Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Africké rytmy Nyabinghi Warriors

  19:53aktualizováno  19:53
- "Hrajeme hlavně na nástroje z oblasti Afriky, to jsou bubny - djembe a dunun. Používáme také didjeridoo a různá chřestidla. Pomocí několika hudebních nástrojů vytváříme rytmy; jedná se hlavně o rytmy, ty tvoří naší muziku."

Má název vaší kapely nějaký hlubší význam?

NYABINGHI WARRIORS je přímo replika z básně od jamajského básníka Mutabaruky. Slovo Nyabinghi na Jamajce, odkud hodně čerpáme, znamená přímo hru na bubny nebo je to jeden konkrétní rytmus .

 

Jak byste charakterizovali vaší hudbu?

Hrajeme hlavně na nástroje z oblasti Afriky, to jsou bubny - djembe a dunun. Používáme taky didjeridoo a různá chřestidla. Pomocí několika hudebních nástrojů vytváříme rytmy, ano, jedná se hlavně o rytmy, ty tvoří naší muziku. Takových kapel už se u nás objevilo víc, například Létající koberec, i když to je hodně esoterická kapela, nebo Dunumba.

 

Na jednom z vašich koncertů vystoupil Burama z Hypnotix, pracujete spolu?

Burama je jeden z našich kamarádů, kterému jsme nabídli, aby vystoupil s námi a on to přijal. Spolupráce s ním je určitě zajímavá, ale on dělá na svých věcech, tak nezbývá příliš času na ostatní.

 

Váš minulý koncert byl trochu jiný než ten poslední, co nového hledáte?

Jde o to, že každý náš koncert by měl tvořit samostatný program, to znamená, že nebudou nikdy dva stejný koncerty. Už teď vystupují na našich koncertech různí hosti a my chceme jejich vystupování ještě rozšířit.

 

Nemáte pocit, že vystupování hostů posune muziku, kterou děláte, do úplně jiné roviny?

O to nám právě jde, my držíme ten základ a hosti tomu dodávají barevnost. Na posledním koncertu s námi zpívala Táňa Svacha z Ruska. Písně nasbírala mezi starými lidmi v Rusku. Jejich texty vedou k zamyšlení. My neděláme hudbu jen kvůli tanci.

 

Chystáte se vydat album?

Album bychom chtěli vydat na podzim, ale je to spíš otázka financí. Zatím je nás slyšet na desce s BBP, což je takový undergroudový soubor, který funguje už patnáct let. Hlavně se jedná o úplně jiný styl hudby, ale pro nás je to práce, která nás posunuje zase někam dál.

 

Videoprojekce na vašem posledním koncertě byla velmi odvážná, na plátně se střídaly záběry z arabského světa s obrázky svatých, spojujete vaší hudbu s náboženstvím?

Videoprojekci dělal Milan Pecha a byly to spíš jeho postřehy, kterými se snažil hudbu doplnit. Na každém koncertě není příležitost pouštět si svou nebo vůbec nějakou vidoeprojekci, takže nemáme zatím nic vlastního. Co se náboženství týče, nehlásíme se k žádnému konkrétnímu, ale z těch největších světových náboženství máme nejblíž k islámu, to proto ty arabský kostýmy.

 

Vaše vystoupení jsou velmi nápaditá, snažíte se vybudovat určitou image?

Je pravda, že podle určitý lehce zapomatovatelný image se lehce zapamatuje i kapela. Ale většinou se snažíme pospojovat naší hudbu dohromady s věcmi, které buď s námi nebo s rytmy, které hrajeme, nějak souvisí. Například kostýmy jsou pro nás jen masky, v nichž se můžeme lépe pohybovat na pódiu. Co je neobvyklé, jsou dvě bříšní tanečnice, které s námi vystupují a to hlavně v Praze. Ony také vyjadřují naší hudbu, i když je to prostřednictvím tance. Na posledním koncertě byla k vidění dokonce fire show, což bychom v budoucnu rádi rozšířili.

 

V několika skladbách byl na koncertě slyšet také DJ, to byl jeden z vašich hostů?

Nejednalo se o hosta. Hrál s námi DJ Erik, se kterým budeme i dál spolupracovat, celková doba si žádá DJs. Jenže dnes to všichni ženou moc nahoru, protože trh je naplněný rychlou house music, my potřebujeme někoho, kdo hraje kvalitně reggae, dub a world music.

 

V dnešním světě house music se součástí zábavy stávají různé drogy, týká se to i hudby, kterou produkujete vy?

Je pravda, že naši posluchači jsou převážně mladí lidé, ale naše hudba stojí mimo party, na kterých se dnes vyskytují tzv. taneční drogy. Samozřejmě, že registrujeme události, které probíhají v souvislosti s novým zákonem o drogách. Nemáme nic proti měkkým drogám, což jsou pro nás kterékoliv přírodní látky, které nejsou přetvořené žádnou chemickou cestou, tím myslíme jakoukoliv bylinu nebo rostlinu, jakou si člověk najde a naučí se s ní pracovat.

 

Jaké máte plány do budoucna?

V únoru odjíždíme do Itálie na Carnival di Venezia, kde máme možnost udělat koncert. Od března budou koncerty po celé České republice. V Praze nás můžete vidět v Roxy nebo na Klamovce, pak také budeme hrát v Hradci Králové, což bude koncert uspořádaný na podporu Tibetu, vidět nás můžete také v Plzni, v Ostravě a v létě na festivalech v Lipnici nebo v Boskovicích.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

A vy do té muziky jako povídáte? Rapeři z legendárního Chaozzu vzpomínají

Skupina Chaozz

Kapela Chaozz patří k průkopníkům rapu u nás a po dlouhých patnácti letech se loni znovu sešla společně na pódiu. Na...

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

Najdete na iDNES.cz