Z díla Tima Burtona

Z díla Tima Burtona | foto: Tim Burton

Alenka z říše divů počká, teď zve Tim Burton do země Batmana a monster

  • 7
Lepší vánoční dárek si fanoušci režiséra Tima Burtona nemohli přát. Koncem listopadu otvírá newyorské Muzeum moderního umění (MoMA) obří retrospektivní výstavu tvůrce, od nějž se momentálně nejvíc čeká na novou Alenku v říši divů. "Pořád na ni pracuju, vlastně bych tu ani neměl být," řekl filmař na tiskové konferenci k výstavě.

Výstava, která začne 22. listopadu a potrvá až do dubna příštího roku, představí Burtona nejen jako filmaře, ale jako výtvarníka, ilustrátora, fotografa, spisovatele a "otce" obdivuhodného množství monster, příšerek a podivínů.

Z díla Tima Burtona

Zabývá se Burtonovou tvorbou od raného dětství po dnešek a daří se jí obsáhnout celou sedmadvacetiletou kariéru osobitého umělce. K vidění bude na 700 ukázek jeho díla, dětskými kresbičkami počínaje, storyboardy, kostýmy, loutkami a nikdy neviděnými malbami z jeho osobního archívu konče.

"Neexistuje žádný podobně výrazný tvůrce, kterému by se dařilo tajit svou práci před zraky veřejnosti stejně důsledně, jako to doposud dělal Tim," předeslal jeden z kurátorů výstavy, Ron Magliozzi, když mluvil o výjimečnosti expozice.

Kde to vzali?

Fanoušci si tak budou moci ve většině případů poprvé prohlédnout například původní návrhy loutek k filmu Mrtvá nevěsta nebo kostýmy ze Střihorukého Edwarda, Batmana či Ospalé díry.

Z díla Tima BurtonaZ díla Tima Burtona

Fajnšmekrům je pak určená kolekce amatérských filmů z počátků Burtonovy kariéry či ukázky z jeho internetové série The World of Stainboy (2000).

K vidění bude ovšem i nepřeberné množství ryze nefilmových artefaktů, zahrnující zvětšeniny polaroidových fotografií či speciální výtvarné projekty (The Melancholy Death of Oyster Boy and Other Stories z roku 1997).

Z díla Tima Burtona

"Nejcennější jsou asi věci z počátků mé kariéry. Věci, o kterých jsem často ani netušil, že ještě existují. Popravdě nevím, kde to na mě všechno vyhrabali," řekl režisér.

Chybět samozřejmě nebude ani žádný ze čtrnácti celovečerních filmů svérázného režiséra, včetně prvotiny Pee-Wee’s Big Adventure (1985) a dva krátké filmy Vincent (1982) a Frankenweenie (1984).

Z díla Tima BurtonaZ díla Tima Burtona

Jako bonus pak muzeum nabízí přehlídku snímků, které tvorbu Tima Burtona silně ovlivnily: patří k nim především horory, jež Burton v roce 1977 promítal na minifestiválku v rodném Burbanksu (mj. Kabinet doktora Kaligariho, Upír Nosferatu či Frankenstein z roku 1961).

"Celá tahle akce je pro mě velmi pozitivní zkušenost. Oceňuji, že se koná, i když ještě nejsem mrtvý," konstatoval Burton.

Alenka podle gusta

Na otázku, proč se vůbec pustil právě do předlohy Lewise Carrolla s originálním názvem Alice in Wonderland (Alenka v říši divů), odpověděl lakonicky: "Neviděl jsem ani jednu adaptaci Alenky, která by se mi líbila."