Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akademici hájí šéfa Národního filmového archivu, sepsali za něj petici

  15:17aktualizováno  15:17
Více než šedesát odborníků z oblasti filmu a příbuzných oborů protestuje proti způsobu, jakým odvolal ministr Jiří Besser ředitele Národního filmového archivu (NFA) Vladimíra Opělu. Poslali proto ministrovi otevřený dopis.
O Národním filmovém archivu, která schraňuje cenné filmové klenoty, se nyní hodně mluví.

O Národním filmovém archivu, která schraňuje cenné filmové klenoty, se nyní hodně mluví. | foto: NFA

Podle signatářů byl způsob odvolání netransparentní a nedůstojný. Opěla sám se ke kauze nechce vyjadřovat.

"Vzhledem k významu NFA a jeho ředitele se nám jeví (způsob odvolání) jako mimořádně nevhodný. Žádáme ministerstvo kultury, aby podalo pravdivé vysvětlení svého postupu, kterým vyvrátí podezření z vlastních pokusů o finanční machinace. Především pak žádáme, aby z této pro Českou republiku mezinárodně trapné situace nalezlo důstojné východisko," uvádí se v dopisu.

Jiří Besser na tiskové konferenci k transformaci Státní opery Praha (3.10.2011)

Jiří Besser

Ministr Besser Opělu odvolal 11. listopadu. V čele archivu stál od roku 1992 a vytvořil z něj mezinárodně uznávané badatelské a archivní centrum, jedinečný archiv domácího i světového filmového dědictví. Signatáři dopisu proto poukazují na to, že Vladimír Opěla patří k nejváženějším expertům ve svém oboru.

"Přesto byl ministrem kultury odvolán nečekaným, netransparentním a nedůstojným způsobem, který vzbudil vlnu rozhořčení v řadách domácích i zahraničních odborníků a širší veřejnosti. Postupně vycházejí najevo další závažné okolnosti, které naznačují, že skutečné důvody odvolání byly patrně jiné, než ministerstvo s téměř dvoutýdenním zpožděním deklarovalo," uvedli.

Ředitel odboru vnitřní správy a investic ministerstva kultury Philipp Štrajt tento týden na pracovním setkání s novináři označil případ, který ministerstvo zveřejnilo teprve 22. listopadu na webových stránkách, za "velice zamotaný". Více než dvě hodiny komentoval jednotlivé smlouvy, dohody a další listinné materiály. "I já chci, aby se odchod pana Opěly nedotkl jeho zásluh, které ve vedení této instituce má," zdůraznil.

Podle mluvčího ministerstva Stanislava Brunclíka ředitel NFA manažersky pochybil, proto byl odvolán. "Nikdo však nechce zpochybňovat jeho obrovskou profesní odbornost, šlo o jeho selhání, a ne o záměr," uvedl.

Vladimír Opěla

Vladimír Opěla

Na svém webu ministerstvo napsalo, že více než 3,5 milionu korun z peněz daňových poplatníků vyplatil NFA soukromému subjektu na základě absolutně neplatných dokumentů za práci, která minimálně z podstatné části nebyla a ani nemohla být nikdy provedena. Ministr proto dočasným řízením archivu pověřil prvního náměstka Františka Mikeše.

"Nikdo nechce zpochybnit obrovské zásluhy a širokou odbornost pana Opěly, ale jde skutečně o vážné manažerské selhání, které se nedá přejít mávnutím ruky. V současné době pokračujeme v kontrole a analyzujeme smluvní vztahy, které se přímo či nepřímo dotýkají i velkých investičních akcí v rámci NFA," komentoval to Mikeš.

Vladimír Opěla měl podle původní dohody s ministrem skončit k 30. červnu 2011. Besser pak vyhověl přání dvaasedmdesátiletého ředitele, že setrvá ve funkci do konce letošního roku. "Manažerské pochybení jeho konec v čele NFA pouze urychlilo," uvedl k tomu Besser. V současné době Opěla v archivu působí jako kurátor sbírek.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz