Kauza CIA

Kauza CIA - snímek z filmu | foto: Intersonic

Agent, který se neměl ženit

  • 3
Jsou to zdánlivě drobnosti, ale obě nepřímo dotvrzují, proč snímek Kauza CIA nepřekročil linii mezi úctyhodným a skvělým.

Zaprvé český distribuční název Kauza CIA naznačuje trošku něco jiného než původní Good Shepherd, doslova dobrý pastýř. Divák, který čeká zajímavý pohled do dílny americké tajné služby, zjistí až v kině, že jde hlavně o soukromý osud jednoho z jejích zakládajících agentů.

První kroky za války
Zadruhé distributor slibuje thriller; ve skutečnosti však jde o takzvaný velký americký román, takřka tříhodinovou ságu.

Přepečlivou a veledůkladnou, věrnou v každičké rekvizitě  dobovému retrostylu – kromě masek "stárnoucích" hrdinů. Ale zároveň o ságu, která kvůli tradicionalistické vypravěčské pečlivosti mnohokrát ztrácí dech a spád.

Děj odstartuje vyšetřováním, kdo vyzradil tajnou operaci v Zátoce sviní; odtud se vrací do různých životních údobí agenta, kterého Matt Damon hraje coby ideálního špeha, ale už méně přitažlivého hrdinu – mlčenlivě, stroze, kamenně.

Pod nehybnou tváří nosí tiché první pochyby – když udá svého profesora, jehož potrestání pak sleduje, když vymění svou lásku za manželství s těhotnou kráskou, alias Angelinou Jolie nebo když po společné noci pošle na smrt podezřelou překladatelku.

Právě hrdinovy rané kroky ve zpravodajských službách za války, kde mu skvěle přihrává postava Johna Turturra, patří k nejsilnějším okamžikům filmu – zatemněný Londýn či pobořený Berlín totiž získávají díky kameře přízračnou náladu, do níž novic samotářské profese zapadá.

Proč Bond nemá rodinu
Nenápadně režírující herec Robert De Niro si přidělil menší roli generála, ale ke cti mu slouží, že se nebál konkurence; herecky je film na výši včetně epizodních figurek či ruských špionů, což jindy bývají neumělí kašpárci.

Také z chytrého scénáře čiší, že jej psal profesionál – Eric Roth má ostatně Oscara za Forresta Gumpa a nominaci za Mnichov. Umí napsat i dlouhé slovní přestřelky napínavě či se záblesky humoru – třeba když ruský důstojník na americkém představení Čechova utrousí "Hrozný překlad!".

Potíž tkví hlavně v neuspořádané košatosti téměř seriálového příběhu, jenž chce stíhat velké i malé dějiny, práci, rodinu, lásky i politiku. Několikrát člověka zarazí, jak pomalu a zmatečně slavná CIA pracuje – zjevně proto, aby měl hrdina dost času a klidu projít si zpětně celý život.

A motiv zkázné romance jeho syna s novodobou "Matou Hari" už je vůbec přitažený za vlasy, použitý čistě pro rozehrávku takřka anticky osudové hrdinovy volby, vrcholící gesty divadelního melodramatu.

Škoda, že se film nevěnuje více CIA jako takové, profesní hře těch, kdo věčně sledují jiné s vědomím, že jsou sami sledováni. Žánr životopisu spíše potvrdí poučku, že James Bond moc dobře ví, proč nemá rodinu: aby nebyl zranitelný.

Kauza CIA
USA, režie Robert De Niro, hrají Matt Damon, Angelina Jolie, Alec Baldwin, titulky, délka 167 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %