Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akt v Olomouci nepobuřuje

  15:34aktualizováno  15:34
Olomouc - Závěrečnou třetinu odbíjejí pomyslné hodiny výstavě aktů, kterou Muzeum umění zahájilo na konci května. 16. září z Olomouce zmizí jediná tuzemská repríza unikátní výstavy Akt v české fotografii, kterou si při její premiéře na Pražském hradě prohlédnlo na pětačtyřicet tisíc lidí.

V porovnání s Prahou se zdá, že v Olomouci o akt valný zájem není. "Naopak. Více než pět tisíc lidí, kteří se na výstavu už přišli podívat, je více než slušná návštěva. Nezapomeňte, že jsme výstavu zahájili na konci května a pak nastala doba prázdnin a dovolených. Navíc sem nachází cestu i hodně cizinců, což dokládají ohlasy v naší návštěvní knize," připomíná kurátorka Muzea umění Helena Rišlinková.

Kdo vůbec chodí na výstavu připravenou dvojicí Vladimír Birgus a Jan Mlčoch a nabízející kolekci 181 snímků převážně ženského těla, které pořídili umělci od konce 19. století až do současnosti? "Všichni. Napříč věkovým spektrem, muži, ženy. I rodiny s dětmi, které si jdou prohlédnout muzeum, neváhají a přijdou se podívat také na akt," dodává kurátorka.

Co říkají lidé na tolik nahých těl zaráz? "Žádné pobouřené reakce jsme nezaznamenali. Lidé reagují pozitivně. Vždyť proč to zastírat, akt je normální," soudí Helena Rišlinková.

Zatetelit se může na výstavě i srdce patriotovo, protože v prestižním výběru nechybí ani práce autorů z Olomoucka, jako jsou Karel Kašpařík, Otakar Lenhart, Michal Macků a samozřejmě Miloslav Stibor.

"Právě na zařazení Stibora lidé reagují velmi kladně. Návštěvníci jsou maximálně potěšeni, že se v tomto výběru objevil. Dokonce se ozvaly hlasy, že je zastoupen na výstavě poměrně málo. Já se ale domnívám, že čtyři fotografie v tak reprezentativním souboru jsou hodně," soudí kurátorka.

Vládnou-li mezi příchozími rozpaky, pak obvykle nad nejnovější tvorbou. Zatímco Drtikol, Sudek, Saudek, Stano a spol. jsou akceptováni, s pracemi například Veroniky Bromové, reprezentující devadesátá léta, si lidé často nevědí rady.

Někteří své dojmy ale formulují jasně: "Akty se mi hodně líbily. Byly docela vzrušující. Je otázka, jestli by na to vlastně měly chodit děti. Jediné, co se mi nelíbilo, bylo, že všechny akty se jmenují Bez názvu nebo Akt. Děkuji za bezplatnou prohlídku," napsal čtrnáctiletý Honza M.

Jeden z anonymů zase chválí: "Bohužel, nebo bohudík, je zdejší úroveň výstavnictví vyšší než v Praze."

Spokojená byla i paní Kubátová z Brna: "Hezká příjemná neděle s uměním této galerie mne přenesla do světa možností člověka obrazu Božího. Děkuji."

I když výstava aktů v září skončí, fotografie nadlouho z Muzea umění nezmizí. "Na příští rok chystáme velkou výstavu fotografií osmdesátých a devadesátých let, která  by měla mapovat vývoj české fotografické scény v tomto období. Pravděpodobně se na výstavě objeví opět i akty," slibuje Helena Rišlinková.

Jedna dobrá zpráva nakonec: "Olomouc sice měla být jedinou zastávkou výstavy. Nyní to ale vypadá, že by  ji mohli vidět i lidé ve Francii," doufá autor výstavy Vladimír Birgus.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz