Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma EMI vydala archivní alba písničkářů. Nohavica se od svého distancuje

  10:26aktualizováno  10:26
Česká pobočka mezinárodního koncernu EMI vydala minulý týden čtyři tituly českého folku 80. let. V edici nazvané Archivy se otevírají vyšly dva koncerty Jaromíra Nohavici a po jednom Karla Kryla, Pavla Dobeše a Pepy Streichla. Prvně jmenovaný se proti vydání na svých webových stránkách ohradil.

Benátská noc - Jaromír Nohavica | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"V těchto dnech se na pultech obchodů objevilo 2CD s názvem Jaromír Nohavica: Koncerty 1982 a 1984 zařazené do kompletu Archivy se otevírají," napsal v neděli 23. září Nohavica na svém webu. "Nahrávky byly pořízeny v 80. letech bez mého vědomí a souhlasu. Dnes po 30 letech vycházejí také bez mého vědomí a souhlasu." A následuje odkaz na poslech všech nahrávek i s možností stažení.

Jaromír Nohavica: obal alba z řady Archivy se otevírají

Nohavicovo dvojalbum obsahuje dva koncerty, jeden z roku 1982 (kdy začal veřejně vystupovat jako písničkář) a druhý z roku 1984. Obě nahrávky pak pocházejí z koncertů ve Slezsku, konkrétně v Orlové a Ostravě-Porubě. Obal je velmi skoupý na informace, chybějí nejen přesná data pořízení nahrávek (což lze vzhledem k časovému odstupu pochopit), ale také "komu patří archiv, který se otevřel", jak praví název celé série.

Může za všechno obal?

A právě zde patrně bude kámen úrazu. Obaly všech čtyř nosičů, jejichž autorem je Jaroslav Gvozdek, totiž poměrně jednoznačně evokují, že by mohlo jít o někdejší archivy StB. A to byla instituce, se kterou se zapletli hned dva ze čtyř písničkářů: Pepa Streichl, který o svém někdejším podpisu spolupráce už mnohokrát veřejně promluvil, a Jaromír Nohavica, na jehož plné vyjádření k celé kauze mnozí jeho někdejší fanoušci i přátelé dodnes čekají.

Vizuál řady Archivy se otevírají

Vizuál řady Archivy se otevírají

Majitelem nahrávek je někdejší slezský kulturní aktivista Stanislav Kaczor, jak vyplývá z jeho dopisu, který má iDNES.cz k dispozici a který je adresován šéfovi firmy EMI Vladimíru Kočandrlemu a producentovi celé série Zdeňku Vřešťálovi (který však není na žádném z alb uveden).

"Chci Vás ještě jednou jako autor těchto nahrávek ubezpečit, že nemají ani neměly s archivy StB zhola nic společného, stejně jako já jsem díky bohu s touto sebrankou neměl nikdy nic do činění. Obaly a doprovodný text se bohužel jasně snaží naznačovat, že nahrávky pocházejí právě z archivů StB," píše mimo jiné Kaczor.

A dodává: "Myslel jsem, že jsem na naší schůzce tento Vámi navrhovaný marketingový tah dostatečně důrazně odmítl. Jsem opravdu hodně rozezlen a zklamán, že jste moje odmítnutí nerespektovali, ač jste se tvářili, že jej respektovat budete. Nevím, jestli Vám dochází, co jste tím způsobili."

Drzý cynik?

Zahrada 2006 - Josef Streichl - Josef Streichl - festival Zahrada, Náměšť

Pepa Streichl

Pepa Streichl, jeden ze zúčastněných písničkářů, vznik svého CD v edici podrobně popsal pro iDNES.cz  (jeho vyjádření si můžete přečíst zde), je tedy zřejmé, že s ním firma EMI před vydáním komunikovala, byť poněkud omezeně. Písničkář dodnes obsah svého alba neslyšel. Na konto obalu alba píše: "Trošku jsem se z toho bookletu zděsil, vzhledem k mému dávnému skutku. Ale z mailové komunikace jsem pochopil, že stejný booklet má celá tato edice."

Odepsal tedy, že celou věc (výrobu, grafiku, reklamu atd.) nechává na vydavateli. "V grafice, reklamě a v obchodě s hudbou se moc neorientuji a že oni (jako EMI) mají jistě specialisty na tyto věci, kteří jsou určitě lepší než já a mají určitě více zkušeností. Mezitím jsem dostal tři nenávistné maily od cizích lidí (dva byli cizí) s odkazem na moji spolupráci s StB, s tím že jsem: Cynik, drzý a hovado."

Pepa Streichl: obal alba z řady Archivy se otevírají

Streichlovi přišel také citovaný mail původního majitele nahrávek Stanislava Kaczora. "Do té doby jsem na tom žádnou levárnu neviděl. Až teď trošku pochybuji, jestli to z mé strany nepůsobí jako výsměch. Ty pochybnosti se ale týkají jen toho bookletu! Za písničkami na CD si stojím, i když jsem to ještě neslyšel. Ale tyto písně jsem tehdy tak hrál. Takový jsem prostě byl."

Firma EMI se k celé kauze podle manažera Libora Lisého nehodlá v tuto chvíli nijak vyjadřovat.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Najdete na iDNES.cz