Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Album Gogol Bordello má duši

  1:39aktualizováno  1:39
Gogol Bordello s charizmatickým zpěvákem a kytaristou Eugenem Hützem patří k nejoblíbenějším zahraničním alternativním rockovým kapelám na české scéně.

Gogol Bordello - Archa 2007 | foto: Lukáš Bíba (iDNES.cz)

Skupina v Americe usazených Ukrajinců, Rusů, Romů a Balkánců je svou oblibou srovnatelná snad jen s Manu Chao, který operuje na obdobné hranici mezi rockem, reggae a národními kulturami.

Ale zatímco Manu Chao směřuje svou hudbu kamsi do latinsky mluvících zemí, parta Hütz se většinou moc neodchyluje od svých východoevropských kořenů.

Směska lidových kultur
Péčí brněnského vydavatelství Indies Scope Records u nás v licenci vychází čerstvé čtvrté album divoké newyorské party s názvem Super Taranta! Předchází je pověst nejlepší nahrávky, kterou muzikanti od roku 1999 udělali. Plným právem.
Vyvrací totiž definitivně představu, že Gogol Bordello jsou vygumovaní punkeři nebo pouhá elektrifikovaná cikánská kapela.

Jistěže punk a východoevropská lidová muzika s houslemi a harmonikou, ať už cikánská nebo klezmer, hrají v jejich muzice dominující roli, ale asi tak, jak bychom to čekali u divadelní hudby.

Z desky je znát lehký intelektuální odstup, cílený pocit, že se díváme na podivnou globální směsku lidových kultur z určité vzdálenosti, která dovoluje vnímat svéráz a perličky na dně příslušníků sociálních vrstev, jež jsou velmi daleko od vrcholů společenského žebříčku.

Je zřetelně znát, že se Hütz jako textař hodně učil od barvitých rockových básníků temných koutů velkoměsta Nicka Cavea a Blixy Bargelda.

Jeho obrazy, skoro reportáže z křižovatek nadnárodního newyorského života v písních American Wedding nebo v reggae Tribal Connection mají navíc v sobě až něco žurnalistického, co kdysi do rocku přinesl Lou Reed.

Gogol Bordello si však příznivce získávají především svým nasazením. Existuje jen málo kapel, které oplývají takovou energií a citovou otevřeností.

Nebývá zvykem, že by studiové nahrávky měly takovou duši, takové zaujetí a nadšení, jako slyšíme na Super Tarantě.

Punkové kořeny mění jejich skladby v emocionální smršť, která se řítí většinou desky a nenechá posluchače vydechnout. I tato dobrá deska s velkým emocionálním zaujetím je však stále ještě slabým odvarem koncertních vystoupení.

Gogol Bordello: Super Taranta
Indies Scope, celkový čas 68:15, doporučená cena 449 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

Grafton Recruitment Praha
QUALITY ENGINEER | až 80 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz