Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alanis Morissette v Praze zůstala královnou starých šlágrů

  2:19aktualizováno  2:19
Kanadská zpěvačka Alanis Morissette si může odškrnout zastávku v Praze. Do pomyslného notýsku si patrně připíše, že na tuzemské publikum nejvíc zabírají starší skladby. A rozhodně červenou fixou podtrhne zvuk, na který by si měla dát příště větší pozor.

Alanis Morissette vystoupila v Praze - Společenský sál Kongresového centra Praha (12. srpna 2008) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

. Všimli si

Obavy, hodnocení, konstatování. Vše se dalo najít v šeptem sdělovaných komentářích, které si někteří fanoušci vyměňovali při popisu zpěvaččina vzhledu. Jakkoliv povrchně tento fakt zní, diváci si kromě hudby zkrátka všimli, že na pódiu stojí jiná žena, než kterou znají z fotografií předkládaných médii při informování o nové desce. Zamýšlení se nad kily navíc či možným onemocněním zůstanou ovšem na úrovni drbů a spekulací.

Sedminásobná držitelka Grammy se do České republiky vrátila po devíti letech od premiéry na festivalu E.T. Jam. Změnila se. Z dívenky se stala dospělá ženská, která sice řádí a lítá z jedné strany pódia na druhou, ale zároveň sama sebe opakovaně objevuje mezi sladkobolnými řádky vlastních textů.

První desítku do hodnocení si zpěvačka zaslouží za to, že si odpustila výslovnostně spatlanou zdravici v češtině. Místo toho skočila rovnýma nohama do plánované devadesátiminutovky. Po rozpačitějším úvodu zazněla píseň All I Really Want, čímž Morissette všem v sále připomněla, že "vše, co potřebuje, je trpělivost". A té se jí dostalo zhruba od tří tisícovek párů uší požehnaně.

Alanis Morissette vystoupila v PrazeNa dvacku přihazuji za postupující důkladnou pitvu osobního života. Kadence hitovek z Jagged Little Pill pokračovala skladbami Perfect či Head Over Feet. Třináct let staré písně zněly odlehčeně, bez patosu čpícího z otevřených ran. Právě Head Over Feet totiž zahájil rozverný valčíkový motiv. Že by vnitřní smíření? Podaná ruka? Vypuštěná bílá holubice? Minimálně poslední motiv se promítnul do dekorace na pozadí jeviště.

Alanis Morissette - Thank U (živě na PinkPop 2008)

Třicet procent se vyklubalo z odvahy pustit do písničkářství elektroniku. Na tanečnější Moratorium z poslední desky Flavors of Entaglement se nadšeně kymácely nejen mladší ročníky.

Alanis Morissette vystoupila v PrazeKe čtyřicítce se musí přiřadit chuťovka Hand in My Pocket. "Nezmizím hned, jak zavřeš oči. Pokaždé, když svými nehty přejíždím po krku někoho jiného, doufám, že to cítíš," vyrývala do paměti fanouškům fráze z cenou Grammy ověnčené zpovědi You Oughta Know.

Padesát vydá na přídavkovou šňůru Underneath, Ironic a závěrečné Thank U. Za obzvlášť silný moment považuji sborový zpěv "Ironické". Publikum si střihlo celou první sloku a dál jednu pasáž z refrénu - bez zpěvačky. Ta jen mířila mikrofonem do různých koutů sálu. Banální. Běžné. Ale pro národ, který si za necelých deset dní připomene nejironičtější a hrůzný zvrat v dějinách státu, navýsost symbolické.

. Hlavní kouzlo? hlas

V polovině 90. let se mluvilo hlavně o ní. Kanaďanka Alanis Morissette zosobňuje sebevědomý proud ženského zpívání.

Šedesát si zaslouží milý vtípek spojený - opět - se skladbou Ironic. "Potkáte muže svých snů, a pak potkáte jeho...manžela. Není to ironie?," utahovala si zpěvačka z upjatě heterosexuálních stereotypů.

Alanis Morissette vystoupila v Praze

Na sedmdesátku koncert vysadil výkon kapely. Pánové, kteří Morissette doprovázeli, se do prostor bývalého Paláce kultury vhodně oblékli. Až na jednoho měli košile s kravatami. Za slušňáky je však nepovažoval nikdo už od prvních minut, kdy vyrazili na hmatníkový sprint. Je nutné říct, že cílovou pásku výhradně mužská skupina protínala téměř po každé skladbě.

A osmdesát? Speciálně pro skalního fanouška, který na balkóně v prvním patře svými tanečními kreacemi strhnul jinak klidnější "spolukonzumenty" a královsky pobavil diváky na ploše.

Alanis Morissette vystoupila v PrazeKam zmizelo zbylých dvacet? O deset procent se Kanaďanka připravila v dramaturgickém kiksu zhruba ve třetině vystoupení, kdy trojicí písní, z níž vysvítala údernější novinka Versions of Violence, publikum zbytečně ukolébala.

Za druhou strženou desítku z hodnocení může zvuk. Zprvu našlápnutá rocková show se v některých pasážích měnila v uječenou besídku pěveckého kroužku. Přestože z něj vítězně vystupovala harmonika, zpěv místy skřípal. Morissette má nádherný plný hlas a v lyričtějších pasážích jím příjemné hladí. Ale když se do něj opřela, logicky se otřásaly zdi, což lze v menším sále Kongresového centra považovat za víc než risk. A když se krotila, převálcovaly ji vlastní kytary.

. Nová Alanis

Jak s rockem, tak s elektronikou si Alanis Morissette rozumí. Nové album Flavors of Entanglement potvrzuje její schopnost prožívat všech jedenáct písní jako malá dramata.

Alanis splnila misi. Přijela představit desku, seznámit fanoušky s novými skladbami a oprášit vydanou diskografii. Jenže právě její nejúspěšnější nahrávka Jagged Little Pill zastínila měsíce práce s posledním albem. Ačkoliv zpěvačka do hodiny a půl napumpovala hektolitry enegertické šťávy, pro úterní večer zůstala "pouze" brilantní interpretkou starších šlágrů. Čekalo se vlastně víc?

Alanis Morisette
Praha, Společenský sál Kongresového centra Praha, 12. srpna 2008. Pořadatel - agentura 10:15 Management.
Hodnocení iDNES.cz: 80 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Najdete na iDNES.cz