Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ahn Trio: Milujeme Tata Bojs, Dvořáka, fernet a utopence!

  18:07aktualizováno  18:07
Tata Bojs vydali speciální "best of“ jménem smetana, na kterém se významně podílelo smyčcové Ahn Trio, které tvoří tři půvabné sestry z Jižní Koreje. Mardoša s nimi přichystal tento e-mailový rozhovor.

Ahn Trio | foto: SONY BMG

Rozhovor je zajímavý tím, že sestry odpovídaly separátně, takže se jejich odpovědi často rozcházejí a vypovídá to mnoho o sourozeneckém mikrosvětě těchto aktuálních hvězd moderní klasické hudby.

Můžete se na úvod představit, ať čtenáři vědí, s kým mají tu čest?
Ria: Jmenuju se Maria, jsem cellistka, umělecká vedoucí Ahn Tria, občas taky maluju a cestuju po světě.
Lu: Já jsem Lucia.
Ang: Já jsem Angella Ahn, houslistka a nejmladší, nejhezčí a nejzodpovědnější členka Ahn Tria :)

Kdo je v Ahn Triu šéfka?
Ria: Já.
Lu: My všechny, protože každá z nás je supertvrdohlavá a umíněná. 
Ang: Já.

Máte mezi sebou takové ty klasické sourozenecké bojůvky? Kdo vyhrává a kdo se drží zpátky?
Ang: Ano, neustále. Nikdo nevyhrává a nikdo se nedrží zpátky.
Ria: Obvykle vyhrávám já, ale žádná z nás se nedrží zpátky, jsem všechny velice neústupné. Tři velmi výrazné povahy.

Co je nejtěžší na tom být nejstarší/prostřední/nejmladší sestra?
Ria: Tím, že jsem nejstarší, jsem to měla těžší v dětství, protože jsem musela všechno prolomit jako první a ségry to pak měly už jednodušší. Ale teď, kdy jsem všechny dospělé, je mezi náma vyrovnaný partnerství, už dávno neřešíme, která z nás je nejstarší nebo nejmladší.
Lu: Je pro mě těžký být prostřední, určitě je lepší být tou první nebo tou nejmladší. Obě ségry jsou taky drsnější než já, takže já musím víc bojovat, abych si prosadila to svoje.
Ang: Být nejmladší znamená, že obě mé starší sestry se domnívají, že mě máma rozmazlovala a dovolovala mi věci, který jim ne.  To je ale blbost, popravdě jsem měla úplně stejný trable jako ony.

Proč jste si ke spolupráci vybrali zrovna Tata Bojs? Malou kapelu z malé evropské země, která je absolutně neznámá mimo svoje mrňavoučké hranice?
Ria: Oblíbila jsem si jejich sound hned, jak jsem si na doporučení Lu poslechla jejich CD...A když jsem je pak viděla naživo a poznala jejich hudbu víc do hloubky, byla jsem úplně zatáhnutá do jejich umělecké zručnosti – oni nejsou jen nějaká průměrná rocková kapela, jsou mnohem kreativnější a umělečtější. Taky se mi líbí, že se nebojí zkoušet věci, co jsou trochu mimo ten klasický rock´n´roll, a v tom jsme si vlastně podobní – i my se snažíme dělat věci jinak, nově, neobyčejně a hledat pořád nové zvuky... 

Lu: Měla jsem dobrého českého přítele a jeho nejlepší kámoš byl fanda do muziky. A přes něj se ke mně dostalo CD Tata Bojs, protože věděl, že jsem vždycky mluvila o tom, že nás baví různé nečekané spolupráce. Když jsem si je poslechla, hodně se mi to líbilo a pomyslela jsem si, že by mohlo být velice zajímavé si společně zahrát. Tak jsem dala CD mým sestrám a jim se to taky líbilo, takže jsme si dohodly s Tata Bojs schůzku. To je několik let zpátky. No a potom udělal Marek Doubrava (ex-kytarista Tata Bojs, pozn.red.) všechny ty skvělé smyčcové aranže, abychom se mohly k TB připojit.

Ang: Protože ti kluci jsou prostě roztomilí! Ne, je to proto, že Tatas (pravděpodobně anglický překlad familiérního Tatáči, pozn. red.) jsou velice kreativní a inovativní, žádná obyčejná rocková kapela. 

Jaká byla úplně první zkušenost s jejich hudbou – která písnička, video, album? A jaká byla vaše prvotní reakce – něco jako "co je to za divnou řeč“ nebo tak?
Lu: Čeština mi divná nepřišla, některá slovíčka znám, a dokonce umím v češtině počítat do desíti!
Ria: Ráda poslouchám rock/pop v jiných jazycích, je to pak takové exotické, ale na druhou stranu jsem fakt vybíravá v tom, co se mi líbí. Od Tata Bojs jsem si poslechla všechny desky, které Lucia donesla, a nejvíc jsem si zamilovala Nanoalbum – jak desku, tak DVD, je to jako nějaká rocková opera...Velmi umělecké!
Ang: Jako první jsem viděla video k Attention Aux Hommes a říkala jsem si, že to je asi nejdůmyslnější a nejvtipnější video, jaký jsem kdy viděla.

V čem byla pro vás spolupráce s Tata Bojs nejvíc nová?
Ria: Celkově to byla velká  zábava, že jsme mohly pracovat na něčem, co je kompletně mimo náš obvyklý svět. A samozřejmě bylo skvělé i to, že jsme natáčely v Praze, která je opravdu nádherná, že jsme baštily tuny českých pochoutek a chodily do skvělých putikas (zřejmě poangličtěné slovo putiky, pozn.red.). Vlastně je to až magické, že se náš svět a svět Tata Bojs povedlo propojit až takhle harmonicky!
Ang: Způsob, jakým kluci přemýšlí nad frázováním a groovem, je velmi odlišný od toho, jak se to dělá v klasické hudbě. Taky mě bavilo, že kluci řešili písničky jako celek, což mi přijde lepší, než jít notu po notě.

Jaká je vaše osobní oblíbená písnička z desky?
Ria: Každý týden to mám jinak. Byla jsem naštvaná, že se nakonec nenahrávaly všechny skladby, na kterých jsme pracovaly, protože jsem je všechny milovala.
Lu: To je pro mě jednoduchý -  Kudu Aditsuh.  A to proto, že jsem k ní společně s Mardošou psala text! A čtenáři by měli vědět, že to bylo vůbec poprvé, co jsem nějaký text psala, a hodně mě to bavilo. 
Ang: Dancing Girl (Tanečnice, pozn.red.).

Co si myslíte o textech Tata Bojs? Víte, o čem jsou? Máte mezi nimi nějaké favority? 
Ria: Ano, Mardoša pro nás vypracoval skvělé překlady všech písní, na kterých jsme pracovaly. A všechny se mi moc líbí, nedokážu vybrat jeden oblíbený.
Lu: Líbí se mi všechny ty dvojité významy a taky smysl pro humor. Rozumíme jim skvěle... tedy po tom, co je pro nás Mardoša přeložil.
Ang: Má oblíbená je Tanečnice, a to kvůli jejímu skrytému významu a příběhu, který za tím textem stojí. (píseň pojednává o Milanově dávném zážitku s prostitutkou, pozn.red.)

Kdyby měla být deska s Tata Bojs soundtrackem k nějakému již existujícímu filmu, který film by to byl?
Ria: Možná Gondryho Nauka o snech, Amélie z Montmartru nebo Tygr a drak.
Lu: The Host – to je korejský horor...
Ang: Ztraceno v překladu. Ale místo Tokia by se to muselo odehrávat v Praze.

Máte rádi nějakou z kapel/umělců, které Tata Bojs zmiňují v písni Pěšáci?
Ria: Mám, ale ne tolik jako kluci z Tata Bojs. 
Ang: Iggy Pop, The Clash, Talking Heads.

Na jaké hudbě jste vyrůstaly?
Ria: David Bowie, Dvořák, Mozart, Bach, dneska je můj záběr ale mnohem širší. Poslouchám hodně brazilských zpěváků, ale i řadu dalších umělců z celého světa -  Michael Nyman, Chet Baker, Serge Gainsbourg...Ten seznam by byl nekonečný...
Lu: Vyrůstala jsem hlavně na klasické hudbě. Mými oblíbenci byli Debussy a Chopin. Dneska poslouchám Pata Methenyho, Michaela Nymana, Tata Bojs, Yeah Yeah Yeahs nebo Ecstasy of St. Theresa.
Ang: Korejský houslista Kyung Wha Chung. The Beatles, Madonna, Michael Jackson atd.

Existuje nějaký styl hudby, který nemůžete vystát?
Ria: Asi ne. Nejsem zrovna velká fanynka heavy metalu, ale nikdy neříkej nikdy – co já vím, co mě ještě v životě potká.
Lu: Nesnáším tzv. výtahovou hudbu – to je taková ta nijaká hudba, co se pouští v obchodech.

A na závěr bych vás poprosil, jestli máte na srdci něco, co byste rády sdělily lidem z České republiky? Někteří z nich si tenhle článek pravděpodobně přečtou...
Ria: Kupte si naše "tata-ahn“ album, nebudete litovat. A mějte rádi Ahn Trio!
Lu: Miluju Českou republiku, mohla bych být vaše čestná občanka?  Máte jedno z nejkrásnějších měst na světě, všichni musíte být tak šťastní, že jste se narodili na místě s takovou krásou a takovou kulturní historií! Tak a teď jděte a kupte si tu naši desku :)
Ang: Ahoj! Jsme opravdu nadšené z našeho alba s Tata Bojs. Milujeme Tata Bojs, ale i spoustu dalších věcí v České republice jako například (v náhodném pořadí): Dvořáka, pivo, utopence, Čapka, Josefa Suka, fernet...

Odpovídající: Ahn Trio
Tři sestry hrající na smyčcové nástroje, které pochází z Jižní Koreje, momentálně však žijí v New Yorku. V Česku kromě spolupráce s Tata Bojs natočily za producentského dohledu Jana P. Muchowa a Dušana Neuwertha i svou vlastní desku Lullaby For My Favorite Insmoniac, která se dostala až na šesté místo v americké prodejní hitparádě v kategorii "classical-crossover“.  Časopis People pohledné hudebnice zařadil v roce 2003 do žebříčku "50 nejkrásnějších lidí světa“.

Předmět hovoru: smetana 
Ano, přesně takhle s malým „s“ se jmenuje album, které Tata Bojs společně s Ahn Triem natočili a které vyšlo 27. října. Smyčcové party pro korejské hudebnice pak rozepsal Marek Doubrava, bývalý kytarista Tata Bojs (natočil s nimi první dvě alba) a momentálně leader kapely Hm...Album obsahuje průřez celou tvorbou kapely od jejich prvního hitu Jaro až po současnost, všechny skladby však byly přepracovány do zcela nových, většinou komorně-akustických verzí. Prvním singlem je nová verze skladby Lasičky, původně z legendárního alba Futuretro.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Březnový Filter nabízí kromě speciálu o U2 i očekávané album The Prostitutes

The Prostitutes - Hometown Zombies

Nové CD kapely The Prostitutes a producenta Dušana Neuwirtha vychází jako příloha časopisu zdarma. Uvnitř čísla najdete...

Kam v březnu aneb Koncerty, které by vás neměly minout

AC/DC

Chladný březen přináší fůru akcí, při nichž se můžete řádně zapotit. Vyhotovili jsme pro vás itinerář koncertů, na...

Květnový Filter dychtivě čeká na nové Green Day a zve na Mighty Sounds

Filter - Mighty Sounds

O nových albech Green Day, Sunhine i Placeba, nahrávání Vypsané fixy za kanálem a třeba práci osvětlovače píše květnový...

Najdete na iDNES.cz