Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alain Delon se objevil v Praze

  14:08aktualizováno  14:08
- Francouzský herec Alain Delon přiletěl ve čtvrtek do Prahy. Bude zde propagovat svůj poslední film Poloviční šance (Une chance sur deux, režie Patrice Leconte), který měl 24. června v Čechách premiéru. Na ruzyňském letišti se objevil s nenápadnými brýlemi, v tmavém saku, bílé košili s rozhalenkou a zlatým řetízkem na krku. Jedním z prvních, kdo ho přivítali, byl prezidentský pár Havlových, který právě odlétal do Budapešti.
Loni Alain Delon prohlásil, že s filmem končí, a v Praze teď potvrdil, že to myslí vážně. Akční komedie Poloviční šance, jejíž českou premiéru tu včera uvedl, totiž vznikla už před dvěma roky. Rozloučil se také se sportem, protože je prý líný, rozmazlený maminkou a vůbec ho pohyb unavuje. Nicméně ženy tohoto francouzského herce stále zbožňují a muži se diví, jak si udržuje svůj vzhled. "To je profesí," vysvětlil s úsměvem. "Herci žijí ve službách své role."

Ve filmu Poloviční šance, kde se znovu setkal se svým přítelem Jean-Paulem Belmondem, se nechal svést i ke střílení a zběsilým honičkám. Je otázka, jestli to udělal z nostalgie nebo aby dokázal Hollywoodu, že i Francie umí vyrobit podívanou plnou výbuchů.
"Pro tuhle roli jsem se rozhodl ze spousty důvodů: líbil se mi scénář, těšil jsem se na Belmonda, obdivoval režiséra, ale ona rukavice hozená Hollywoodu nebyla nejpodstatnější. Prostě jsem měl chuť to vzít," říká Delon o postavě, která je v jeho filmografii nejméně osmdesátou v pořadí. "Což znamená, že jsem prožil na osm desítek různých životů, kdežto valná většina smrtelníků absolvuje jen jeden jediný život, třeba státního úředníka. A to je to tajemství, které nás herce udržuje v kondici," míní Delon a všem nehercům pak doporučil: "Máte-li jen jediný život, radím vám hodně se milovat a vypít hodně vody!"

Herectví pokládá Alain Delon za privilegium - za povolání těžké, ale fascinující a nejkrásnější na světě. "Ale nebojte se, já už si místo hraní nějakou náhradu najdu," slibuje mlhavě. "Řekněme, že teď mám prostě jiné priority, jiné tužby a přání, a moc času mi taky už nezbývá. Nechci hrát do konce života, takže méně pracuji a více času věnuji blízkým lidem a zvířatům."

Třebaže proslul v rolích romantických i rozervaných svůdců, v soukromí si cení více přátelství nežli lásky. Koneckonců pověst i úděl idolu žen si prý osobně nevybral: "Ale když vám to přinesou na zlatém podnosu, nemůžete přece odmítnout," brání se. "Ostatně už to není tak horké - dívky si sice stále říkají o mé podpisy, ale často dodávají, že je to pro maminku," říká a tvrdí, že nejen v nejnovějším filmu si umí utahovat sám ze sebe.
"Navíc jsem pragmatik a fatalista. Vím, že všechno v životě je relativní. A já jsem jen komediant, co musí umět vstát včas od stolu a odejít, jak říká Charles Aznavour." Pro pomíjivost vytáhne Delon dokonce nečekané srovnání: "Před padesáti lety popravili generála Píku. Ten žil mnohem hodnotnější život a kdo si na něj dnes vzpomene!? Natož aby si lidé za půl století pamatovali obyčejného herce."

Sám Delon ovšem ke vzpomínkám tíhne. Vypráví, jak se s Belmondem před čtyřiceti lety potulovali po Saint Germaine nebo jak pracoval s Luchinem Viscontim - "zázračným režisérem, jehož každý film se podobal obrazu". Vzápětí pak dodá, že takový typ kinematografie už není aktuální. "Musíme žít s dobou, dívat se dopředu."

K lidem, kterých si velice váží, řadí Alain Delon také Václava Havla. S ním - a s jeho ženou Dagmar - se setkal už několikrát a znovu právě včera; na Havlovo přání alespoň na letišti, kde se proťaly jejich cesty. Novináře pak pobavil, když dvě tematicky odlišné otázky spojil: "Nejprve rozliším prezidenta Havla a ženy, ale ještě předtím chci upozornit, že vaše první dáma je jednou z nejkrásnějších žen světa."

Dagmar Havlová vítá Alaina Delona

Alain Delon se baví s novináři

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz