Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Afghánistán bouří kvůli indickým seriálům

  11:21aktualizováno  11:21
Indické seriály o rodinných dramatech a o setkáních bohatých a úspěšných ohromily Afghánce, kteří vyrostli v době nabubřelého státního vysílání a pozdějšího zákazu televize hnutím Taliban. Každý ale není jejich fanouškem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček

Konzervativní muslimští kněží a někteří politici jsou pobouřeni tím, že několik desítek soukromých televizních stanic vzniklých po pádu Talibanu v roce 2001 vysílá seriály téměř nepřetržitě. Kritici označili program soukromých stanic za nemorální a protiislámský. Zahájili tak kampaň, která má donutit stanice ke zrušení seriálů.

Vlivný duchovní a univerzitní profesor Anajatulláh Baligh říká, že on i jeho následníci jsou neoblomní. "V mešitě je nás 6 000 lidí a naším záměrem je jít a vyhodit do povětří všechny televizní antény, pokud nezastaví vysílání," říká Baligh před shromážděnými věřícími při páteční modlitbě. "Bůh je veliký, jsme připraveni," odpovídá mu shromáždění.

Kampaň duchovních slavila v dubnu úspěch. Několik poslanců, podporovaných ministerstvem kultury, vydalo vyhlášku, která vyzývá soukromé televizní stanice k zastavení vysílání pěti indických seriálů.

Televizní stanice však vzdorují. "Odporuje to mediálnímu zákonu," říká Masúd Kiam, jeden ze zpravodajů soukromé televize Tolo. "Nepřestaneme vysílat seriály," dodává.

Tolo je nejpopulárnější televizní stanice v zemi a vysílá zprávy a zábavní pořady. Kvůli své nabídce už měla několik střetů s afghánskými konzervativci. "Nedomníváme se, že by jakýkoli z našich programů útočil na naši kulturu. Všechny tyto seriály patří k nejsledovanějším programům a lidé je mají rádi," pokračuje Kiam.

Konzervativci si stěžují, že indické seriály ukazují muže a ženy pohromadě, "skromně" oblečené ženy a uctívání hinduistických bohů. Televize proto udělaly ústupek, vystříhaly scény s hinduistickými rituály a rozostřily záběry na odhalené části těla. Kritikům to však nestačí.

"Tyto programy změnily chování našich žen a dětí, my je tu nechceme. Všichni muslimové vědí, že islám takové věci nepovoluje," říká Gullab Chán, který dochází na Balighovy páteční modlitby.

Afghánské zákony zakazují publikovat materiál, který "odporuje principům islámu". Problémy ale nastávají s interpretací předpisů.

Navzdory vlně bezprecedentní svobody po svržení puritánského Talibanu zůstává Afghánistán velmi konzervativní islámskou zemí. Stále více Afghánců se však vrací z exilu a přináší s sebou nové myšlenky. A mladí obyvatelé měst nadšeně hledají nové směry.

Afghánistán tak má své vlastní popové hvězdy, které zpívají balady a folklorní písně, dokonce i rapové hvězdy. Afghánská verze talentové show American Idol, kterou přinesla stanice Tolo, byla senzací. Vyvolala však také kritiku, především proto, že na třetím místě skončila žena.

Prezident Hamíd Karzáí, který má pověst liberála, ale v některých otázkách včetně televizních pořadů je pod tlakem konzervativců, do diskuse zasahuje opatrně. Snaží se uspokojit obě strany kvůli svým vyhlídkám v prezidentských volbách, které se budou konat příští rok. Karzáí tak trvá na dodržování svobody médií, ale zároveň dodává, že nevhodný materiál by se neměl vysílat.

"Nikdy nebudeme zasahovat do svobody médií, ale svoboda médií musí také být v souladu s kulturou afghánského lidu," prohlásil Karzáí. "Chceme, aby televize zastavila programy, které jsou v rozporu s denním životem," dodal.

Většina diváků však žádný rozpor nevidí. "Mám hodně ráda Tulsi a mé děti také," říká matka šesti dětí Dill Džanová o hlavní hrdince jednoho z nejpopulárnějších indických seriálů. Seriál vysílá stanice Tolo a patří mezi pět pořadů, které chtějí konzervativci stáhnout z éteru. "Vždy když seriál v televizi začíná, přestáváme pracovat, dokonce i jíst, a díváme se. Máme ho rádi a pro děti je to zábava," říká Džanová.

Autoři: , ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz