Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adolf Born: vždy jsem miloval bajkaře

  9:26aktualizováno  9:26
Jihlava - Kdo by neznal přívětivé postavičky Macha a Šebestové či v loutkovém filmu vtipně popsané příhody Robinsona Crusoe. Kdo by si nevzpomněl na vytáhlé postavičky mužů s plnovousem a vysokým kloboukem, pitoreskní dámy a další bizarní postavičky z grafik Adolfa Borna. Jeho tvorbu se nyní mohou připomenout návštěvníci jihlavské Oblastní galerie Vysočiny.

Ta minulý týden otevřela rozsáhlou retrospektivní výstavu připravenou při příležitosti loňských autorových sedmdesátin. Expozice, která měla svoji premiéru v Praze a v současné době putuje po českých galeriích, vznikla ve spolupráci s Krátkým filmem Praha.

ADOLF BORN - Narodil se 12. června 1930 v Českých Velenicích. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a v letech 1953-55 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze.
Bornova tvorba zaujímá široké pole žánrů. Nevyhýbá se scénickým návrhům pro divadlo, film, ilustracím knih nebo animovanému filmu. Přesto se ale nejvíce věnuje grafické tvorbě, která je určena jak dospělým, tak dětem. Mezi jeho nejznámější díla pro děti patří jednak ilustrace i pohádkový seriál Mach a Šebestová, celovečerní loutkový film Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku.
Z jeho více než 350 ilustrací ke knihám si pak cenu v soutěži O nejkrásnější českou knihu vydobyla jeho Válka s mloky, která získala i bronzovou medaili na soutěži Nejkrásnější knihy světa v Lipsku. K řadě cen, které Adolf Born za léta své výtvarné činnosti posbíral, patří například ceny za grafiku Grand Prix na The 14th International Saloon of Cartoons v Montrealu v roce 1977 či Zlatý Ezop (Hlavní cena) na Mezinárodní výstavě "Humor v umění", Gabrovo v Bulharsku.
S kresleným a loutkovým filmem spolupracoval Adolf Born od šedesátých let. "Český animovaný film byl dobrý a je stále dobrý, má pořád jméno, i když díky financování klopýtá," vyznal se Adolf Born. Díky jeho mnohaleté spolupráci s animovaným filmem se na výstavě sešlo mnoho z Bornovy práce charakterizující tento druh umění a filmového řemesla. K vidění jsou tak například Bornovy scény a postavy, které navrhl pro celovečerní loutkový film Robinson Crusoe, námořník z Yorku, nebo pro film Indiánská princezna. Nejenom děti tak mohou přímo na vlastní oči posoudit pečlivou práci výtvarníků, kteří dbají i na ten sebemenší detail. Třeba i na to, že papouškovo peří musí vypadat věrohodně a tak k němu poslouží třeba chmýří z vrabce.

Ve třech podlažích galerie pak mohou její návštěvníci obdivovat na více než osmdesát grafických listů, ilustrací ke knihám, či proniknout do tajů animovaného fázování jednotlivých kreslených postav. Největší místo potom na výstavě zaujímá tkaný goblén, který vznikl na Bornův námět. Vedle tohoto nástěnného obrazu je pro srovnání vystaven i jeho graficky zpracovaný návrh.

Velká část výstavy je zaměřena na autorovu ilustrátorskou tvorbu. "Již od mala jsem toužil stát se ilustrátorem. Sám nevím z čeho to vzniklo, ale vždy jsem měl rád knihu a toužil jsem pro ni pracovat. Někdy člověk dostane práci, nad kterou se mu až zatají dech. Jednou z takových knížek byly například Lafontainovy Bajky. Vždy jsem miloval bajkaře. Už jenom kvůli tomu, že dokážou trefně popsat osobnost a vlastnosti člověka například na pozadí zvířecích povah," říká výtvarník a dodává. "Česká povaha je nepřeberným zdrojem možností kritiky a nebo totální legrace."

A právě svérázný svět lidí, které potkává a připisuje jim například jejich zvířecí charaktery nebo je odhaluje v jejich pravé podstatě, je příznačný pro Bornovu tvorbu. Výstavu je možné navštívit až do 30. května.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz