Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adéla povečeří hned ve dvou divadlech

  9:17aktualizováno  9:17
Divadelnímu hitu Limonádový Joe roste konkurence. Komedii Adéla ještě nevečeřela, navíc ze stejné "rodiny" scenáristy Jiřího Brdečky a režiséra Oldřicha Lipského, uvede v září Slovácké divadlo v Uherském Hradišti, o měsíc později pražská Broadway. Tam roli detektiva Cartera přijal Ondřej Brzobohatý.

Ondřej Brzobohatý

Za oběma inscenacemi stojí částečně totožný tým – režisér a tvůrce libreta Radek Balaš, autor hudby Ondřej Brousek a autorka kostýmů Jolana Izbická. Inscenace se tak do značné míry budou podobat, o největší rozdíly se postará herecké obsazení.

Ve Slováckém divadle úlohy obsadí herci ze stálého souboru, Broadway sází na známá jména, ale u řady postav má zatím otazník. "Vedeme jednání například s Rudolfem Hrušínským, kterého bychom rádi viděli jako komisaře Ledvinu, v roli Květušky si vedle Zuzany Norisové umíme představit Jitku Čvančarovou, padoucha by mohl hrát Jiří Langmajer, Jan Budař či Martin Dejdar," říká producent Oldřich Lichtenberg.

Brzobohatý váhal
Jasno je u Nicka Cartera. Ve Slováckém divadle ho bude hrát hvězda souboru a nositel Thálie Tomáš Šulaj, v pražské Broadwayi Ondřej Brzobohatý a Aleš Háma.

Zatímco Brzobohatý váhal, zda roli po filmovém Carterovi Michalu Dočolomanském vzít, Šulaj se srovnání neobává: "Už jsme inscenovali několik původně filmových hitů, jako Šakalí léta, Sugar, Donaha!, a nikdo z diváků herecké výkony s filmovými představiteli nesrovnával. Ale přiznám se, že kdyby pan Dočolomanský seděl v hledišti, budu nervózní."

Z filmu Adéla ještě nevečeřela
(režie: Oldřich Lipský, 1977)

Hudbu složil Ondřej Brousek ve stylu zlatého věku amerického muzikálu 30. a 40. let 20. století. "V Adéle bude jak zvuk velkého big bandu, tak smyčce, názvuky filmové hudby i parodické motivy," popisuje Brousek.

Autorem písňových textů je Radek Balaš, který zdůrazňuje, že písničky budou mít v inscenaci především dramatickou úlohu. "Nepůjde o revue nebo dílo, ze kterého můžete vytrhnout jeden hit a nic se nestane. Hudební čísla z Adély by nemohla stát sama o sobě nejen proto, že posouvají děj, ale protože jsou přímo jeho kořenem," říká.

V  písňových textech  se snažil zachovat poetiku a jazykový styl Jiřího Brdečky, v libretu nemohl pominout nejslavnější věty. Známý příběh však prý trochu jinak dopadne, o překvapení se má postarat i sama Adéla. Půjde o "rostoucí" loutku, kterou její vodiči dokonce nechají zvednout z květináče a tančit po scéně.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz