Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Albatros nehrál fér, proto prodali Pottera jiným

  11:36aktualizováno  15:55
Spory o prodej knihy Harry Potter a relikvie smrti se vyjasňují. Síti hypermarketů Tesco prodal desetitisíce výtisků internetový obchod Vltava Stores, protože nakladatelství Albatros porušilo dohodu o exkluzivitě.

Spory o knihu Harry Potter a relikvie smrti | foto: Jan ZátorskýMF DNES

"Výtisky jsme prodali po porušení dohody ze strany Albatrosu. Knihu začaly prodávat ostatní internetové obchody a my ztratili exkluzivitu, kterou nám Albatros slíbil. Tušili jsme, že skončí v Tesku. Výtisky jsme ale prodali jiné firmě," uvedl generální ředitel Vltava Stores Josef Suchánek.

Vltava Stores se zbavila necelé poloviny knih, které z Albatrosu odebrala. Přesné číslo Suchánek odmítl sdělit, stejně tak jako firmu, které poslední díl Harryho Pottera prodali. Podle zdroje obeznámeného s kauzou, který si nepřál být jmenován, se jednalo o firmu Davay.

Poslední příběh o čarodějnickém učni se začal prodávat v běžných knihkupectvích minutu po půlnoci 31. ledna. Zahájení prodeje knihy v hypermarketech a dalších podobných prodejnách Albatros plánoval až od 1. března. Ovšem už počátkem února se kniha objevila v síti Tesco.

Obchod Vltava Stores vedl s Albatrosem o exkluzivitě e-mailovou korespondenci, ovšem v pozdější smlouvě už nic takového nebylo.

"Měli jsme o Pottera velký zájem, proto jsme nejprve objednali knihy a zaplatili zálohu v milionech korun. Smlouvu jsme podepisovali až poté a neměli jsme na výběr," podotkl Vítězslav Dohnal ze společnosti Vltava Stores.

Ve smlouvě ovšem také bylo, že firma nesmí knihy prodat hypermarketům. Potter se ale do Teska dostal. "My jsme přímo jim nic neprodali. Porušili jsme jen monopolní požadavky Albatrosu, což je podle nás protizákonné. Necítíme chybu, byla to sebeobrana," dodal ředitel Suchánek.

Poté, co se knihy v síti Tesco objevily, začaly tahanice. Albatros podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajné nelegální výrobě a distribuci knihy, Tesco se ohradilo, že o padělky nejde.

"Máme dokumentaci, že se jedná o originální výtisky. Že se nejedná o padělek, můžeme dokázat velmi snadno," vzkázala před časem mluvčí společnosti Tesco Stores Jana Matoušková.

Kauzou se začal také zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli zneužití dominantního postavení na trhu, kterého se Albatros údajně dopustil tím, že některým odběratelům doručí knihu se zpožděním.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Najdete na iDNES.cz