Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Albatros bude za Pottera v Tesku žádat miliony

  18:09aktualizováno  18:09
Nakladatelství Albatros zřejmě stáhne trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nelegální výrobě a distribuci knihy Harry Potter a relikvie smrti. Zároveň bude usilovat o náhradu škod ve výši osm až deset milionů korun.

Zájemci o českou verzi knihy Harry Potter a Relikvie smrti si odnášejí první výtisky - Dům knihy Kanzelsberger, Praha (31. ledna 2008) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Albatros načrtl svůj další postup poté, co se internetový obchod Vltava Stores přiznal, že byl dodavatelem knih do sítě hypermarketů Tesco, a to navzdory zákazu ze strany nakladatelství.

"Albatros je stále vlastníkem knih, protože internetový obchod zaplatil pouze zálohu, nikoli kupní cenu. Vltava Stores tak protiprávně disponovala s knihami, které nebyly jejím majetkem," uvedl ředitel Albatrosu Michal Krejčí.

Albatros dodal po podepsání smlouvy obchodu Vltava Stores 10 tisíc výtisků knihy s tím, že internetový obchod mohl zahájit prodej již 31. ledna.

Podle Krejčího byla vážně porušena autorská práva. Jejich správou v Česku je pověřen Albatros jako exkluzivní nakladatel knihy v tuzemsku. Albatros vyzve zřejmě do konce týdne Vltava Stores k náhradě škody a jednání. Pokud vyjednávání selžou, podá na internetový obchod žalobu.

Tajemným prostředníkem, přes něhož se dostaly knihy do Teska, je údajně distribuční a produkční společnost Davay. Podle Krejčího není výhradním dodavatelem knižních publikací hypermarketů Tesco Stores, nýbrž jeho exkluzivním dodavatelem hudebních a DVD nosičů s filmy.

"Naši důvěrní odběratelé nás v uplynulých týdnech informovali, že je Davay oslovila s návrhem na odkup jejich skladové zásoby knihy Harry Potter a relikvie smrti. Odběratelé Davay odmítli," potvrdil Krejčí.

Ředitel firmy Davay Ivan Jandora se nechtěl vyjádřit k tomu, s kým firma obchoduje. "Tesco je náš partner, to se všeobecně ví, ale to je vše, co k tomu můžu říct," odpověděl Jandora.

Generální ředitel internetového obchodu Vltava Stores Josef Suchánek v úterý uvedl, že k prodeji knih obchodnímu řetězci Tesco se jeho firma odhodlala poté, co nakladatelství Albatros porušilo dohodu o exkluzivitě v prodeji posledního dílu knihy.

Vltava Stores proto nakoupil řádově o několik desítek tisíc víc titulů než u předchozích dílů. Když později zjistil, že knihu prodávají i další servery, rozhodl se nadbytečného množství knih zbavit.

Zástupci Albatrosu tvrdí, že odmítli přímý požadavek na exkluzivitu v oblasti internetového prodeje knihy už na počátku jednání s Vltava Stores. Internetový obchod uvedl, že smlouvu neporušil a necítí se být touto částí smlouvy vázán, protože ji považuje za protiprávní.

"Nevidím důvod, proč by ustanovení nemělo být právně platné. Albatros je majitelem výhradních vydavatelských a distribučních práv v ČR a jediný může knihu vydat, prodávat a rozhodnout se, za jakých podmínek tak bude činit," dodal právní zástupce Albatrosu Jiří Voršilka.

Podle něho chce mít nakladatel pod kontrolou, kdo bude knihu prodávat. Proto se rozhodl, že bude dodávat knihu do obchodů, jež budou knihu prodávat především maloobchodně.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz