Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma EMI vydala archivní alba písničkářů. Nohavica se od svého distancuje

  10:26aktualizováno  10:26
Česká pobočka mezinárodního koncernu EMI vydala minulý týden čtyři tituly českého folku 80. let. V edici nazvané Archivy se otevírají vyšly dva koncerty Jaromíra Nohavici a po jednom Karla Kryla, Pavla Dobeše a Pepy Streichla. Prvně jmenovaný se proti vydání na svých webových stránkách ohradil.

Benátská noc - Jaromír Nohavica | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"V těchto dnech se na pultech obchodů objevilo 2CD s názvem Jaromír Nohavica: Koncerty 1982 a 1984 zařazené do kompletu Archivy se otevírají," napsal v neděli 23. září Nohavica na svém webu. "Nahrávky byly pořízeny v 80. letech bez mého vědomí a souhlasu. Dnes po 30 letech vycházejí také bez mého vědomí a souhlasu." A následuje odkaz na poslech všech nahrávek i s možností stažení.

Jaromír Nohavica: obal alba z řady Archivy se otevírají

Nohavicovo dvojalbum obsahuje dva koncerty, jeden z roku 1982 (kdy začal veřejně vystupovat jako písničkář) a druhý z roku 1984. Obě nahrávky pak pocházejí z koncertů ve Slezsku, konkrétně v Orlové a Ostravě-Porubě. Obal je velmi skoupý na informace, chybějí nejen přesná data pořízení nahrávek (což lze vzhledem k časovému odstupu pochopit), ale také "komu patří archiv, který se otevřel", jak praví název celé série.

Může za všechno obal?

A právě zde patrně bude kámen úrazu. Obaly všech čtyř nosičů, jejichž autorem je Jaroslav Gvozdek, totiž poměrně jednoznačně evokují, že by mohlo jít o někdejší archivy StB. A to byla instituce, se kterou se zapletli hned dva ze čtyř písničkářů: Pepa Streichl, který o svém někdejším podpisu spolupráce už mnohokrát veřejně promluvil, a Jaromír Nohavica, na jehož plné vyjádření k celé kauze mnozí jeho někdejší fanoušci i přátelé dodnes čekají.

Vizuál řady Archivy se otevírají

Vizuál řady Archivy se otevírají

Majitelem nahrávek je někdejší slezský kulturní aktivista Stanislav Kaczor, jak vyplývá z jeho dopisu, který má iDNES.cz k dispozici a který je adresován šéfovi firmy EMI Vladimíru Kočandrlemu a producentovi celé série Zdeňku Vřešťálovi (který však není na žádném z alb uveden).

"Chci Vás ještě jednou jako autor těchto nahrávek ubezpečit, že nemají ani neměly s archivy StB zhola nic společného, stejně jako já jsem díky bohu s touto sebrankou neměl nikdy nic do činění. Obaly a doprovodný text se bohužel jasně snaží naznačovat, že nahrávky pocházejí právě z archivů StB," píše mimo jiné Kaczor.

A dodává: "Myslel jsem, že jsem na naší schůzce tento Vámi navrhovaný marketingový tah dostatečně důrazně odmítl. Jsem opravdu hodně rozezlen a zklamán, že jste moje odmítnutí nerespektovali, ač jste se tvářili, že jej respektovat budete. Nevím, jestli Vám dochází, co jste tím způsobili."

Drzý cynik?

Zahrada 2006 - Josef Streichl - Josef Streichl - festival Zahrada, Náměšť

Pepa Streichl

Pepa Streichl, jeden ze zúčastněných písničkářů, vznik svého CD v edici podrobně popsal pro iDNES.cz  (jeho vyjádření si můžete přečíst zde), je tedy zřejmé, že s ním firma EMI před vydáním komunikovala, byť poněkud omezeně. Písničkář dodnes obsah svého alba neslyšel. Na konto obalu alba píše: "Trošku jsem se z toho bookletu zděsil, vzhledem k mému dávnému skutku. Ale z mailové komunikace jsem pochopil, že stejný booklet má celá tato edice."

Odepsal tedy, že celou věc (výrobu, grafiku, reklamu atd.) nechává na vydavateli. "V grafice, reklamě a v obchodě s hudbou se moc neorientuji a že oni (jako EMI) mají jistě specialisty na tyto věci, kteří jsou určitě lepší než já a mají určitě více zkušeností. Mezitím jsem dostal tři nenávistné maily od cizích lidí (dva byli cizí) s odkazem na moji spolupráci s StB, s tím že jsem: Cynik, drzý a hovado."

Pepa Streichl: obal alba z řady Archivy se otevírají

Streichlovi přišel také citovaný mail původního majitele nahrávek Stanislava Kaczora. "Do té doby jsem na tom žádnou levárnu neviděl. Až teď trošku pochybuji, jestli to z mé strany nepůsobí jako výsměch. Ty pochybnosti se ale týkají jen toho bookletu! Za písničkami na CD si stojím, i když jsem to ještě neslyšel. Ale tyto písně jsem tehdy tak hrál. Takový jsem prostě byl."

Firma EMI se k celé kauze podle manažera Libora Lisého nehodlá v tuto chvíli nijak vyjadřovat.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Najdete na iDNES.cz