Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Al Pacino hraje Shylocka, lichváře a mstitele

  10:11aktualizováno  10:11
K filmu Kupec benátský, v němž září Al Pacino, vznikl i průvodce pro školy. Radí, jak probrat s žáky židovství a sexualitu.

Kupec benátský - Fotografie z filmu Kupec benátský (2004) | foto: Blue Sky Film

I s „povinnou“ školní látkou se dají dělat divy. Přepis hry Williama Shakespeara Kupec benátský láká hlavně na hvězdné herce Al Pacina, Jeremyho Ironse nebo Josepha Fiennese.

Ale k filmu nabízejí producenti i dodatečného „průvodce“ pro učitele a studenty. Podle režiséra Michaela Radforda, tvůrce oscarového Pošťáka, je příběh o napětí mezi odlišnými náboženstvími právě nyní aktuální, takže z kina se dá přejít rovnou k výuce.

Mstitel je obětí
Příběh o židovském lichváři Shylockovi, jenž na křesťanském kupci Antoniovi, zadluženém kvůli námluvám přítele Bassania, žádá namísto peněžní splátky libru masa vyříznutou z kupcova těla, stojí na herci klíčové role.

„Shylockem musel být někdo, kdo dokáže diváky přesvědčit nejen o komických, ale i o tragických rysech postavy,“ potvrzuje režisér, který od počátku odmítal tradiční antisemitské pojetí hrdiny. „Traduje se, že Benátský kupec představuje hru o antisemitismu, ale podle nás vypráví spíše o diskriminaci a předsudcích,“ dodává producent Cary Brokaw. Právě on navrhl pro Shylockovu roli Al Pacina, proslaveného osobitým dokumentem o Shakespearově Richardu III.

„Rozhodl jsem se vnímat Shylocka jako muže stísněného dávnou ztrátou manželky; nyní se bojí, že by mohl ztratit i dceru,“ popsal svou představu Pacino. „Navíc mu společnost upírá svobodu: celé roky žije v ghettu, v izolaci, je vlastně obětí tradičního uspořádání světa. A tak – když dostane příležitost – rozhodne se pomstít,“ míní herec.

Osobnost Shylocka vévodí také filmařského průvodci pro školní účely, který nejprve popíše obsah hry, doplní fakta o Benátkách 16. století a radí: „Napište na tabuli některé klíčové problémy hry: smíšená manželství, přátelství mezi muži, antisemitismus, lichva, obchod, konverze, úpisy, milosrdenství, pomsta.“

Mezi témata doporučená „k diskusi či zamyšlení“ řadí otázky, zda tu jde o komedii, či tragédii; proč se ženy musí převlékat za muže, aby získaly jejich lásku, a sebevědomá hrdinka se k manželovi chová náhle pokorně; nebo z jakého důvodu musí Shylock přestoupit na křesťanskou víru – jeho náboženství snad nestačí?

Průvodce přiznává, že několik výbušných prvků původní hry ve filmu chybí, třeba „rasistický“ výrok o barvě pleti marockého prince či zmínka „o nečistém svazku s Židovkou“. Schází i pasáž o druhu Antoniova citu k Bassaniovi; film jej vnímá jen jako platonickou lásku.

Tipy k výuce
Právě náboženské a sexuální motivy díla předkládá průvodce jako tip k výuce. „Zaměřte se na známý výrok z díla Já jsem Žid a přimějte studenty k zamyšlení nad vztahy mezi Židy a křesťany,“ navrhuje.

Jmenovitě nabízí otázky, co citovaný výrok znamená, komu je adresován, jak jej Al Pacino pronáší a proč je právě tahle pasáž v próze, nikoli ve verších. Učitelé se rovněž mají ptát žáků, zda považují rozsudek nad Shylockem za spravedlivý, cítí-li někdo pochopení a soucit pro odsouzeného a co si Shylock myslí.

„Na závěr proberte se studenty poslední část filmu,“ doporučuje průvodce debatu na téma, jak je v závěrečném rozuzlení vysvětleno záludné „přátelství“ mezi muži a proč se chce jeden z hrdinů milovat se svou manželkou s představou, že je stále ještě v mužském převleku.

Nad rámec filmu průvodce doplňuje i běžné učivo o Shakespearovi. Uvádí třeba, že lichva nebyla pro autora jen společenským jevem: jeho otec byl souzen a pokutován za půjčování peněz s vysokým úrokem.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz