Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akt v Olomouci nepobuřuje

  15:34aktualizováno  15:34
Olomouc - Závěrečnou třetinu odbíjejí pomyslné hodiny výstavě aktů, kterou Muzeum umění zahájilo na konci května. 16. září z Olomouce zmizí jediná tuzemská repríza unikátní výstavy Akt v české fotografii, kterou si při její premiéře na Pražském hradě prohlédnlo na pětačtyřicet tisíc lidí.

V porovnání s Prahou se zdá, že v Olomouci o akt valný zájem není. "Naopak. Více než pět tisíc lidí, kteří se na výstavu už přišli podívat, je více než slušná návštěva. Nezapomeňte, že jsme výstavu zahájili na konci května a pak nastala doba prázdnin a dovolených. Navíc sem nachází cestu i hodně cizinců, což dokládají ohlasy v naší návštěvní knize," připomíná kurátorka Muzea umění Helena Rišlinková.

Kdo vůbec chodí na výstavu připravenou dvojicí Vladimír Birgus a Jan Mlčoch a nabízející kolekci 181 snímků převážně ženského těla, které pořídili umělci od konce 19. století až do současnosti? "Všichni. Napříč věkovým spektrem, muži, ženy. I rodiny s dětmi, které si jdou prohlédnout muzeum, neváhají a přijdou se podívat také na akt," dodává kurátorka.

Co říkají lidé na tolik nahých těl zaráz? "Žádné pobouřené reakce jsme nezaznamenali. Lidé reagují pozitivně. Vždyť proč to zastírat, akt je normální," soudí Helena Rišlinková.

Zatetelit se může na výstavě i srdce patriotovo, protože v prestižním výběru nechybí ani práce autorů z Olomoucka, jako jsou Karel Kašpařík, Otakar Lenhart, Michal Macků a samozřejmě Miloslav Stibor.

"Právě na zařazení Stibora lidé reagují velmi kladně. Návštěvníci jsou maximálně potěšeni, že se v tomto výběru objevil. Dokonce se ozvaly hlasy, že je zastoupen na výstavě poměrně málo. Já se ale domnívám, že čtyři fotografie v tak reprezentativním souboru jsou hodně," soudí kurátorka.

Vládnou-li mezi příchozími rozpaky, pak obvykle nad nejnovější tvorbou. Zatímco Drtikol, Sudek, Saudek, Stano a spol. jsou akceptováni, s pracemi například Veroniky Bromové, reprezentující devadesátá léta, si lidé často nevědí rady.

Někteří své dojmy ale formulují jasně: "Akty se mi hodně líbily. Byly docela vzrušující. Je otázka, jestli by na to vlastně měly chodit děti. Jediné, co se mi nelíbilo, bylo, že všechny akty se jmenují Bez názvu nebo Akt. Děkuji za bezplatnou prohlídku," napsal čtrnáctiletý Honza M.

Jeden z anonymů zase chválí: "Bohužel, nebo bohudík, je zdejší úroveň výstavnictví vyšší než v Praze."

Spokojená byla i paní Kubátová z Brna: "Hezká příjemná neděle s uměním této galerie mne přenesla do světa možností člověka obrazu Božího. Děkuji."

I když výstava aktů v září skončí, fotografie nadlouho z Muzea umění nezmizí. "Na příští rok chystáme velkou výstavu fotografií osmdesátých a devadesátých let, která  by měla mapovat vývoj české fotografické scény v tomto období. Pravděpodobně se na výstavě objeví opět i akty," slibuje Helena Rišlinková.

Jedna dobrá zpráva nakonec: "Olomouc sice měla být jedinou zastávkou výstavy. Nyní to ale vypadá, že by  ji mohli vidět i lidé ve Francii," doufá autor výstavy Vladimír Birgus.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz