Ukázka z komiksového románu Wild Children (Divoké děti) Aleše Kota

Ukázka z komiksového románu Wild Children (Divoké děti) Aleše Kota | foto: archiv autora

Doma vystřídal šest škol, v USA vydal jeden z nejprodávanějších komiksů

  • 10
Aleš Kot je asi jediný Čech, který píše Batmana. Jeho román o dětech, které se zbraněmi zajmou učitele, označují kritikové za novodobé zpracování románu Kdo chytá v žitě.

Ještě před deseti lety byl Aleš Kot obětí českého vzdělávacího systému. Za dvanáct let vystřídal šest škol a bylo mu sedmnáct, když ze střední odešel definitivně. Ve třiadvaceti odjel do Ameriky za přítelkyní. A dnes je asi jediným Čechem, který píše původní komiksy v angličtině.

Jeho debut Wild Children (Divoké děti) se dostal do žebříčku deseti nejlépe prodávaných grafických románů ve Spojených státech, což je ojedinělý úspěch.

Knihu napsal Aleš Kot před více než rokem, námět jel nabídnout do Seattlu na festival Comic Con a nakladatel jeho vydání na místě odsouhlasil. "Pět studentů mezi patnácti až osmnácti lety napochoduje do školy s automatickými zbraněmi, LSD a kamerami, které všechno přenášejí na internet. Nechají téměř všechny kromě čtyř učitelů opustit školu a pak začnou výuku," popisuje Kot rozjezd příběhu.

Ukázka z komiksového románu Wild Children

Aleš Kot

Sám ví, že škola může být traumatizující a sloužit jako nástroj pro likvidaci originálních nápadů. "Jak už kdysi řekl Ellwood P. Cubberley, jeden ze zakladatelů moderního školství: jsou to továrny, ve kterých je produkt - děti - přetvořen tak, aby vyhovoval způsobu života ve dvacátém století," dodává Kot.

Jeho komiksovou kritiku školského systému recenzenti dokonce označují jako novodobé zpracování starého tématu ze Salingerova románu Kdo chytá v žitě.

Autorem kreseb je Riley Rossmo. "Riley se nebál experimentovat a radikálně přetvořil styl kresby, který mu byl vlastní," vzpomíná Kot a těší se na další spolupráci s kreslířem. On sám má rozdělaných šest komiksů, které ve Spojených státech vyjdou během následujícího roku. Je mezi nimi i jeden Batman, tedy opět úspěch, o kterém si málokdo z českých komiksových fanoušků nechává byť jen zdát.

Přitom začínal stejně jako ostatní děti: na kačeru Donaldovi. "Byly mně čtyři roky a měl jsem zápal plic. Rodiče mi domů přinesli komiks s Donaldem a bylo mi lépe, protože jsem se začetl tak, že jsem zapomněl na nemoc. Pak mně dědeček daroval české verze Barbara Conana a Spider-Mana," popisuje svoji první inspiraci autor. Brzy se dostal přes Score k časopisu Crew, k Sin City a knize Z pekla.

Ukázka z komiksového románu Wild Children (Divoké děti) Aleše Kota

Dnes si jako inspirační zdroj mixuje filmy, hudbu i knihy. Neodmítá vlastně nic v široké výseči zlehka ohraničené Tarkovským, Pynchonem či kapelou Gorillaz. "Nemám chuť se omezovat a brát přílišný ohled na žánrové nebo jakékoliv jiné konvence," vysvětluje, proč je odraz světa v jeho tvorbě tak pestrý.