Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alexander Kisselev

  16:28aktualizováno  16:28
Alexander Kisselev se narodil v Čeljabinsku a studoval v Moskevské konzervatoři. Do profesionálního života vstoupil v roce 1994, když se stal členem Nové moskevské opery. V létech 1995 až 1998 účinkoval se souborem světoznámého moskevského divadla Stanislavského. Od roku 1998 je jedním z předních pěvců nejvýznamnějšího operního souboru v Rusku, Velkého divadla.

Jeho rolemi jsou Ruslan v Glinkově opeře Ruslan a Ludmila, mnich Pimen v Musorgského Borisi Godunovovi a Chovanskij v opeře Chovanština, Gremin v Čajkovského Evženu Oněginovi, král René v opeře Jolanta od stejného autora, postavy v dílech Rimského-Korsakova car Saltán ve stejnojmenné opeře, Sobakin v opeře Carská nevěsta a Salieri v díle Mozart a Salieri, Galickij v Borodinově Knížeti Igorovi. Z italského repertoáru ztvárnil Monteroneho ve Verdiho Rigolettovi a Ramfise v Aidě, Collina v Pucciniho Bohémě, komtura v Mozartově Donu Giovannim.

Rozhovor s Alexandrem Kisselevem

Vzdor svému mladému věku, zpíval jste již téměř všechny velké basové role v ruském repertoáru. Je tato zkušenost dostatečně silnou průpravou pro jiný repertoár?
Mně připadá, že 31 už není žádné mládí, život dnes běží velmi rychle. Navíc jsem již vystoupil v mnohých dalších rolích, v operách Pucciniho, Verdiho či Bizeta.  Začínám pociťovat značnou interpretační jistotu i mimo ruský žánr.

Být členem velkého divadla v Moskvě je jistě vynikající startovní můstek pro mezinárodní kariéru. Jaký je váš osobní cíl?
Chci dosáhnout nejvyšších met, jež mně můj milovaný žánr nabízí. na světě jsou mnohá divadla a četná koncertní pódia, kde bych chtěl vystupovat, ta představují jeden z cílů. V literatuře nacházím spoustu nádherných rolí, jež bych chtěl zpívat, ty jsou mou druhou metou a především bych chtěl dosáhnout dokonalosti v technice zpěvu, abych měl sám dobrý pocit, že se vyrovnávám velkým „Šaljapinům“ minulosti.

Přijíždíte do Prahy s velkou rolí, basovým sólem v Šostakovičově kantátě Poprava Stěnky Razina, napsané podle Jevtušenkovy poémy. Můžete se, alespoň do jisté míry, ztotožnit s touto postavou?
Samozřejmě, že pěvec se snaží vžít do role, kterou zpívá a hraje. nejenom na operní scéně, nýbrž stejně tak i na koncertním pódiu. Postava Stěnky Razina je pro nás Rusy, součástí a velkou kapitolou naší historie. Učíme se o ní od základní školy a zpívat toto dílo, vzešlé z pera Dmitrije Šostakoviče, je pro mne velkou ctí, jíž musím  dostát i svým přednesem. Doufám, že pražské publikum přesvědčím.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz