Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Akustický“ Kryštof by televizním MTV Unplugged neprošel

  17:02aktualizováno  17:02
Zadání kdysi populárního televizního pořadu MTV Unplugged by kapela Kryštof, jak se prezentuje na "akustickém" albu Kryštof v opeře, nevyhověla. Vůbec to ale nevadí.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeře - Praha (1. prosince 2008) | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Už si jednou provždy musíme zvyknout na to, že u nejpopulárnějších kapel je všechno, co by u těch méně slavných bylo bráno jako víceméně normální, nafouknuto do olbřímích rozměrů. Nemá cenu se nad tím pozastavovat - tedy v případě, kdy to, co mohutná reklama slibuje ne úplně pravdivě, vynahrazuje kvalita jiná. Přesně to je případ alba Kryštof v opeře.

Rockeři versus španělky

Eric Clapton - foto 1Kořeny programové koketérie českých rockerů s akustickými kytarami můžeme vystopovat v 70. letech v souvislosti s volným sdružením Čundrground kolem Vladimíra Mišíka a Vladimíra Merty. Na začátku 90. let se akustické hraní stalo světovou módou v souvislosti s populárním pořadem stanice MTV Unplugged. Nahrávka vystoupení v tomto pořadu přinesla Eriku Claptonovi v roce 1992 šest Grammy a od té doby kytarista na všech svých koncertech zařazuje krátká "akustická okénka".

Tichá dohoda v roce 1993 při nahrávání alba UnplugGAGMóda hraní "unplugged" se dostala i do Čech: v první polovině 90. let se na tyto koncerty specializoval klub Ponorka na pražském Smíchově. První české album, natočené na principu "unplugged", natočila skupina Tichá dohoda v roce 1993 a nazvala je UnplugGAG (bylo natočeno v divadle Gag Borise Hybnera). Dalšími významnými počiny, ve kterých hrály prim akustické nástroje, byl například projekt Lucie v opeře (2003) nebo poslední album Tata Bojs smetana (2008).

Ono sice na obalu alba vlastně explicitně nestojí, že by se mělo jednat o "unplugged" album, všichni ale vědí, že se jedná o záznam takzvaného akustického turné, kde kapela hrála vsedě, rozšířilo ji smyčcové duo a skoro stejný čas jako zpěvu věnoval Richard Krajčo i povídání s publikem.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeřeJenomže skoro ve všech písních je hlavní složkou soundu elektrická kytara, často výrazně zkreslená efekty, a paradoxně jediný mohutný potlesk "na otevřené scéně" sklidil kytarista Evžen Hofmann v písni Cosmoshop za psychedelické a "velmi elektrické" sólo.

Ostatně, právě Cosmoshop je jedním z nejsilnějších okamžiků alba jako celku a lze na něm zdokumentovat, v čem je Kryštof v opeře jiný (a přesto trochu stejný) než "normálně". Sound písně je totiž - přes "elektrifikovanost" kytary, resp. kláves - vlastně decentní a velmi sofistikovaný, ale kapela přesto "jede" jak Pendolino.

K úpravám tohoto typu, tedy ne ortodoxního držení se pravidel "unplugged", ale úprav do křehčího pojetí, se písničky Kryštofa velmi hodí a i jejich originální verze vlastně tuto možnost napovídají. Přestože je Kryštof, s trochou nadsázky řečeno, co do obsazení "bigband", autorský rukopis Richarda Krajča je vyloženě písničkářský a takový sound se k němu váže velmi přirozeně.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeřePromarněnou šancí je bohužel přizvání zábřežského sboru Alfa Gospel Praises. Jeho vstupy nejsou nijak invenční, jen podmalovávají v základních harmonických funkcích hlavní linky (jedinou výjimkou je pěkný úvod Rubikonu), někdy působí spíš jako prozpěvování účastníků pionýrského tábora. Za normálních okolností by party sboru klidně mohly odehrát klávesy - to by ale na jevišti Státní opery tak dobře nevypadalo...

Výběr repertoáru, který se dostal na album, je obdobný jako ve všech podobných případech, počínaje Lucií v opeře a konče třeba (opravdu) akustickým albem Tata Bojs smetana: tedy de facto best of, které kapela svým fanouškům nabízí v odlišném podání, aby měli důvod si album koupit. Což není jen dobrý marketingový trik, ale i relevantní a respektuhodný umělecký krok.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeřeCo se týče zvukové úrovně alba, které bylo sestříháno a vyrobeno během jediného týdne po inkriminovaném koncertu, určitě by za méně šibeničních okolností mohla být lepší, střihy čistší (zejména předěly mezi písničkami, které nejsou vyplněny potleskem, ubírají na atmosféře záznamu) a dramaturgie by mohla nabídnout více špeků v podobě (stručných a dobře vybraných) mluvených vsuvek.

A také by mohl lépe dopadnout obal cédéčka, který je sice zahlcený fotografiemi a obsahuje zasvěcený průvodní text, ale posluchač se nikde nedočte jména kmenových hudebníků (argumenty, že je fanoušci znají, případně si je mohou "vylovit" ze sleeve-notu, skutečně neobstojí), ba ani hostů, což je nepříliš uctivé k nim i k majitelům CD.

Kryštof v opeře rozhodně není album, za které by se měla kapela jakkoli stydět. To, že mohlo dopadnout lépe, je vlastně pochvala: Krajčovy písničky, zvlášť ty, které jsou zde vybrány, tedy většinou největší hity, mají ještě větší potenciál, než který je zde prezentován. Což je v českém popu jedna z nemnoha výjimek.

Kryštof v opeře
vyd. EMI, čas 73:24
Hodnocení iDNES.cz: 60 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Najdete na iDNES.cz