Utržený ze řetězu

Utržený ze řetězu - Snímek z filmu Utržený ze řetězu (2005) | foto: Hollywood Classic Entertainment

Akční pejsek na obojku

  • 3
Už příští film bude Luc Besson zase i režírovat, dušují se distributoři, když lákají na novinku s Bessonovým scénářem Utržený ze řetězu.

Bylo by načase. Zlobivý Francouz na třicet filmů napsal, přes šedesát produkoval, jen deset uvedl coby režisér. Dělá si z nás švandu? Dost možná, i Utržený tak vypadá.

Do akčního příběhu pašuje humanistické poučky o polidštění barbara uměním, láskou útlé klavíristky a šlechetností slepého ladiče pian. Hudbu skupiny Massive Attack prokládá Mozartem.

A mistra bojových umění, jímž je v akci vskutku úchvatný Jet Li, nutí k výrazu novodobého Tarzana přibarveného naivitou Robinsonova Pátka, osamělostí Quasimoda, ostychem Sloního muže a údělem gladiátora.

Hrdina je totiž nalezencem vycvičeným k zabíjení jako pes pavlovovským reflexem: sejme-li mu pán obojek a zavelí, změní se v mlátičku; s obojkem na krku leží v boudě, chlemtá konzervy a posiluje na další boje.

Vůkolní svět nezná, až jednou uslyší tóny kláves, potká dobré lidičky, projde školou civilizace – což je milá část snímku posílená humorem – a když odhalí tajemství svého původu, rozhodne se změnit svůj život.

Pouťová historka střídá surové, choreograficky však skvostné akce s moralitou a hustým sentimentem, jenž drží na obojku nejen Jeta Li: ulepen je i Morgan Freeman coby slepý rádce. Besson se může chlubit, že otrávil vyznavače thrillerů, romancí i dramat najednou.

,