Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alterna zahajuje sezonu

  14:37aktualizováno  14:37
Brno - Klub Alterna zítra zahájí jubilejní desátou koncertní sezonu. A již počtvrté rovnou dvěma festivaly: v úterý startuje Etno Brno 2001, v neděli pak jazzová série Jazz Brno 01.

Stejně jako loni se koncerty až na výjimky odehrají každý týden ve čtvrtek. "Středy pak patří filmovým projekcím, které jsou s vystoupeními úzce spjaty. Teritoriálně, etnograficky nebo pocitově," uvedl jeden z pořadatelů letošního ročníku Jiří Švéda. Proč se už čtvrtým rokem zaměřují na stále více oblíbenou world music pořadatelé vysvětlují v podrobném programu festivalu: "Jedná se autentickou hudbu, jež není primárně vykalkulovaná, hudbu jdoucí nenásilně a přirozeně zpět ke svým kořenům. Největší devizou world music nadále zůstává její nevyumělkovanost a nefalšovanost. World music je totiž emancipovaná, a tím pádem i přesvědčivá tradiční hudba."

Příznivci nových a někdy i neznámých hudebních vlivů mohou letos zamířit na osm koncertů, jejichž někteří protagonisté v Alterně i na festivalu samotném vystoupí vůbec poprvé. "Díky grantům se můžeme zaměřit a dovézt nekomerční a velice kvalitní skupiny, které by se do České republiky možná nedostaly," přiznal Švéda.
Letošní Etno Brno 2001 odstartuje hudební výlet do Asie v podání skupiny Yamuna. "Snažili jsme se přinést co nejpestřejší přehlídku," poznamenal Švéda nad programem složeným dále z latinskoamerické, polské či židovské muziky. Ke slovu přijde i středověká muzika či vlivy současné world music na tvorbu Ireny Budweiserové. "Letos úplně mineme Austrálii a Afriku," dodal k novinkám Etno Brno 2001 Švéda.

Stejný však zůstává, i v jazzové sérii, systém permanentek. "Hlavním publikem jsou jednoznačně studenti, kterým tak chceme vyjít vstříc," vysvětloval vedoucí klubu Alterna Libor Dostál. Novinkou je možnost zakoupit vstupenku na koncert s dvacetikorunovou slevou, pokud zájemce zamíří o den dříve na filmovou projekci a lístek si schová. "Ovšem pokud nebude vystoupení vyprodáno," upřesnil Švéda.
Na sérii etnických koncertů pak v polovině listopadu naváže tradiční několikadenní pravý festival. "EtnoFest 2001 bude orientován především na východní hudbu, Balkán a klezmer včetně jejich různých fúzí," řekl Jiří Švéda.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz