Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ally říká, co si jiní jen myslí

  9:18aktualizováno  9:18
Zatím poslední díl Ally McBealové měl název Svatba, ale zase to nebyla věčně opouštěná Ally, kdo se vdával. Kdy se dočká? Celosvětový fenomén, jeden z amerických seriálů, který i veřejnoprávní televize mohla hrát bez uzardění v hlavním čase ČT 1, aniž ji kdo obvinil z komerce, musí dodat nové díly.

Zdatná soupeřka milionářů

"Jednáme o koupi další, páté řady, která se ve Spojených státech vysílá od letošního září," slibuje Alena Poledňáková z ČT. Sama přitom neví, jaké novinky tu hrdinku potkají. Seriál natolik úspěšný a vžitý, ověnčený prestižními televizními cenami Emmy a Zlatými globy, kde kvalitu navíc zaručuje stálý tým autorů i herců, už své nové části nákupčím na mezinárodních trzích ani nepromítá. Prodává se bez projekcí - "naslepo" a na jistotu.

"Také v tuzemsku Ally od roku 2000 statečně vzdorovala každé konkurenci a čtvrtá řada pak té nejtvrdší - pořadu Novy Chcete být milionářem?," uvádí vedoucí výzkumu ČT Kristina Taberyová. Proti nejúspěšnější soutěži všech dob, jak bývá Milionář nazýván, Ally uhájila takřka půl milionu diváků, v přepočtu asi jedenáct z každé stovky lidí sedících právě u obrazovky. Co je však pro ČT, považovanou za stanici spíše pamětnickou, velice podstatné, Ally se těšila největší pozornosti u mladých diváků od 15 do 34 let, kteří tvořili více než čtvrtinový podíl na publiku. "Jsou to přesně ti, kteří právě prožívají stejné problémy jako hrdinka - hledání partnera a uplatnění v profesi," usuzuje Poledňáková. "Zajímavé je, že tuhle ženskou hrdinku milují i muži. Atraktivní jsou zřejmě i soudní případy, které hrdinové seriálu - právníci projednávají. Ale řekla bych, že ty táhnou až v druhém plánu."

Fenomén kávovaru

Lehce "šíbnutá" hrdinka se drží v popředí už pátý rok. "Asi proto, že je jiný," odpovídá Poledňáková na otázku, proč je seriál všude tak úspěšný. "Vymyká se střednímu proudu, je svým způsobem potrhlý, ulítlý. Pracuje s vnitřními představami zhmotněnými do obrázků. Nadto Ally není žádná superhrdinka; má své chyby, své mindráky, často jí rupnou nervy. I ostatní postavy mají lidské slabosti. A hlavně: hrdinka říká nahlas a naplno to, čeho se člověk obvykle dopouští jen v soukromých myšlenkách."

Podobné důvody úspěchu nachází i kniha Tima Apella Průvodce seriálem Ally McBealová, která vyšla v roce 1999 v New Yorku a nyní, v mezičase čekání na televizní pokračování, ji vydává v češtině Reader´s Digest Výběr. Nejde o žádnou velkou literaturu, nýbrž o praktickou příručku na téma "všechno, co chcete vědět o tomto seriálu". Popisuje americkou premiéru Ally McBealové, "sveřepého uzlíčku protikladů v minisukni", v roce 1997. Tehdy se rázem pro miliony diváků stala šlágrem, "protijedem" dosavadních cyklů či "šípem napuštěným trpkou pravdou" nejen o lásce, ale také o sexu, náboženství či politice. Vznikaly debatní společnosti Ally McBealové, pořádaly se klubové večírky ve stylu Ally McBealové. Jistý psychiatr přirovnal seriál k "jednomu velkému kávovaru", neboť právě u kávy v kancelářích celé země vyvolával vášnivé diskuse. Není divu - jak prohlásil jeden z jeho režisérů Jonathan Pontell -, "všechno je tam řečeno na plnou pusu, což vyžaduje notnou dávku odvahy". A tu scenárista David A. Kelley, s nímž kniha přináší rozhovor, rozhodně má. Scénáře vznikají těsně před natáčením, reagují tedy na čerstvé drby, kritiky, titulky novin.

Není pro každého

Představitelka titulní role Calista Flockhartová dostala hned za rok 1997 Zlatý globus (stejně jako celý seriál - vítěz kategorie komedie a muzikál) a od té doby pocty neustaly. Letošní čerstvý nositel herecké ceny Emmy Peter MacNicol zmínil jiný převratný motiv: "Proslavily nás ty společné záchodky, kde se muži i ženy baví o nejchoulostivějších věcech." Soupis cen vydá na dvě stránky: od nejzářivějších přes ocenění profesních svazů kritiků, producentů a režisérů až po trofeje od organizace zvané Diváci pro hodnotnou televizi.

Fanoušci Ally McBealové v knize najdou i přepis epizod prvních dvou řad seriálu, portréty jednotlivých postav, "bodování" hrdinčiných nápadníků nebo slovníček výrazů a situací, jež se staly kultem.

Ovšem kult Ally McBealové se vztahuje jen k určitým skupinám. Podle Karla Zemana z výzkumu ČT se na ni dívají více ženy než muži, nejméně senioři, nejraději ji mají lidé se středoškolským vzděláním a rodiny s nejvyššími příjmy a životní úrovní - na rozdíl od nejchudších a od Středočechů. Ale velikost bydliště prý nerozhoduje, ačkoli by člověk čekal, že se zlidovělé výroky křehké právničky nejlépe ujmou právě v městských kancelářích u kávy.


Okřídlené výroky slečny McBealové

Vím, že vypadám nepříčetně, ale to je jen profesionální strategie.

Chlapi jsou jako žvýkačka. Po chvíli žvýkání ztrácejí chuť.

Jsem machr na freudovská překecnutí.

Mám svoji důstojnost. Nebo by to tak aspoň mělo vypadat.

Když jsem na dně, vždycky si ještě o trochu zkrátím sukni.

Herečka Calista Flockhartová - hlavní hrdinka seriálu Ally McBealová - na ceremoniálu 53. ročníku televizních cen Emmy.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Johnny Depp jednal v sebeobraně a chránil ostatní, tvrdí jeho právníci

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Johnny Depp prohlásil, že člen štábu, který herce obvinil, že ho při natáčení filmu Město lží napadl, utrpěl zranění...

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

Plakát filmu Dubček

Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz