Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Afghánistán bouří kvůli indickým seriálům

  11:21aktualizováno  11:21
Indické seriály o rodinných dramatech a o setkáních bohatých a úspěšných ohromily Afghánce, kteří vyrostli v době nabubřelého státního vysílání a pozdějšího zákazu televize hnutím Taliban. Každý ale není jejich fanouškem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček

Konzervativní muslimští kněží a někteří politici jsou pobouřeni tím, že několik desítek soukromých televizních stanic vzniklých po pádu Talibanu v roce 2001 vysílá seriály téměř nepřetržitě. Kritici označili program soukromých stanic za nemorální a protiislámský. Zahájili tak kampaň, která má donutit stanice ke zrušení seriálů.

Vlivný duchovní a univerzitní profesor Anajatulláh Baligh říká, že on i jeho následníci jsou neoblomní. "V mešitě je nás 6 000 lidí a naším záměrem je jít a vyhodit do povětří všechny televizní antény, pokud nezastaví vysílání," říká Baligh před shromážděnými věřícími při páteční modlitbě. "Bůh je veliký, jsme připraveni," odpovídá mu shromáždění.

Kampaň duchovních slavila v dubnu úspěch. Několik poslanců, podporovaných ministerstvem kultury, vydalo vyhlášku, která vyzývá soukromé televizní stanice k zastavení vysílání pěti indických seriálů.

Televizní stanice však vzdorují. "Odporuje to mediálnímu zákonu," říká Masúd Kiam, jeden ze zpravodajů soukromé televize Tolo. "Nepřestaneme vysílat seriály," dodává.

Tolo je nejpopulárnější televizní stanice v zemi a vysílá zprávy a zábavní pořady. Kvůli své nabídce už měla několik střetů s afghánskými konzervativci. "Nedomníváme se, že by jakýkoli z našich programů útočil na naši kulturu. Všechny tyto seriály patří k nejsledovanějším programům a lidé je mají rádi," pokračuje Kiam.

Konzervativci si stěžují, že indické seriály ukazují muže a ženy pohromadě, "skromně" oblečené ženy a uctívání hinduistických bohů. Televize proto udělaly ústupek, vystříhaly scény s hinduistickými rituály a rozostřily záběry na odhalené části těla. Kritikům to však nestačí.

"Tyto programy změnily chování našich žen a dětí, my je tu nechceme. Všichni muslimové vědí, že islám takové věci nepovoluje," říká Gullab Chán, který dochází na Balighovy páteční modlitby.

Afghánské zákony zakazují publikovat materiál, který "odporuje principům islámu". Problémy ale nastávají s interpretací předpisů.

Navzdory vlně bezprecedentní svobody po svržení puritánského Talibanu zůstává Afghánistán velmi konzervativní islámskou zemí. Stále více Afghánců se však vrací z exilu a přináší s sebou nové myšlenky. A mladí obyvatelé měst nadšeně hledají nové směry.

Afghánistán tak má své vlastní popové hvězdy, které zpívají balady a folklorní písně, dokonce i rapové hvězdy. Afghánská verze talentové show American Idol, kterou přinesla stanice Tolo, byla senzací. Vyvolala však také kritiku, především proto, že na třetím místě skončila žena.

Prezident Hamíd Karzáí, který má pověst liberála, ale v některých otázkách včetně televizních pořadů je pod tlakem konzervativců, do diskuse zasahuje opatrně. Snaží se uspokojit obě strany kvůli svým vyhlídkám v prezidentských volbách, které se budou konat příští rok. Karzáí tak trvá na dodržování svobody médií, ale zároveň dodává, že nevhodný materiál by se neměl vysílat.

"Nikdy nebudeme zasahovat do svobody médií, ale svoboda médií musí také být v souladu s kulturou afghánského lidu," prohlásil Karzáí. "Chceme, aby televize zastavila programy, které jsou v rozporu s denním životem," dodal.

Většina diváků však žádný rozpor nevidí. "Mám hodně ráda Tulsi a mé děti také," říká matka šesti dětí Dill Džanová o hlavní hrdince jednoho z nejpopulárnějších indických seriálů. Seriál vysílá stanice Tolo a patří mezi pět pořadů, které chtějí konzervativci stáhnout z éteru. "Vždy když seriál v televizi začíná, přestáváme pracovat, dokonce i jíst, a díváme se. Máme ho rádi a pro děti je to zábava," říká Džanová.

Autoři: , ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz