Adolf Born zahájil 9. 6. 2010 výstavu Mezi námi zvířaty v Galerii Moderna

Adolf Born zahájil 9. 6. 2010 výstavu Mezi námi zvířaty v Galerii Moderna | foto: ČTK

Adolf Born si k osmdesátinám nadělil výstavu a monografii

  • 1
Šest desítek obrázků Adolfa Borna se společným tématem zvířat vystavuje od včerejška Galerie Moderna sídlící na Masarykově nábřeží v Praze. Výstava se jmenuje Mezi námi zvířaty a začíná krátce před osmdesátými narozeninami, které známý malíř, grafik a ilustrátor oslaví 12. června.

Přehlídka zahrnuje práce od poloviny 70. let do současnosti - grafické listy v technice suché jehly, leptu nebo litografie a obrazy provedené technikou pastelu a akvarelu. Born v nich míchá poezii s metaforou, realitu se snem, zvířatům dává lidské tváře a lidským bytostem zvířecí hlavy.

K autorovým osmdesátinám vyšla také velká monografie. Pod názvem Autobornografie ji vydalo v česko-anglické verzi nakladatelství Slovart. Je výběrem starších, ale především nejnovějších ukázek z Bornovy volné tvorby. Knihu doplňuje obsáhlé, bohatě ilustrované Kalendárium, které rok po roce zachycuje život i všechny aktivity umělce.

Grafik a ilustrátor Born si v kresbě, leptu a litografii vypracoval nezaměnitelný výtvarný projev vycházející z humorného a groteskního pojetí světa. Svými ilustracemi doprovodil více než 350 knih. Jsou mezi nimi například Kytice, Válka s mloky, Pohádky bratří Grimmů, Jak jsem potkal ryby, Robinson, Muž s dýmkou a houslemi nebo Pipi Dlouhá punčocha.

Adolf Born zahájil 9. 6. 2010 výstavu Mezi námi zvířaty v Galerii Moderna

Málokterý tuzemský výtvarník je navíc tolik známý mezi veřejností, mnozí mají doma Bornem ilustrovanou knihu, nosič s animovaným filmem z jeho dílny či alespoň malý obrázek plný svérázných postaviček či podivných zvířat.

Bornovy ilustrace jsou úspěšné i v zahraničí, v posledních letech například ve Francii. Jméno si zde udělal především ilustracemi La Fontainových bajek, které byly v zemi jednou z neprodávanějších knih roku 2000, ale například i Tří mušketýrů, Pohádek bratří Grimmů či legendy o Golemovi.

,