Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Album Gogol Bordello má duši

  1:39aktualizováno  1:39
Gogol Bordello s charizmatickým zpěvákem a kytaristou Eugenem Hützem patří k nejoblíbenějším zahraničním alternativním rockovým kapelám na české scéně.

Gogol Bordello - Archa 2007 | foto: Lukáš Bíba (iDNES.cz)

Skupina v Americe usazených Ukrajinců, Rusů, Romů a Balkánců je svou oblibou srovnatelná snad jen s Manu Chao, který operuje na obdobné hranici mezi rockem, reggae a národními kulturami.

Ale zatímco Manu Chao směřuje svou hudbu kamsi do latinsky mluvících zemí, parta Hütz se většinou moc neodchyluje od svých východoevropských kořenů.

Směska lidových kultur
Péčí brněnského vydavatelství Indies Scope Records u nás v licenci vychází čerstvé čtvrté album divoké newyorské party s názvem Super Taranta! Předchází je pověst nejlepší nahrávky, kterou muzikanti od roku 1999 udělali. Plným právem.
Vyvrací totiž definitivně představu, že Gogol Bordello jsou vygumovaní punkeři nebo pouhá elektrifikovaná cikánská kapela.

Jistěže punk a východoevropská lidová muzika s houslemi a harmonikou, ať už cikánská nebo klezmer, hrají v jejich muzice dominující roli, ale asi tak, jak bychom to čekali u divadelní hudby.

Z desky je znát lehký intelektuální odstup, cílený pocit, že se díváme na podivnou globální směsku lidových kultur z určité vzdálenosti, která dovoluje vnímat svéráz a perličky na dně příslušníků sociálních vrstev, jež jsou velmi daleko od vrcholů společenského žebříčku.

Je zřetelně znát, že se Hütz jako textař hodně učil od barvitých rockových básníků temných koutů velkoměsta Nicka Cavea a Blixy Bargelda.

Jeho obrazy, skoro reportáže z křižovatek nadnárodního newyorského života v písních American Wedding nebo v reggae Tribal Connection mají navíc v sobě až něco žurnalistického, co kdysi do rocku přinesl Lou Reed.

Gogol Bordello si však příznivce získávají především svým nasazením. Existuje jen málo kapel, které oplývají takovou energií a citovou otevřeností.

Nebývá zvykem, že by studiové nahrávky měly takovou duši, takové zaujetí a nadšení, jako slyšíme na Super Tarantě.

Punkové kořeny mění jejich skladby v emocionální smršť, která se řítí většinou desky a nenechá posluchače vydechnout. I tato dobrá deska s velkým emocionálním zaujetím je však stále ještě slabým odvarem koncertních vystoupení.

Gogol Bordello: Super Taranta
Indies Scope, celkový čas 68:15, doporučená cena 449 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Najdete na iDNES.cz