super, je to obdivuhodné. Spíš se divím, že nám dali takovou frekvenci a vysílací čas. Já pořád říkám: "Oni nás zruší, oni nás zruší." Ale to, že tam ten pořad vůbec je, je jedině dobře a nemyslím si, že by to bylo nějaké hrdinství od České televize. Ta je tu od toho, aby mapovala celé spektrum .

Jak bys ty sama Paskvil vymezila?

Já nevím, no. Já už nejsem zas tak mladý člověk, ale říkám, že se snažíme dělat pořad, který je pro mladé lidi, mladší než já, to rozhodně. Řekla bych, že se snažíme nabídnout jinou alternativu vůči takovým těm klasickým magazínům pro mladé, aby bylo vidět, že mladé lidi zajímá všechno možné. Prostě bych ráda, aby ta starší generace, která se na to dívá, zjistila, že ty jejich děti, které má doma, nejsou zase tak úplně debilní a že nepatří jen do polepšovny, že je prostě zajímá řada rozmanitých věcí. Důležité je také podle mě to, že se snažíme našim divákům dodávat odvahu. Chceme jim říct, že všechno, co tam v té televizi říkáme, můžou sami zkusit. Udělat si třeba vlastní party nebo, když vidí, že v Paskvilu recenzujeme nějakou počítačovou hru, která vznikla tady v Čechách ve skromných podmínkách, tak že to můžou dokázat i oni.

Můžeš srovnat Paskvil třeba s dalším hudebním pořadem – 60kou?

Já myslím, že ta 60ka byla hlavně jen hudební. Paskvil má záběr daleko širší. Já nevím, abych se přiznala, tak pro mě byla vždycky 60ka takový pořad, u kterého jsem nikdy nevěděla, co mě čeká, zvlášť ke konci, když to byl týdeník, tak tam bylo všechno možné. Připadalo mi to jako takové zmatení žánrů.

Hodně zajímavá je rubrika Nahorudolu, kde komentujete nejrůznější události. Někdy jsou ty komentáře dost ostré, například ten k demonstracím na 1. května, kdy jste se zabývali pochodem skinů skrz Prahu. Podléhají tyto komentáře cenzuře?

Komentáře píše většinou Rodriguez, který má takový ten vybroušený a drsný styl. Je to skutečně jedna z mála věcí, do které nám mluví. Ne, že bychom nemohli to a to udělat, ale musíme ten konkrétní text třeba zmírnit a tak.

Každý díl si do pořadu zvete buď nějakého Dj nebo živou kapelu, kteří po celou dobu vysílání při živých vstupech tvoří hudební podklad Paskvilu. Jaké to je moderovat, když za tebou někdo hraje, neruší to?

Když je tam tan Dj, tak je to v pohodě a někdy je to naopak strašně příjemné. Nejlepší byl asi díl, když jsem si do studia pozvali Dj Baltazara., který hraje přesně muziku, která mě baví, takový ten detektivní break beat. Co se přiznám, že je pro mě problém, když je ve studiu nějaký živý instrument, tak jsem z toho taková trošku nervózní, protože se špatně slyším. To si pak říkám, jestli nemluvím úplné nesmysly, protože nad tím vůbec nemám kontrolu.

Vzpomeneš si, který host nebo reportáž či rozhovor byl pro tebe nejpříjemnější?

Ve studiu byli hosti skoro vždycky super. Ale asi úplně nejlepší, to nevím, ale strašně super byl Courtney Pine, hrozně boží byli Aloof a letos, to jsem se tedy do nich úplně zamilovala, byli členové Afghan Whigs, protože je zajímalo třeba, jak se jmenuju. Ostatní kapely tě většinou berou tak, že propaguješ jejich muziku a ty je vůbec nezajímáš. A v tom studiu mi asi bylo nejlépe, ačkoli to byl první živý Paskvil, když jsme si pozvali kluky z Lighthouse.

Jaká je ve studiu při vysílání atmosféra?

Dobrá, protože většina z nás se mezi sebou známe. A ti, kteří přišli noví, byli zčásti vybraní tak, aby mezi nás sedli, takže při vysílání dost často probíhají nejrůznější fórky, které prolnou i do živého vstupu, což i chceme, aby lidé, co nás sledují věděli, že my ten čas trávíme stejně příjemně jako oni, tedy doufám.

Hrála jsi v Michálkově filmu Amerika. Je velký rozdíl mezi moderováním a hraním?

Určitě. Myslím, že se to nedá ani moc srovnávat, protože při moderování jsem to já, kdežto když jsem v Americe měla něco hrát, tak jsem se musela vžít do cizího charakteru. Hrát bych už asi nikdy nechtěla, protože to ani neumím. Tenkrát jsem byla hrozně ztrémovaná.

Co Paskvil chystá do budoucnosti?

Teď o prázdninách vysílat nebudeme, protože magazíny pro mládež v létě nevysílají. A po prázdninách zase začneme znovu, doufám.

Kateřina Kozáková - moderátorka Paskvilu

Kateřina Kozáková - moderátorka Paskvilu

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz