Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alexander Kisselev

  16:28aktualizováno  16:28
Alexander Kisselev se narodil v Čeljabinsku a studoval v Moskevské konzervatoři. Do profesionálního života vstoupil v roce 1994, když se stal členem Nové moskevské opery. V létech 1995 až 1998 účinkoval se souborem světoznámého moskevského divadla Stanislavského. Od roku 1998 je jedním z předních pěvců nejvýznamnějšího operního souboru v Rusku, Velkého divadla.

Jeho rolemi jsou Ruslan v Glinkově opeře Ruslan a Ludmila, mnich Pimen v Musorgského Borisi Godunovovi a Chovanskij v opeře Chovanština, Gremin v Čajkovského Evženu Oněginovi, král René v opeře Jolanta od stejného autora, postavy v dílech Rimského-Korsakova car Saltán ve stejnojmenné opeře, Sobakin v opeře Carská nevěsta a Salieri v díle Mozart a Salieri, Galickij v Borodinově Knížeti Igorovi. Z italského repertoáru ztvárnil Monteroneho ve Verdiho Rigolettovi a Ramfise v Aidě, Collina v Pucciniho Bohémě, komtura v Mozartově Donu Giovannim.

Rozhovor s Alexandrem Kisselevem

Vzdor svému mladému věku, zpíval jste již téměř všechny velké basové role v ruském repertoáru. Je tato zkušenost dostatečně silnou průpravou pro jiný repertoár?
Mně připadá, že 31 už není žádné mládí, život dnes běží velmi rychle. Navíc jsem již vystoupil v mnohých dalších rolích, v operách Pucciniho, Verdiho či Bizeta.  Začínám pociťovat značnou interpretační jistotu i mimo ruský žánr.

Být členem velkého divadla v Moskvě je jistě vynikající startovní můstek pro mezinárodní kariéru. Jaký je váš osobní cíl?
Chci dosáhnout nejvyšších met, jež mně můj milovaný žánr nabízí. na světě jsou mnohá divadla a četná koncertní pódia, kde bych chtěl vystupovat, ta představují jeden z cílů. V literatuře nacházím spoustu nádherných rolí, jež bych chtěl zpívat, ty jsou mou druhou metou a především bych chtěl dosáhnout dokonalosti v technice zpěvu, abych měl sám dobrý pocit, že se vyrovnávám velkým „Šaljapinům“ minulosti.

Přijíždíte do Prahy s velkou rolí, basovým sólem v Šostakovičově kantátě Poprava Stěnky Razina, napsané podle Jevtušenkovy poémy. Můžete se, alespoň do jisté míry, ztotožnit s touto postavou?
Samozřejmě, že pěvec se snaží vžít do role, kterou zpívá a hraje. nejenom na operní scéně, nýbrž stejně tak i na koncertním pódiu. Postava Stěnky Razina je pro nás Rusy, součástí a velkou kapitolou naší historie. Učíme se o ní od základní školy a zpívat toto dílo, vzešlé z pera Dmitrije Šostakoviče, je pro mne velkou ctí, jíž musím  dostát i svým přednesem. Doufám, že pražské publikum přesvědčím.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz