Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adolf Born: vždy jsem miloval bajkaře

  9:26aktualizováno  9:26
Jihlava - Kdo by neznal přívětivé postavičky Macha a Šebestové či v loutkovém filmu vtipně popsané příhody Robinsona Crusoe. Kdo by si nevzpomněl na vytáhlé postavičky mužů s plnovousem a vysokým kloboukem, pitoreskní dámy a další bizarní postavičky z grafik Adolfa Borna. Jeho tvorbu se nyní mohou připomenout návštěvníci jihlavské Oblastní galerie Vysočiny.

Ta minulý týden otevřela rozsáhlou retrospektivní výstavu připravenou při příležitosti loňských autorových sedmdesátin. Expozice, která měla svoji premiéru v Praze a v současné době putuje po českých galeriích, vznikla ve spolupráci s Krátkým filmem Praha.

ADOLF BORN - Narodil se 12. června 1930 v Českých Velenicích. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a v letech 1953-55 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze.
Bornova tvorba zaujímá široké pole žánrů. Nevyhýbá se scénickým návrhům pro divadlo, film, ilustracím knih nebo animovanému filmu. Přesto se ale nejvíce věnuje grafické tvorbě, která je určena jak dospělým, tak dětem. Mezi jeho nejznámější díla pro děti patří jednak ilustrace i pohádkový seriál Mach a Šebestová, celovečerní loutkový film Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku.
Z jeho více než 350 ilustrací ke knihám si pak cenu v soutěži O nejkrásnější českou knihu vydobyla jeho Válka s mloky, která získala i bronzovou medaili na soutěži Nejkrásnější knihy světa v Lipsku. K řadě cen, které Adolf Born za léta své výtvarné činnosti posbíral, patří například ceny za grafiku Grand Prix na The 14th International Saloon of Cartoons v Montrealu v roce 1977 či Zlatý Ezop (Hlavní cena) na Mezinárodní výstavě "Humor v umění", Gabrovo v Bulharsku.
S kresleným a loutkovým filmem spolupracoval Adolf Born od šedesátých let. "Český animovaný film byl dobrý a je stále dobrý, má pořád jméno, i když díky financování klopýtá," vyznal se Adolf Born. Díky jeho mnohaleté spolupráci s animovaným filmem se na výstavě sešlo mnoho z Bornovy práce charakterizující tento druh umění a filmového řemesla. K vidění jsou tak například Bornovy scény a postavy, které navrhl pro celovečerní loutkový film Robinson Crusoe, námořník z Yorku, nebo pro film Indiánská princezna. Nejenom děti tak mohou přímo na vlastní oči posoudit pečlivou práci výtvarníků, kteří dbají i na ten sebemenší detail. Třeba i na to, že papouškovo peří musí vypadat věrohodně a tak k němu poslouží třeba chmýří z vrabce.

Ve třech podlažích galerie pak mohou její návštěvníci obdivovat na více než osmdesát grafických listů, ilustrací ke knihám, či proniknout do tajů animovaného fázování jednotlivých kreslených postav. Největší místo potom na výstavě zaujímá tkaný goblén, který vznikl na Bornův námět. Vedle tohoto nástěnného obrazu je pro srovnání vystaven i jeho graficky zpracovaný návrh.

Velká část výstavy je zaměřena na autorovu ilustrátorskou tvorbu. "Již od mala jsem toužil stát se ilustrátorem. Sám nevím z čeho to vzniklo, ale vždy jsem měl rád knihu a toužil jsem pro ni pracovat. Někdy člověk dostane práci, nad kterou se mu až zatají dech. Jednou z takových knížek byly například Lafontainovy Bajky. Vždy jsem miloval bajkaře. Už jenom kvůli tomu, že dokážou trefně popsat osobnost a vlastnosti člověka například na pozadí zvířecích povah," říká výtvarník a dodává. "Česká povaha je nepřeberným zdrojem možností kritiky a nebo totální legrace."

A právě svérázný svět lidí, které potkává a připisuje jim například jejich zvířecí charaktery nebo je odhaluje v jejich pravé podstatě, je příznačný pro Bornovu tvorbu. Výstavu je možné navštívit až do 30. května.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz