Knihy, literatura - ilustrační foto

Knihy, literatura - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Akademie sci-fi vyzdvihla Trochu divné kusy

Akademie sci-fi, fantasy a hororu pojedenácté udělovala ceny nejlepším knihám, autorům, překladatelům a vydavatelům ve svém oboru.

Většinu cen - sošek mloků - si z ceremoniálu na veletrhu Svět knihy odnesla firma Laser-books, nejlepším nakladatelstvím se však stal Triton.

Laser-books přinesl nejvíce cen Martin Šust a jeho antologie Trochu divné kusy - dostal cenu za nejlepší antologii, nejlepšího editora a za počin roku.

"Jsem rád, že se cena za antologii po letech zase vrátila k českým vydavatelům," uvedl Martin Šust.

Nakladatelství se dále radovalo z ocenění za knihu roku a za nejlepší sci-fi, která jim vyneslo vydání Ílionu od Dana Simmonse. Totéž vydavatelství bylo oceněno také za nejlepší horor - za Čtvrtou knihu krve od Cliva Barkera.

Cenu za nejlepší fantasy knihu si odneslo nakladatelství Leonardo za Boží bojovníky od polského autora Andrzeje Sapkowského. Publikace společnosti vynesla i ocenění za nejlepší neangloamerický překlad.

Nejlepší původní českou nebo slovenskou knihou se letos stal Černokněžník 2 a 3 od slovenského autora Juraje Červenáka.

Nejlepším překladatelem byl vyhlášen Petr Kotrle, nejlepším výtvarníkem se stejně jako loni stal Jan Patrik Krásný. Cenu za dlouholetou práci pro obor sci-fi si odnesl Ivan Adamovič, který se tak stal zřejmě nejmladším držitelem této ceny.

Časopisem roku se stala Pevnost. Cenu za nejlepší překladovou povídkovou sbírku obdržel Albatros za vydání Bláznivého vesmíru Roberta Sheckleyho.

Nejlepším teoretickým textem - tedy pojednání o sci-fi jako vědeckém oboru - byla vyhlášena publikace Jules Verne od v lednu předčasně zesnulého Vadima Horáka.

,