Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alkohol je svinstvo aneb Comeback léčil

  11:55aktualizováno  11:55
Vědí vůbec v České televizi, co se jim podařilo? Nenápadně a bez mohutné divácké "masáže" odvysílali Comeback, jeden z nejlepších televizních filmů roku.

Comeback - Richard Krajčo - snímek z televizního filmu | foto: Česká televize © Marek Švidrnoch

Pohled první: Mirka Spáčilová (MF DNES)
Vsadit na něj znamenalo věřit Richardu Krajčovi, že do mravoličného školení na téma "démon alkohol" se zatáhnout nedá. Víra se vyplatila, Comeback vyzněl léčivě prostě a čistě jako ta voděnka z písně Vlasty Redla, jehož skladby tvořily přirozenou tkáň děje.

Krajčo se nebál sebevýprodeje zpustlého muzikanta, s nímž už nikdo nepočítá, ale raněný v samé podstatě ješitnosti muže, který při práci v lese nestačí ženským, vyzařoval i humor.

Kromě nádherné hudby zněl po dlouhé době z obrazovky také přesný, neučesaný slovník: od kapely po vesnickou hospodu při pivních debatách o Gottovi a spol. Režisér Václav Křístek nezapřel rockerskou duši, jež se děsí sentimentu víc než věčného zatracení.

Vypjatý příběh vyprávěl nevtíravě, se smyslem pro náladu nočních jízd města i široký prostor horských samot, s lehkou bezděčností až dokumentární. Nepřipustil žádné kázání, že pít se nemá, ani citové vydírání, přírodní romantiku zbavil selanky amilostný trojúhelník přepjatosti.

Comeback provázelo jen jedno klišé – láskou napravená novinářka – a jediná otázka. Proč zrovna tak poctivý film nenašel cestu do kin, kam se dnes cpe kdejaký polotovar?

Pohled druhý: Radek Diestler (iDNES.cz)
Tomu, kdo se vyzná v tuzemském popmuzikálním kotci, musel film Comeback hovět dvojnásob. Kromě uvěřitelného příběhu v něm nalezl několik popkulturních špílců, které příjemně kořenily děj.

Před závorku je třeba vytknout užití naturščiků. Byli k vidění v kapele hlavního hrdiny (Mirek, temná figura svůdce zhrzené manželky prochlastané hvězdy, je byvší cellista kapely Buty Nikos Engonidis) i v dalších marginálních rolích.

Sebe sama si v epizodním štěku zahrál A&R činovník firmy EMI Czech Libor Lisý a zvlášť šťastné bylo krátké expozé žoviálního Pavla Anděla. „To je opravdu takový vůl, nebo to jenom hraje?“, podivila se má choť, když jej zahlédla.

K autenticitě některých postaviček mnohdy stačil jen hlas, viz úlisně vlezlý moderátor rodinného rádia, který se neobjevil ani v jednom záběru.

Zábavné byly zmíněné popkulturní odkazy. Některé jsou přiznané v titulcích: jako ten s písničkou, „za kterou by se nemusel stydět ani ten hitmaker z Ostravy, ten Pastrňák“. Bodejť by ne, když ji složil (jednalo se o jeho Tramtárii).

Stejný pán nejspíš inspiroval i historku o trapném výkonu hlavního hrdiny na festivalu Shadows Of Ostrava, na který se jej ve filmu ptá slizký reportér, mimochodem Krajčův kolega z Medúzy Aleš Juchelka. Kdo pamatuje zjevně indisponovaného Pastrňáka na Colours Of Ostrava L. P. 2004, ví, o čem je řeč.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Najdete na iDNES.cz