Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Albatros bude za Pottera v Tesku žádat miliony

  18:09aktualizováno  18:09
Nakladatelství Albatros zřejmě stáhne trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nelegální výrobě a distribuci knihy Harry Potter a relikvie smrti. Zároveň bude usilovat o náhradu škod ve výši osm až deset milionů korun.

Zájemci o českou verzi knihy Harry Potter a Relikvie smrti si odnášejí první výtisky - Dům knihy Kanzelsberger, Praha (31. ledna 2008) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Albatros načrtl svůj další postup poté, co se internetový obchod Vltava Stores přiznal, že byl dodavatelem knih do sítě hypermarketů Tesco, a to navzdory zákazu ze strany nakladatelství.

"Albatros je stále vlastníkem knih, protože internetový obchod zaplatil pouze zálohu, nikoli kupní cenu. Vltava Stores tak protiprávně disponovala s knihami, které nebyly jejím majetkem," uvedl ředitel Albatrosu Michal Krejčí.

Albatros dodal po podepsání smlouvy obchodu Vltava Stores 10 tisíc výtisků knihy s tím, že internetový obchod mohl zahájit prodej již 31. ledna.

Podle Krejčího byla vážně porušena autorská práva. Jejich správou v Česku je pověřen Albatros jako exkluzivní nakladatel knihy v tuzemsku. Albatros vyzve zřejmě do konce týdne Vltava Stores k náhradě škody a jednání. Pokud vyjednávání selžou, podá na internetový obchod žalobu.

Tajemným prostředníkem, přes něhož se dostaly knihy do Teska, je údajně distribuční a produkční společnost Davay. Podle Krejčího není výhradním dodavatelem knižních publikací hypermarketů Tesco Stores, nýbrž jeho exkluzivním dodavatelem hudebních a DVD nosičů s filmy.

"Naši důvěrní odběratelé nás v uplynulých týdnech informovali, že je Davay oslovila s návrhem na odkup jejich skladové zásoby knihy Harry Potter a relikvie smrti. Odběratelé Davay odmítli," potvrdil Krejčí.

Ředitel firmy Davay Ivan Jandora se nechtěl vyjádřit k tomu, s kým firma obchoduje. "Tesco je náš partner, to se všeobecně ví, ale to je vše, co k tomu můžu říct," odpověděl Jandora.

Generální ředitel internetového obchodu Vltava Stores Josef Suchánek v úterý uvedl, že k prodeji knih obchodnímu řetězci Tesco se jeho firma odhodlala poté, co nakladatelství Albatros porušilo dohodu o exkluzivitě v prodeji posledního dílu knihy.

Vltava Stores proto nakoupil řádově o několik desítek tisíc víc titulů než u předchozích dílů. Když později zjistil, že knihu prodávají i další servery, rozhodl se nadbytečného množství knih zbavit.

Zástupci Albatrosu tvrdí, že odmítli přímý požadavek na exkluzivitu v oblasti internetového prodeje knihy už na počátku jednání s Vltava Stores. Internetový obchod uvedl, že smlouvu neporušil a necítí se být touto částí smlouvy vázán, protože ji považuje za protiprávní.

"Nevidím důvod, proč by ustanovení nemělo být právně platné. Albatros je majitelem výhradních vydavatelských a distribučních práv v ČR a jediný může knihu vydat, prodávat a rozhodnout se, za jakých podmínek tak bude činit," dodal právní zástupce Albatrosu Jiří Voršilka.

Podle něho chce mít nakladatel pod kontrolou, kdo bude knihu prodávat. Proto se rozhodl, že bude dodávat knihu do obchodů, jež budou knihu prodávat především maloobchodně.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz