Mandlové nehoda, Haas a kokain. Jak by se psalo o aférách první republiky?

  6:54aktualizováno  6:54
Adina Mandlová a její průšvih s autem, kokainové trapasy Hugo Haase, ale také změna pohlaví úspěšné sportovkyně. Prvorepublikový bulvár byl plný senzačních zpráv. A někdy i ten za protektorátu. Přečtěte si, jak by tehdejší kauzy celebrit dnes popisovali novináři týdeníku 5plus2.

Adina Mandlová | foto: © Slavia Film

SKANDÁL MILOVNÍKA MLADÝCH MUŽŮ
Filmový magnát a šéf barrandovských ateliérů Miloš Havel je sice mimořádně vlivný a společenský muž, přesto se snaží držet stranou zájmu novinářů. Důvod? Je to kvůli homosexuální orientaci. Nyní navíc vyplynulo na povrch, že svěřil režii filmu Jarní píseň jistému nezkušenému herci jménem Rudolf Hrušínský. Proč asi… Přizná někdy, že jde o odměnu za náklonnost mladého kumštýře?

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

FAKTA: V českých zemích až do roku 1950 platil zákon trestající styk lidí stejného pohlaví vězením. S příchodem nacistů začala být situace pro homosexuály ještě více nebezpečná a Havla samotného několikrát vyslýchalo gestapo. Pravdou je, že se rád obklopoval mladými muži. Mnohdy mělo jít o nadějné herce i tvůrce. Častokrát se v této spojitosti zmiňovalo například jméno režiséra Františka Čápa. A zmiňovaná „aféra“ spojená s Rudolfem Hrušínským? Ta se v tisku odehrála v roce 1944. Novináři a především Havlovi odpůrci v ní zavdali klepům, které se v té době kolem lidí od filmu točily.

HAAS SI TAJNĚ KUPUJE PŘEDRAŽENÝ KOKAIN
To zase byla ostuda. Populární herec a komik Hugo Haas opět nezvládl svou náklonnost ke kokainu. Jak přiznala jeho milenka Adina Mandlová, trpí často záchvaty beznaděje a rozmrzelosti, když šňupe a droga přestává účinkovat. „Všechny peníze utratil po barech za předražený, tajně kupovaný kokain, každou chvilku mu pak nezbývalo na domácnost,“ lomila rukama naštvaná Mandlová.

FAKTA: Experimentování s omamnými látkami, zejména s kokainem, patřilo ke zlaté éře Barrandova a jeho slavným tvářím. Haas rozhodně nebyl jediným, který by se těmto „radovánkám“ oddával. Zmíněné vzpomínky na trable Haase s bílým práškem Mandlová skutečně popsala, ale až mnohem později a dávno poté, co už s Haasem nežila.

MANDLOVÁ ZAVINILA TRAGICKOU NEHODU
Filmová sexbomba Adina Mandlová svou lehkovážností způsobila tragédii. Při projížďce vozem milence Hugo Haase svěřila řízení svojí kamarádce Bertě. Ta však při jízdě, která jí evidentně moc nešla, srazila chodce. Jeho zranění z počátku nevypadalo fatálně, a tak Mandlová vzala vinu na sebe a tvrdila, že řídila ona. Muž posléze zemřel, údajně kvůli tomu, že jeho zranění zkomplikovala silná cukrovka, kterou trpěl. Slavná herečka však z průšvihu vybruslila. Jak jinak než díky konexím.

Fotogalerie

FAKTA: Tato tragická událost se skutečně odehrála na jaře roku 1935. Mandlové pak už veřejnost nevěřila, že nehodu nezavinila. Zvláště, když byla nakonec všech obvinění zbavena.

ŠOK! REKORDWOMENKA ZMĚNILA POHLAVÍ
Spekulacím je definitivní konec, naše úspěšná atletka Zdena Koubková je ve skutečnosti muž! „Běží nádherným, mužským půlkařským krokem. Bílé zuby září ve snědé chlapecké tváři,“ stojí v knize Zdenin světový rekord. Je toto očekávané doznání veřejnosti, jak to se světovou rekordmankou v běhu na 800 metrů ve skutečnosti je? Jistě. A  nejen to! Pražský ilustrovaný zpravodaj otiskl také přiznání ve formě seriálu na pokračování se vše všeříkajícím názvem: Zdeněk Koubek – Příběh světové rekordwoman.

FAKTA: Prvorepubliková sportovní hvězda Zdena Koubková byla ve 30. letech titulována jako „rekordwoman“, vždyť v roce 1933 vytvořila světový rekord na osmisetmetrové trati a třetí místo vybojovala na stovce. Zdena nikdy nepůsobila příliš žensky, ale až kniha z roku 1935, ze které je citováno, dala všem pochybnostem za pravdu. Po vydání knihy funkcionáři rozhodli, že Koubková už na závodní okruhy nevkročí.

V době vydání druhé zmiňované knihy už měla za sebou Koubková řadu prohlídek u odborníků, kteří usoudili, že u ní převažují mužské znaky a doporučili jí operaci. Tu úspěšně podstoupila a stala se mužem – Zdeňkem Koubkem. Ten se o svůj příběh podělil s veřejností v rámci několikaměsíčního turné po USA. Později se oženil a pracoval jako úředník.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

VIDEO: Jsou zpět. Svět baví první ukázka Toy Story 4: Příběh hraček

Toy Story 4: Příběh hraček - první trailer

Animovaný snímek Toy Story 4: Příběh hraček, který do našich kin přijde 8. srpna 2019, zveřejnil první ukázku. Vracejí...

Najdete na iDNES.cz